آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۶
ورزش
۱۴
نقد

این چه رفتاری است آقایان؟

علی ولی اللهی

اختصاص دادن شروع متن برای اثبات اینکه بخشی از لذت انتخاب شدن یک نامزد در اختتامیه فستیوال های ورزشی، سینمایی، هنری و... برمی گردد به انتظار و دلهره پیش از اعلام نام نهایی برنده نیست. لحظاتی که آن نامزد دل توی دلش نیست. وقتی که درجه رویابافی اش به سقف می چسبد و مرور گفتن جملات بعد از برنده شدن می شود تمام دغدغه ذهن:«از چه کسانی تشکر کنم؟ چطور جایزه را بگیرم؟ ذوق زده باشم یا خودم را کول نشان بدهم؟» گرفتن چنین لذتی از آن شخص و تمام دوستداران او، کسانی که به اندازه همان فرد استرس دارند و در هول و ولا هستند واقعا نامردی است.

اسپویل کردن در هر شکل آنچه مربوط به پایان بندی یک فیلم باشد چه مربوط به نتیجه مراسم انتخاب بهترین های سال آسیا جزو مبتذل ترین کارهای دنیاست. این دقیقا همان کاری است که مهدی تاج به عنوان رییس فدراسیون فوتبال و مازیار ناظمی به عنوان مدیر روابط عمومی وزارت ورزش انجام دادند. فدراسیون و وزارت ورزش در این چند ساله به هر دلیلی کارنامه خوبی نداشته اند. ولی کاری که تاج و ناظمی با بیرانوند و میلیون ها هوادار فوتبال در ایران انجام دادند دیگر ارتباطی به بحث مدیریتی ندارد و دقیقا مربوط می شود به مناسبات اجتماعی. این را که آقای تاج بعد از سفر طولانی بیرانوند از تهران به هنگ گنک دم در هتل به دروازه بان تیم ملی می گوید، برنده نهایی توپ طلای آسیا اکرم عفیف است را چطور می توان توضیح داد؟ اینکه مازیار ناظمی با ذوق زدگی در توییترش این خبر را چند ساعت مانده به شروع مراسم منتشر می کند بر اساس چه منطقی است؟ چند ساعت زودتر تمام شور و شوق و ذوق بیرو و چند میلیون نفر آدم را کور کردید که چه بشود؟ می خواهید بگویید از جاهایی خبر دارید که دیگران ندارند؟ چه می شد اگر زبان در کام می کردید و چند ساعت چیزی به روی خود نمی آوردید؟ مراسم برگزار می شد و نتیجه اش مشخص.

تصور اینکه بیرانوند بعد از پروازی طولانی در کوران مسابقات لیگ برتر به آن سر دنیا با جمله تاج چه حسی پیدا کرده واقعا غیرقابل تصور است. احتمالا اولین چیزی که گلر تیم ملی به آن فکر کرده این است که لااقل زودتر می گفتید که من این همه راه نمی آمدم تا اینجا! و واقعا اگر می دانستند چرا زودتر نگفتند؟

از لحظه ای که با اطلاع رسانی تاج و ناظمی مشخص شد بیرانوند برنده توپ طلای آسیا نشده است، موج سنگینی از انتقادات روانه این دو نفر شد. کاربران شبکه های اجتماعی که از اظهارات این دو نفر بهت زده بودند، به این نکته اشاره کردند که نمونه چنین رفتاری را نمی توان در هیچ کجا یافت. خود بیرانوند نیز در پستی اینستاگرامی که بعد از پایان مراسم منتشر کرد به این رفتار واکنش نشان داد. بیرو نوشت: «دیروز ظهر با هزار امید و آرزو رفتم واسه مراسم برترین های آسیا. به محض رسیدن خبر دادن که از آن دیگری است. انگار وسط بازی برق رفت و نمیدونی کجای بازی هستی. سخت بود، گذشت... ما هم میگذریم.»