آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۰
سیاست: داخلی/خارجی
۲

بررسی راهکارهای دلجویی از مردم حادثه دیده در اغتشاشات اخیر

وقت همدلی است

گروه سیاسی: اغتشاشات اخیر پس از گرانی بنزین، خسارات فراوانی بر جا گذاشت. از یک سو جمعی از هموطنان در این حوادث جان خود را به ناحق از دست دادند و خانواده هایی به سوگ عزیزانشان نشستند و از سوی دیگر آسیب های جدی به اموال مردمی که هیچ نقشی در این حوادث نداشتند وارد شد. در کنار اینها از آسیب و خسارتی که به اموال عمومی وارد شد نیز نمی توان غافل شد. اکنون که حدود دو هفته از این اغتشاشات می گذرد و ثبات به نقاط مختلف کشور بازگشته است یکی از اولویت های اصلی که باید در دستور کار مسوولان قرار گیرد و از سوی بسیاری از کارشناسان هم مورد تایید است جبران خساراتی است که در این حوادث وارد شده است. طبیعتا در مورد آنهایی که بناحق در این حوادث جانشان را از دست داده اند نمی توان این آسیب را جبران کرد اما قطعا با برخی اقدامات شاید کمی از آلام خانواده های این افراد کاسته شود. خسارات مالی وارده شده را نیز باید به دو بخش تقسیم کرد؛ بخشی که اموال دولتی و بیت المال است که طبیعتا نهادهای متولی از ردیف های بودجه ای که در اختیار دارند این خسارات را جبران خواهند کرد و همچنین اموالی که بیمه بوده اند هزینه خسارت ها را از بیمه دریافت خواهند کرد. اما بخشی از اموال، شخصی و متعلق به افرادی بوده که هیچ نقشی در حوادث نداشته اند و اغتشاشگران همزمان با آسیب رساندن به اموال عمومی، اقدام به تخریب و آتش زدن اموال شخصی برخی از مردم نیز کرده اند. اینگونه آسیب ها طیف گسترده ای دارد و از فردی که خودروی او در این حوادث سوزانده شده تا کسی که به واسطه سوختن مغازه و اموالش، شغل و کل دارایی خود را از دست داده را در بر می گیرد. حال سوال اینجاست که چگونه می توان خسارت های وارده به مردم را جبران کرد و چه نهادی باید در این زمینه پاسخگو باشد.

رئیسی: باید جبران خسارت شود

در روزهای گذشته تاکیدات زیادی از سوی مسوولان در خصوص چاره اندیشی برای جبران خسارت های وارده به شهروندان شده است.  

دیروز در همین زمینه رئیس قوه قضاییه، با تاکید بر ضرورت شنیدن خواست و انتقاد مردم و همچنین برخورد عادلانه و قانونی با اشرار و مخلان امنیت در جریان حوادث اخیر، گفت: نسبت به همه کسانی که در این اتفاقات دچار خساراتی شده اند باید جبران خسارت صورت گیرد و اطمینان داشته باشند که مورد حمایت قانون قرار دارند.

سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه درباره خسارت دیدگان این حوادث تاکید کرد: از خسارت های جانی و مالی خسارت دیدگان نمی توان گذشت. ما معتقدیم از نظر حقوقی باید نسبت به این خسارات مدعی بود و درخواست ما از مسوولان بویژه دولت این است که نسبت به جبران خسارت ها فکر و اقدام کنند. همکاران ما نیز این موضوع را دنبال کنند، زیرا نسبت به حقوق مردم باید حساسیت وجود داشته باشد و خسارت دیدگان مطمئن باشند که مورد حمایت قانون قرار دارند.

طرح شورای شهر تهران

شورای شهر تهران هم روز یکشنبه دو فوریت طرحی را برای رسیدگی به خانواده های آسیب دیده از حوادث اخیر تصویب کرد که بر اساس آن همدردی با شهروندان و کمک به آنان جزو وظایف شورای شهر است و شهرداری در این طرح موظف می شود نسبت به این موضوع اقدامات لازم را انجام داده و به شورای شهر گزارش ارائه کند.

به دنبال تصویب دو فوریت این طرح، خیلی ها چون معصومه ابتکار ابراز امیدواری کرده اند شوراهای سایر شهرهای درگیر بحران نیز به این موضوع توجه کنند.

سرکشی به خانواده ها

اما در مورد جانباختگان و کسانی که در این حوادث دچار آسیب های جسمی شده اند اگرچه نمی توان خسارت های جانی را جبران کرد اما همانطور که گفته شد می توان با برخی اقدامات از دردها و آلام خانواده های جانباختگان و افراد آسیب دیده کاست.

در همین زمینه بر اساس شنیده های خبرنگار جام جم، رایزنی هایی در جریان است تا دولت دیه افراد بیگناهی را که در این حوادث کشته شده اند پرداخت کند.

همچنین سردار یزدی، فرمانده سپاه محمدرسول الله (ص) تهران بزرگ با بیان این که در حال شناسایی کشته شدگان هستیم و به خانواده های آنها سرکشی می شود، گفت: همان طور که صف آشوبگران از مردم جدا شد، صف کسانی که جانشان را بی گناه از دست دادند نیز از صف کسانی که به نوعی می خواستند اموال عمومی را تخریب کنند، جدا می شود.

یزدی در حاشیه حضورش در جلسه شورای شهر تهران گفت: برخی از افراد ما نیز توسط اغتشاشگران از پشت تیر خوردند و  این را تایید می کنم.

وی در پاسخ به این که آیا ممکن است افرادی به اشتباه کشته شده باشند، گفت: الان نمی توانیم در مورد آن اظهار نظر کنیم اما به دقت بررسی می شود که دلیل کشته شدن افراد چه بوده است.

دلجویی از مردم

اما یکی از خلأهایی که همچنان با وجود گذشت نزدیک بیست روز از سهمیه بندی بنزین احساس می شود نبود توضیحات قانع کننده از سوی مسوولان درباره چرایی اتخاذ این تصمیم و عدم اطلاع رسانی دستگاه های اجرایی پیش از آغاز  آن است.

در این روزها بارها از این که دولت بدون وجود یک اجماع همگانی و اطلاع رسانی به مردم اقدام به سهمیه بندی بنزین کرده انتقاد شده است و رئیس قوه قضاییه که خودش یکی از اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی است دیروز بار دیگر از این موضوع انتقاد کرد و گفت: نسبت به اجرای طرح اشکالات و انتقاداتی وجود دارد که از جمله آن، عدم اقناع افکار عمومی و ایجاد اجماع نخبگانی است. این ایرادات، موجب اعتراض مردم شد که این اعتراض و خواست را باید شنید.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که امروز مساله معیشت مردم در اولویت قرار دارد، موضوع اقناع افکار عمومی در اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: گرچه این اقدام باید پیش از اجرای طرح صورت می گرفت، اما همچنان ضرورت آن باقی است و موضوع باید توسط کارشناسان، نخبگان و صاحبنظران به درستی تبیین شود.

چند روز قبل هم حاج علی اکبری در خطبه های نماز جمعه تهران با تاکید بر این که خود مسوولان هم قبول دارند که برای سهمیه بندی بنزین، توضیح لازم و اجماع نخبگانی صورت نگرفت اظهار کرد: باید از مردم دلجویی و عذرخواهی و به سوالاتشان پاسخ داده شود.

بر همین اساس به نظر می رسد دلجویی از مردم به دلیل عدم اطلاع رسانی کافی در این زمینه حتما یکی از مواردی است که باید در کنار جبران خسارت های مالی و دلجویی از خانواده جانباختگان، در دستور کار مسوولان قرار گیرد.

پرداخت خسارت ها از ردیف های بودجه ای
 سهیلا جلودارزاده، عضو کمیسیون اجتماعی

به طور قطع در درجه اول باید عاملان این خرابکاری ها را شناسایی و بعد نسبت به پرداخت خسارات آن گام برداشت. البته معمولا ساختمان ها بیمه اند و از این طریق می توان برای جبران خسارات آنها اقدام کرد. اما در عین حال انتظار می رود از افرادی که اعتراض داشتند و عامل خرابکاری نبودند دلجویی شود. برخی افراد هم در این حادثه زخمی شدند و برای مداوا به بیمارستان مراجعه کردند، اما مراکز درمانی از پذیرش آنها خودداری کردند. طبعا کسانی که در این حادثه صدمه دیدند برای تامین هزینه های گران درمان خود با مشکلاتی مواجه اند و وظیفه انسانی پزشکان هم براساس سوگندی که خوردند ایجاب می کرد در درمان این افراد کوتاهی نکنند.

این را هم باید در نظر گرفت که در خصوص خسارات مالی، شاید بتوان براساس ردیف هایی که برای آسیب دیدگان سوانح طبیعی در نظر گرفته شده این مساله را مد نظر قرار داد. از سویی دیگر، برای دلجویی از خسارت دیدگان و آسیب دیدگان باید این نکته را مد نظر قرار دهیم که در چنین شرایطی مسوولان نباید از خود سلب مسوولیت کنند و بهتر این است مقامات مسوول با بیان و ادبیاتی احترام آمیز درباره تصمیم صورت گرفته در مورد بنزین و تبعات بعدی آن با مردم از طریق رسانه ملی صحبت کنند. از این رو نباید رفتارهای اشتباه را با هر انگیزه ای توجیه کرد. بالاخره مردم همیشه همراهی خود را با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده اند و در صورتی که مسوولان کشور مثل شهید رجایی رفتار می کردند عملشان از سوی مردم مورد پذیرش قرار می گرفت.

پیش بینی خسارت ها در بودجه 99
 احمد سالک ، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی

یکی از ضروری ترین اقدامات لازم، جدا کردن صف مردم از آشوبگران است. کسانی باید مورد حمایت و مهربانی قرار گیرند که به دفاع از ولایت و نظام برخاستند. نیروهای بسیجی، مردمی و ناجا مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و اینها ماجورند. بنابراین بنیاد شهید و ایثارگران باید اسامی آنها را تهیه کند و کسانی که مورد آسیب و خسارت فتنه بنزینی قرار گرفتند تحت پوشش این بنیاد از نظر درمانی و مادی قرار گیرند. از سویی دیگر کسانی هم هستند که مراکز کسب و کار و زندگی آنها مورد آسیب قرار گرفته و وزارت کشور باید آماری از آنها تهیه کند. این مراکز شامل اماکن دولتی و شخصی است. در بحث اماکن دولتی، خود دولت پیگیر خواهد بود اما افرادی که هستی آنها از بین رفته نیز وزارت کشور باید نسبت به حمایت از آنها اهتمام داشته باشد. الان بحث بودجه سال 99 مطرح است و می توان در ردیف بودجه، سهمی برای تامین خسارات وارده ناشی از این آشوب در نظر گرفت. نکته بعدی لیدرهای اصلی و عاملان فتنه اند. قوه قضاییه باید با اشد مجازات با آنها برخورد کند. حتما برخورد با عوامل فتنه خواست ملت است. نکته بعدی تلاشی است که مجلس می تواند صورت دهد و گزارشی درباره این اتفاق تهیه و در کمیسیون اصل 90 مورد ارزیابی قرار گیرد و به سمع و نظر مجلس و ملت ایران برسد. از سویی دیگر باید به این نکته توجه داشت که این اتفاق ناشی از بی تدبیری دولت بود و خساراتی که وارد شد بیش از مابه التفاوتی است که در ازای افزایش قیمت بنزین حاصل می شود. قوه قضاییه در این زمینه باید دقت کند و عواملی را که در شب میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام صادق(ع) و بدون اطلاع رسانی مناسب این خبر را اعلام کردند مورد پیگیری و محاکمه قرار دهد.   

 محاکمه سریع عوامل مسوول این حادثه
 محمدمهدی زاهدی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات

برای دلجویی از آسیب دیدگان و صدمه دیدگان آشوب اخیر باید کارهای ایجابی و سلبی زیادی صورت گیرد. دولت باید حتما تمام کسانی را که خسارات مالی دیدند مورد حمایت قرار دهد و به آنها کمک مالی کند و حتی این پرداخت باید بیشتر صورت گیرد، چون این افراد به دلیل خساراتی که به محل کارشان وارد شده فعلا امکان فعالیت اقتصادی ندارند. از سویی دیگر، از خانواده هایی که اعضایشان از سوی منافقان و اراذل و اوباش کشته یا به تعبیر بهتر شهید شدند حتما دلجویی لازم به لحاظ مادی و معنوی صورت گیرد. بحث بعدی محاکمه کسانی است که اغتشاش را شروع کردند و رهبرهای آنها از سوی بیگانگان آموزش لازم را دیدند و با دستور اقدام به آشوب کردند. قوه قضاییه باید در این زمینه تلاش زیادی انجام دهد. نکته مهم دیگر، توجه به نقش برنامه ریزان و تصمیم گیران این اتفاق است. اطلاعاتی که به ما رسیده حاکی از آن است که کشورهای دوست هشدارهای لازم را از قبل داده بودند که قرار است اتفاقاتی در ایران شکل بگیرد که در پس پرده آن برنامه ریزی آمریکا و اسرائیل همراه با پول سعودی ها وجود دارد. چرا در دولت به این هشدارها توجهی نشده، بنابراین آنها باید پاسخگو باشند که چرا بدون برنامه و پیش بینی های لازم دست به این اقدام زدند. در دولت های نهم و دهم مشابه این اتفاق صورت گرفت، اما اصلا با چنین تبعاتی مواجه نبودیم؛ بنابراین اقدام مهم، محاکمه مسوولانی است که در این زمینه کوتاهی کردند و باعث این اتفاقات ناگوار در کشور شدند. محاکمه آنها درس عبرتی برای دیگران خواهد بود. از سوی دیگر، دستگا ه های اطلاعاتی ما باید ارتباط بیشتری با کشورهای دوست و همسایه داشته باشند و رصد اطلاعاتی به گونه ای باشد که فرصت کوچک ترین تحرک آشوبگرانه در کشور داده نشود. این صحبت ها به این معنا نیست که خدای نکرده اعتراضات مردمی را نادیده بگیریم. مردم به واسطه این اتفاق شوکه شدند و حق اعتراض داشتند اما بحث آشوب حرف دیگری است.