آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
سیاست گذاری
۶

خبر

رشته های فنی در اولویت اعزام نیروی کار به خارج

مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اعزام دو هزار نیروی کار ایرانی به خارج طی سال گذشته خبر داد و گفت: رشته های فنی و مهارتی در اولویت اعزام به خارج هستند. محمد اکبرنیا در گفت وگو با «ایسنا» با اشاره به برنامه های وزارت کار در توسعه کمی و کیفی مراکز مشاوره شغلی و کاریابی های کشور گفت: تقاضای زیاد نیروهای کار در بازار کار و عرضه کم فرصت های شغلی می تواند مشکلاتی را به وجود آورد و اگر عرضه و تقاضای کار متعادل نباشد جامعه و اقتصاد دچار چالش خواهد شد.

وی ادامه داد: امروز اشتغال یکی از دغدغه ها و موضوعات مهم دولت و بخش خصوصی است و کاریابی ها و مراکز مشاوره شغلی باید در جهت بهره مندی از روش های نوین و مهارت افزایی متقاضیان کار گام بردارند. مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار بر ضرورت تقویت و توانمندسازی کاریابی ها در کشور تاکید و خاطرنشان کرد: در ابلاغیه سیاست های کلی اشتغال مقام معظم رهبری بر اعزام نیروی کار به خارج تاکید شده و در همین راستا کمیته ویژه ای با ترکیب مدیران مربوطه اعم از وزارت امورخارجه و وزارت کار و دیگر وزارتخانه ها تشکیل شده است.

اکبرنیا در عین حال از اعزام دو هزار نیروی کار ایرانی در سال گذشته خبر داد و گفت: طبق پیش بینی ها تا پایان امسال اعزام 5 هزار نفر را در برنامه داریم. به گفته وی اعزام نیروهای کار به خارج با اولویت رشته های فنی و مهارتی نظیر برق و الکترونیک و در رشته هایی صورت می گیرد که نیروی مازاد بر نیاز داخل داشته باشد و رشته هایی مثل پرستاری و آی تی متقاضی و طرفدار زیادی دارد. مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: فرآیند اعزام به این نحو است که اعزام نیروی کار توسط کاریابی های مجاز صورت می پذیرد و وزارت کار به عنوان تسهیل کننده برقراری ارتباط عمل می کند. اکبرنیا درباره استفاده ازظرفیت کاریابی ها برای اعزام نیروهای کار به خارج نیز گفت: درحال حاضر به دلیل محدودیت هایی که در عرصه بین المللی به لحاظ مراودات دیپلماتیک به وجود آمده بر استفاده از ظرفیت کاریابی های خصوصی توانمند و متخصص متمرکز شده ایم و امیدواریم از طریق ارتباط کاریابی های خصوصی با بخش خصوصی کشورهای هدف، اعزام نیروهای کار ایرانی به خارج را محقق کنیم.به گفته وی، درحال حاضر مجوز تاسیس دفاتر هدایت و حمایت از نیروی کار ایرانی با همکاری وزارت امورخارجه در چند کشور از جمله استرالیا، آلمان، کانادا، ترکیه و عمان صادر و توسط کاریابی های بخش خصوصی راه اندازی شده است. به گزارش «ایسنا» براساس آیین نامه تشکیل موسسات مشاوره شغلی و کاریابی غیردولتی، کاریابی ها با هدف راهنمایی و مشاوره شغلی به جویندگان کار و شاغلان، شناسایی فرصت های شغلی در داخل و خارج از کشور و به کارگماری متقاضیان کار راه اندازی می شوند. بسیاری از کارشناسان معتقدند رونق کاریابی ها زمانی حاصل می شود که بازار کار از وجود نیروهای بیکار اشباع نباشد و کاریابی ها بر مبنای نیاز بازار نیروهای متخصص و ماهر را معرفی کنند.

درآمد مالیاتی کشور ماهانه بیش از 10 هزار میلیارد تومان است

ایرنا : رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: از مجموع درآمدهای کشور ماهانه 23 هزار میلیارد تومان صرف اداره کل کشور می شود که سهم مالیات از آن حداکثر 5/ 10 هزار میلیارد تومان است. امیدعلی پارسا در پنجمین اجلاس هفتمین دوره هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران در هتل فردوسی تهران افزود: نزدیک شدن به عدالت و کاهش فساد در کشور با اخذ مالیات هوشمند امکان پذیر است که خود با طراحی و استقرار پایانه های فروش در فروشگاه های زنجیره ای و اجرای ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم میسر می شود.

وی اضافه کرد: بیش از 85 درصد کشورهای جهان منابعی را که برای اداره کشورشان نیاز دارند از مالیات ها می گیرند. وی بیان کرد: در سطح کلان و برای اداره امور کشور، دولت باید به درآمدزایی بیشتر بپردازد، هزینه ها را کاهش دهد و دارایی های خود را بفروشد یا به چاپ پول بپردازد که مورد آخر همانند گرفتن مالیات مستقیم از مردم است. به گفته این مقام مسوول، چاپ پول بدون پشتوانه، بدترین و ظالمانه ترین نوع مالیات است که از طریق تورم وارد اقتصاد می شود و فشار آن به طبقات ضعیف، متوسط و بازنشستگان وارد می شود. وی خاطرنشان کرد: در ایران ماهانه حدود 10 تا 5/ 10 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی واصل می شود، اما سوال اینجاست که آیا همه افراد در این کشور به صورت عادلانه مالیات پرداخت می کنند یا خیر؟معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه ناآرامی ها و اغتشاشات اخیر کشور اهمیت موضوع امنیت را یک بار دیگر برای ما هویدا کرد، افزود: حاکمیت، فضای امن و امنیت را در کشور ایجاد می کند تا افراد و شهروندان در چارچوب آن به فعالیت و معامله بپردازند؛ اما در این فضا هرکس باید متناسب با درآمد، سود و مصرف خود درصدی را به عنوان مالیات بپردازد تا صرف رشد و امنیت بیشتر کشور شود. وی با بیان اینکه در جهان با اخذ مالیات هوشمند و ارائه قوانین متناسب در این زمینه مشکلات را کاهش داده اند، تاکید کرد: وقتی مالیات هوشمند نداریم به این معناست که معافیت های مالیاتی زیاد، فرارهای مالیاتی زیاد اما نرخ های مالیاتی و پایه های مالیاتی کم است.  رئیس سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: اگر همه اطلاعات مردم در اختیار این سازمان قرار بگیرد، آن گاه می تواند با شناخت کامل از افراد و درآمدهای آنها مالیات هوشمند اخذ کرد و سلامت اداری و کاهش فساد را به ارمغان آورد. وی تاکید کرد: انجام دادن همه معاملات در قالب پایانه های فروش، جامعه را به عدالت نزدیک تر خواهد کرد.

ثبت شماره حساب یارانه در سایت حمایت

سخنگوی ستاد طرح حمایت معیشتی گفت: شهروندان برای اطلاع از پیامک کمک معیشتی شماره حساب یارانه نقدی را وارد سایت hemayat.mcls.gov.ir کنند. به گزارش «ایبنا» از خبرگزاری صداوسیما، حسین میرزایی اظهار کرد: آن دسته از افرادی که شماره#6369* پیامک داده اند، اما پاسخی دریافت نکرده اند، می توانند به سامانه حمایت، با شماره ملی و شماره حساب واریز یارانه ها، وارد شوند. وی با اشاره به اینکه تاکنون حدود 4 میلیون پیامک ارسال شده است، اما به دلایل مختلف برخی هموطنان پیامک را دریافت نکرده اند، گفت: شهروندان نگران نباشند و می توانند در سامانه hemayat.mcls.gov.ir ثبت کنند و این امکان را فراهم کردیم به جای کد رهگیری، شماره حساب واریز یارانه را ثبت کنند؛ یعنی شماره ملی را وارد کنند، اگر کد رهگیری دریافت کرده اند که همان را وارد می کنند در غیر این صورت شماره حساب واریز یارانه را ثبت و کد امنیتی را وارد کنند، وارد سایت شوند و مراحل بعدی را انجام دهند.