آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۰
سیاست: داخلی/خارجی
۲

شمخانی در دیدار وزیر خارجه عمان : عربستان باید تسلیم خواست مردم یمن شود

دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار وزیر خارجه عمان گفت: ائتلاف های منطقه ای می تواند بدون حضور و دخالت بیگانگان ضامن امنیت پایدار در منطقه باشد.

علی شمخانی با اشاره به تلاش ناکام آمریکا برای ایجاد ائتلاف بین المللی به بهانه برقراری امنیت در خلیج فارس افزود: تنها ائتلاف هایی در منطقه راهگشا، امنیت ساز و پایدار می ماند که بیگانگان در آن نفوذ و دخالتی نداشته باشند.

شمخانی اظهار داشت: کشوری که به هیچ یک از تعهدات خود نه در ارتباط با ایران و نه در مراوده با سایر کشورها پایبند نیست، نمی تواند قابل اعتماد باشد.

وی خاطرنشان کرد: کشورهایی که بیشترین سهم را در ایجاد تنش و ناامنی در منطقه داشته اند و با به راه انداختن جنگ های متعدد و گسترش تروریسم، منطقه را به آشوب و نابودی کشاندند هرگز به دنبال ثبات و امنیت خلیج فارس نبوده و صرفا تامین منافع خود و غارت منطقه را دنبال می کنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان این که ادامه جنگ در یمن یکی دیگر از نشانه های رویکرد جنگ طلبانه و امنیت سوز قدرت های سلطه گر و عوامل منطقه ای آنان است، تصریح کرد: ادامه این نسل کشی جز در خدمت منافع دشمنان صلح و امنیت منطقه همچون آمریکا و اسرائیل نیست و عربستان باید با تسلیم برابر خواست مردم مقاوم یمن بیش از این ثبات و امنیت منطقه را به خطر نیندازد.

وزیر خارجه عمان نیز در این دیدار دستیابی به امنیت پایدار در منطقه را نیازمند توافق و تفاهم مجموعه کشورهای منطقه و رفع سوء تفاهم های موجود عنوان کرد و اظهارداشت: عمان همواره آمادگی دارد از مجموعه ظرفیت های خود برای رفع تنش های موجود و ایجاد زمینه گفت وگوی سازنده میان کشورهای منطقه بهره بگیرد.

همچنین محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در دیدار بن علوی گفت: جمهوری اسلامی ایران از هر حرکت و ابتکاری که با حسن نیت در راستای کاهش تنش ها در منطقه انجام شود، استقبال و به آن کمک خواهد کرد.

یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان نیز در این دیدار شرایط منطقه ای را نیازمند گفت وگو و تفاهم هر چه بیشتر دانست و افزود: در این زمینه برگزاری یک کنفرانس جامع و فراگیر با حضور همه کشورهای ذینفع می تواند مفید باشد.