آرشیو پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۷
دیپلماسی
۱۵

در اعتراض به مواضع ایالات متحده در قبال اعتراضات ایران

سفیر سوئیس در تهران احضار شد

شرق: سفیر سوئیس در ایران به عنوان کشور حافظ منافع ایالات متحده آمریکا، به وزارت خارجه احضار شد. به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در احضار مارکوس لایتنر، مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران نسبت به دخالت های آمریکا در امور داخلی ایران به او ابلاغ شد. 

احضار سفیر سوئیس به وزارت خارجه در واکنش به اقدامات آمریکا در سال های اخیر بیشتر از گذشته به عنوان یک ابزار دیپلماتیک به کار گرفته شده است. پیش از این، ایران به اعتراضات از تریبون های علنی در این زمینه بسنده می کرد اما در سال های اخیر در رابطه با تجاوز پهپاد آمریکایی به حریم هوایی ایران، بازداشت خبرنگار پرس تی وی ایران، اعمال محدودیت بر سفر شهروندان ایرانی به ایالات متحده و موضوعات مشابه دیگر، سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا، به وزارت خارجه احضار شده است.

اظهارات پمپئو و هوک، واکنش ظریف

اعتراض ایران به موضع گیری های اخیر مقامات دیپلماتیک آمریکا پس از اعتراضات اخیر در ایران است. در آخرین نمونه، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا بار دیگر دراین باره به موضع گیری پرداخت؛ او در ویدئویی که در توییتر منتشر شد، گفت: «آمریکا صدای شما را می شنود و ما از «مبارزه» شما برای «آینده ای بهتر» حمایت می کنیم». به گزارش ایسنا او همچنین مدعی شد: «من معتقدم آنچه مردم ایران را ابتدا به خیابان آورد، افزایش قیمت بنزین بود، اما اعتراضات به یک جنبش علیه نظام تبدیل شد». هوک همچنین درباره قطع شدن دسترسی به اینترنت در ایران در چند روز اخیر، گفت: «ما به آزادی دسترسی به اینترنت اعتقاد داریم. اگر آزادکردن آن به آسانی یک کلیدزدن بود، حتما این کار را می کردیم؛ اما برقراری آن امر دشواری است. به هرحال تلاش داریم راه حل هایی برای مقابله با آن را پیدا کنیم؛ یعنی بتوانیم این ممنوعیتی را که اعمال شده، دور بزنیم». پیش از این، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز موضع گیری های مشابهی دراین باره داشت. مایک پمپئو که در یک توییت مدعی شده بود «در کنار مردم ایران» است، اظهار کرد که واشنگتن اعتراضات ایران را به دقت رصد می کند. کاخ سفید نیز در بیانیه ای در همین رابطه، مواضع مشابهی داشت.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به این حمایت ها گفت: «اعلام حمایت مقامات آمریکایی از «مردم ایران» دروغی شرم آور است. رژیمی که با اعمال تروریسم اقتصادی مانع رسیدن غذا و دارو به مردم عادی اعم از سالخوردگان و بیماران می شود، هیچ گاه نمی تواند ادعای وقیحانه حمایت از مردم ایران را داشته باشد. آقای پمپئو نخست باید پاسخ گوی اقدامات اعلام شده تروریستی و جنایت علیه بشریت ضد مردم ایران باشد». پیش تر سخنگوی وزارت خارجه ضمن تقبیح و محکومیت اظهارات مداخله جویانه اخیر وزیر خارجه آمریکا، اظهار کرده بود: «تنها چیزی که به آقای پمپئو نمی چسبد، اعلام حمایت از ملت ایران است». سیدعباس موسوی گفته بود: «اظهار همدردی با مردمی انجام می شود که تحت فشار تروریسم اقتصادی آمریکا قرار دارند و پیش از این نیز از زبان وزیر خارجه آمریکا به صراحت بیان شد که باید به مردم ایران گرسنگی داد تا تسلیم شوند».

واکنش ها به پایان معافیت تحریم های فردو

هوک همچنین به توضیح تصمیم لغو معافیت های هسته ای فردو پرداخت که به تازگی توسط پمپئو اعلام شد. او در ادامه درباره تمدیدنشدن معافیت های ایران برای همکاری های هسته ای در سایت فردو با گفتن اینکه ایران برای داشتن برنامه صلح آمیز هسته ای نیازی به غنی سازی ندارد، مدعی شد: «حکومت ایران سال ها پیش در آنجا یک سایت سری زیرزمینی ساخت و در آنجا به طور سری اورانیوم غنی می کرد. آنها به تازگی اعلام کردند که دوباره این کار را از سر می گیرند. این خط قرمز ما بود، بنابراین ما به معافیت هسته ای آن پایان دادیم».

وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه ای اقدام آمریکا مبنی بر تمدیدنکردن معافیت از تحریم های سایت هسته ای فردو را به شدت محکوم کرد. به گزارش ایسنا، در این بیانیه اعلام شده روسیه باور دارد که این تصمیم مغایر با تعهدات بین المللی ایالات متحده است. همچنین در این بیانیه آمده است که مسکو به همکاری نزدیک خود با تهران بر سر پیکربندی دوباره نیروگاه فردو ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه نیز از این تصمیم ایالات متحده ابراز تاسف کرد. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، آگنس وندرمال اظهار کرد: «ما از تصمیم ایالات متحده درباره سایت هسته ای فردو ابراز تاسف می کنیم، چراکه معافیتی را فسخ کرده که از تسهیل در اجرائی شدن پروژه های مدنی در این سایت جلوگیری می کند». او همچنین درباره عبور میزان ذخایر آب سنگین ایران از حدود برجام، گفت: «فرانسه از پایبندنبودن ایران به تعهدات هسته ای خود به شدت نگران بوده، چراکه ممکن است عواقبی جدی برای نظام اشاعه هسته ای داشته باشد».