آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۰
صفحه اول
۱
گشت و گذار در شهر

بازگشت بوی مرموز به تهران

محمدحسین خودکار

 عصر دیروز که خیلی ها نگران آلودگی هوا و انتشار ویروس آنفلوآنزا بودند، نگرانی دیگری ذهن شهروندان را به خود درگیر کرد؛ نگرانی از بوی نامطبوع که دوباره به تهران برگشت و باعث شد شهروندان زیادی در تماس با شهرداری از این شرایط گلایه کنند. درست مانند اواسط دی سال گذشته که بوی نامطبوعی در تهران پیچید و هنوز هم بعد از گذشت حدود یک سال منشا  آن به درستی مشخص نشده است.

 به گزارش جام جم، دیروز مناطق مختلفی از تهران درگیر بویی نامطبوع بود، اما این بو در محله های فردوسی، شمس آباد، انقلاب، امام حسین (ع) و آزادی بیشتر از دیگر نقاط پایتخت استشمام شد.

مساله ای که شینا انصاری، مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران را به توضیح درباره بوی نامطبوع منتشرشده وادار کرد. اما توضیحات او مانند سال گذشته فقط به این وعده محدود شد که مسوولان درحال بررسی علل انتشار بوی نامطبوع هستند. در واقع، انصاری صرفا به گفتن این نکته اکتفا کرد که گروه هایی در شهرداری تهران ماموریت یافته اند این مساله را پیگیری کنند.

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی شهرداری تهران، دیگر مسوولی بود که روز گذشته درباره بوی نامطبوع منتشرشده در تهران اظهار نظر کرد. او در این باره به تماس های برخی شهروندان با سامانه 125 آتش نشانی درباره گزارش بوی نامطبوع در مناطق گوناگونی از شهر اشاره کرد و گفت: با اعزام تیم های آتش نشانی و پس از انجام بررسی های لازم، همکاران ما اعلام کردند که در برخی مناطق بویی کم حجم و نامتعارف استشمام می شود، اما منشا این بو مشخص نیست.

بنابراین از اظهارات دیروز سخنگوی سازمان آتش نشانی نیز چیزی درباره علت انتشار بوی نامطبوع عاید پایتخت نشینان نشد. در این میان اما، تنها کسی که صحبت هایی شفاف درباره ریشه های این بو بیان کرد، مدیرکل دفتر مخاطرات سازمان زمین شناسی بود که در جلسه عصر دیروز کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران گفت: بی تردید علت بوی بد تهران وزش باد جنوبی است که معمولا با رطوبت همراه می شود. به همین دلیل، هر زمان که جهت باد به سمت جنوب تغییر کند، این بوی نامطبوع به مشام خواهد رسید.

 خطر زلزله

ماجرای انتشار بوی نا مطبوع در تهران سال گذشته دوازدهم دی ماه اتفاق افتاد. آن روز حدود ساعت 16 شهروندان در خیابان انقلاب متوجه انتشار بوی نامطبوع شدند. آن زمان نیز چون تمام دستگاه ها از زیر بار این اتفاق شانه خالی می کردند بدرستی علت آن مشخص نشد.

ضد و نقیض گویی های برخی مدیران حتی سبب شد که شایعات زیادی  ایجاد شود، از خطر زلزله بگیرید تا فوران آتشفشان دماوند.

مهدی زارع، مدیر پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی سال گذشته در باره ارتباط بوی نامطبوع منتشر شده در سطح شهر تهران با زلزله و آتشفشان خفته دماوند گفت: ارتباطی بین این دو عامل نمی بیند و به نظرش دلیل انتشار این بو بیشتر به یک اشکال محیطی در سطح شهر برمی گردد. او تاکید کرد که تکذیب نهادها و دستگاه های مختلف شاید بیشتر به خاطر مسوولیتی است که برعهده داشته و در انجامش ناموفق بوده اند و اینکه اگر هر دستگاه مسوولیت این اتفاق را بپذیرد ، باید پای جنبه حقوقی و قانونی اش هم بایستد. سال گذشته محیط زیست استان تهران ادعا کرد قوی ترین احتمال از نظر  آنها ماده «مرکاپتان»   است. رئیس وقت محیط زیست تهران دراین باره گفته بود با این که شرکت گاز این موضوع را تکذیب کرد اما این گمانه زنی وجود دارد که این بو مربوط به ماده مرکاپتان باشد و به صورت سهوی توسط خود شرکت گاز یا یکی از پیمانکار هایش در فضا منتشر شده باشد. آن زمان انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران نیز گفته بود، منبع بوی نامطبوع تهران احتمالا ریختن مرکاپتان به صورت عمد یا سهو در مکانی بوده است.

 بوی خطر

  امروزه بو به عنوان یکی از آلودگی های جدید زیست محیطی مطرح است.هنگام مواجهه با بحث آلودگی بو یکی از چالش ها تشخیص «ترکیبات گازها و مواد شیمیایی» تشکیل دهنده بوهای منتشره است. بحث «تشخیص» یکی از موارد مهم و اساسی در این بخش است چون با استناد به نتایج این تشخیص می توان انتشار ترکیبات مولد بو در محیط زیست را به اثبات رساند.  بنابراین باید به مدیران شهری یادآور شد که انتشار بوی نامطبوع را در کلانشهری مانند تهران جدی بگیرند و منشا  آن را شناسایی کنند، زیرا بی توجهی به چنین مسائلی بی توجهی به سلامت و بهداشت جامعه است.

 نکته ای که علیرضا سرحدی، کارشناس مسائل شهری نیز دیروز در گفت وگو با ما روی آن صحه گذاشت و تاکید کرد بی توجهی به نگرانی های گوناگون شهروندان تهرانی اتفاق تازه ای نیست و این مساله بارها از سوی مدیران شهری و دیگر مسوولان اجرایی دیده شده است.

او در تایید این صحبت خود، گفته های ضدونقیض مسوولان دستگاه های گوناگون درباره منشا بوی نامطبوع تهران در سال گذشته را مثال زد و گفت: با این که حدود یک سال پیش بوی نامطبوع تهران باعث ایجاد نگرانی وسیع در میان شهروندان شد، اما هیچ گاه مسوولان پاسخ درستی به این نگرانی ندادند و منشا اصلی این بو را مشخص نکردند.