آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۶
زنان
۱۵
گفت و گو

زهرا نژادبهرام، عضو شورای شهر تهران در گفت وگو با «اعتماد»: از زنان دعوت می کنم پا به عرصه بگذارند

گروه اجتماعی: «به نسبت گذشته پیشرفت خوبی داشتیم و 17 نفر زن وارد مجلس شدند ولی این کافی نیست و ما تازه گام های نخست را برداشته ایم.» زهرا نژادبهرام، عضو هیات رییسه شورای شهر تهران و عضو شورای مرکزی انجمن زنان روزنامه نگار که پیش از این در انتخابات شورایاری از حضور زنان در ثبت نام انتخابات شورایاری حمایت کرده بود، در گفت وگو با «اعتماد» از اهمیت شکل گیری کمپین های زنانه برای دعوت زنان کشور می گوید. انجمن زنان روزنامه نگار سال 94 همراه با سایر گروه های مرجع زنان اعم از فعالان مدنی، فعالان حوزه زنان و فعالان سیاسی توانسته بود با صدور فراخوان و تشکیل کمپین زنان را برای ثبت نام در دوره دهم مجلس شورای اسلامی ترغیب کند با این حال با آغاز ثبت نام کاندیداهای مجلس ، خبری از فعالیت کمپین ها نیست، نژادبهرام، با اشاره به اهمیت فعالیت احزاب زنان در شورای اصلاح طلبان می گوید: «این فعالیت های نهادینه شده کافی نیست. ما باز هم نیازمند آن هستیم تا با رویکرد سال 94 از زنان دعوت کنیم.» نژادبهرام در این گفت وگو با دعوت از زنان ایران - از زنانی که خود را واجد شرایط می دانند تا بتوانند این گام بلند را بردارند - آنها را منادیان گفت وگو می خواند: «اگر بتوانیم باب گفت وگو را در جامعه باز کنیم، زنان می توانند در این زمینه پیشگام باشند.»
سال 94 انجمن روزنامه نگاران زن همپای مجمع زنان اصلاح طلب، مجمع زنان مسلمان نواندیش و دیگر احزاب و فعالان زن از زنان می خواستند تا در مرحله ثبت نام انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی شرکت کنند. به رغم این فعالیت امسال شاهد شکل گیری کمپین مشابهی نیستیم. به نظر شما چه دلایلی باعث این اتفاق شد؟

دور قبل انتخابات مجلس شورای اسلامی، زنان احزاب مختلف با هم به جمع بندی رسیدند که یک کمپین دعوت از زنان برای ثبت نام در مجلس داشته باشند. آنها از تمام زنانی که می دانستند می توانند در کسوت نمایندگی مجلس حضور داشته باشند، دعوت کردند تا به این کمپین بپیوندند. علاوه بر آن احزاب اصلاح طلبان از زنان دعوت می کردند تا برای ورود به این عرصه اعلام آمادگی کنند و همچنان هم این روند ادامه دارد اما کمپینی به سیاق سال 94 شکل نگرفته است. شکل نگرفتن کمپین را می توان برآمده از دو تحلیل دانست. یک اینکه به دلیل شرایط خاصی که اواخر آبان ماه در کشور به وجود آمد، همه درگیر این مساله شدند و این مساله هم اهمیت زیادی داشت و کشور را با آسیب هایی همراه کرد. این آسیب ها نگرانی هایی را هم برای جامعه زنان ایجاد کرد و هم برای کل کشور و اصحاب زنانه هم جدای از کل کشور نیستند. در مواردی که اتفاقاتی از این دست رخ می دهد، زنان جزو دسته ای هستند که مشکلات بیشتری را به دوش می کشند و بار مسائل بیشتر متوجه آنها می شود. این مساله می تواند یکی از دلایلی باشد که هنوز کمپین های دعوت از زنان برای مشارکت سیاسی به این شکل ظهور نکرده است. عامل دیگر این است که احزاب زنان اصلاح طلب عضویت خود را در شورای عالی اصلاح طلبان تکمیل کرده اند و شورای اصلاح طلبان نیز فعالیت خود را در جذب زنانه و ترغیب زنان به مشارکت پیگیری می کند. به صورت کلی می توان این دو تحلیل عمومی را در شکل نگرفتن کمپین های زنانه خلاف روند سال 94 موثر دانست.

تحلیل شما چیست؟

معتقدم به رغم اینکه فعالیت احزاب زنان در شورای اصلاح طلبان شاید چارچوب نهادینه شده برای مشارکت زنان در فعالیت های ثبت نامی در مجلس شورای اسلامی باشد، اما همین چارچوب به تنهایی کافی نیست. ما باز هم نیازمند آن هستیم تا با رویکرد سال 94 از زنان دعوت کنیم تا در انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کنند و هنوز این نیاز وجود دارد. ضمن اینکه طی حوادث آبان ماه مسائل و دغدغه ها و نگرانی هایی به وجود آمده است، اما بالاخره کشور در حال حرکت است و ما مدت محدودی برای ثبت نام در انتخابات داریم. به نظرم زنان اصلاح طلب باید فعالانه وارد شوند و از زنانی که ظرفیت های لازم را دارند، برای شرکت در انتخابات دعوت کنند. درست است که به نسبت گذشته پیشرفت خوبی داشتیم و 17 نفر زن وارد مجلس شدند ولی این کافی نیست و ما تازه گام های نخست را برداشته ایم.

نیمی از جمیعت کشور را زنان تشکیل می دهند و این انتظار وجود دارد که این تلاش با همان قدرت گذشته ادامه پیدا کند. سال 94 و سال 96 فعالیت های خیلی خوبی برای مشارکت زنان فراهم شده بود و ما انتظارمان این است که احزاب فعالانه به سمت تقویت مشارکت زنان در این حوزه گام های بلندی بردارند. البته می توان کنار آن گفت که دو روز از ثبت نام ها گذشته است و تا شنبه هفته آینده فرصت باقی است. و معمولا ثبت نام ها در روزهای آخر بیشتر می شود و در همین روزها باید تبلیغ بیشتر با شدت و جدیت بیشتری از سوی احزاب پیگیری شود.

اگر کمپین ها وارد نشوند و فعالان از زنان نخواهند که وارد میدان شود چه تاثیری در مشارکت زنان خواهد داشت ؟

بالاخره تشویق و ترغیب زنان به سمت ایفای نمایندگی نیازمند این است که احزاب زنانه این اقدامات را انجام دهند و این کمپین ها وجود داشته باشد. ما نیازمند آن هستیم که زنان در کلیه نهادهای انتخاباتی حضور جدی داشته باشند. حضور در مسوولیت های انتصابی در اختیار مردم و زنان نیست اما در نهادهای انتخابی دست مردم است و مردم می توانند با انتخاب خود رویکردشان را نشان دهند. ضرورت دارد که زنان نسبت به این قضیه توجه بیشتری داشته باشند. از همین جا از همه زنانی که می توانند در این عرصه گام های بلندی بردارند دعوت می کنم برای فرزندان شان، برای آینده کشور، برای وظیفه شهروندی و برای توسعه کشور حتما حضور پیدا کنند. چه بسا حضور پررنگ زنان در نهادهای انتخاباتی ما بتواند فرصت های بیشتری را برای اثرگذاری و پیش گیری از بروز برخی مسائل که دغدغه های همه زنان است، ایجاد کند. برخی توانایی های زنان که از جنس مادرانه و از جنس رویکردهای تعامل و گفت وگو است به نظرم می تواند در اتاق های گفت وگو به بار بنشیند. اگر بتوانیم باب گفت وگو را در جامعه باز کنیم، زنان می توانند در این زمینه پیشگام باشند چرا که زنان منادی گفت وگو هستند. زنان با فرزندان، با اعضای خانواده و با همسران شان گفت وگو می کنند، زنان مشکلات شان را با گفت وگو حل می کنند. از زنان دعوت می کنم به رغم مشکلات موجود، با وجود عدم تمایل هایی که نسبت به حضور آنها وجود دارد در ثبت نام انتخابات حاضر شوند.

در حال حاضر وضعیت مشارکت زنان در انتخابات هم مجلس یازدهم و هم دوره های پیش شورای شهر را چطور ارزیابی می کنید؟ چقدر نیازمند مشارکت زنان هستیم و این مشارکت چه چالش هایی را سر راه خود دارد؟

موضوع مشارکت زنان موضوع بسیار جدی است. همه از طرف زنان و هم از طرف جامعه باید این اقبال به وجود بیاید. جامعه در انتخابات مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی شهر نشان داده است که این اقبال را دارد. زنان باید آستین بالا بزنند و بدانند که می توانند موثر واقع شوند. اثرات آنها به روشنی در تصمیم گیری کلانشهرها به ویژه تهران قابل مشاهده است. جدا از اینکه ما باید شکاف جنسیتی در حوزه مشارکت سیاسی را پر کنیم، بیش از هر چیز نیازمند حضور زنانی هستیم تا بتوانند تعادل لازم را در تصمیم گیری ها در سطوح ارشد جامعه اعمال کنند.