آرشیو پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۷
دیپلماسی
۱۵

کوتاه از دیپلماسی

هم زمان با تحویل استوارنامه سفیر انجام شد: اظهارات وزیر خارجه سوئد درباره ناآرامی های اخیر ایران

وزیر خارجه سوئد به ناآرامی های اخیر ایران واکنش نشان داد. آن لینده، وزیر امور خارجه سوئد، در واکنش به اعتراضات اخیر در ایران در توییتر نوشت: «هیچ چیز نمی تواند خشونت را توجیه کند. سفیر ایران در سوئد، امروز [سه شنبه] از دیدگاه ما دراین باره باخبر شده است». این اظهارات در حالی مطرح می شود که ماتیاس لنتز، سفیر سوئد، همان روز سه شنبه برای تحویل استوارنامه خود به دیدار حسن روحانی، رئیس جمهور ایران رفته بود. به گزارش ایسنا، در این دیدار، لنتز ضمن تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهور به سوابق مثبت همکاری و روابط تجاری - صنعتی میان ایران و سوئد اشاره کرد و گفت: «امروز فعالان اقتصادی و شرکت های سوئد به ایران به عنوان یک شریک مطمئن نگاه می کنند و می توانیم با تلاش بیشتر مناسبات و همکاری های خود را در بخش های مختلف سیاسی، تجاری، اقتصادی و روابط علمی و دانشگاهی نزدیک تر از گذشته ادامه دهیم». سفیر جدید سوئد با بیان اینکه در زمینه تحولات اخیر منطقه ای در کنار ایران و ابتکارات این کشور و آماده همکاری در کاهش تنش ها در منطقه هستیم، گفت: «سوئد همواره از برجام حمایت کرده و تاکید می کنیم که باید همه طرف ها به تعهدات خودشان عمل کنند». ماتیاس لنتز افزود: «ما تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران را غیرقانونی و محکوم می دانیم، چراکه معتقدیم این تحریم ها مشکلات زیادی را ایجاد کرده و تلاش می کنیم نقش سازنده ای را ایفا کنیم».

دیدار فرمانده کل سپاه با فرمانده ارتش پاکستان

ایسنا: ژنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان که در راس یک هیئت عالی رتبه نظامی به ایران سفر کرده است، چهارشنبه با حضور در ستاد فرماندهی کل سپاه، با سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دیدار و گفت وگو کرد. فرمانده کل سپاه در دیدار ژنرال قمر باجوا، از آمریکا و رژیم صهیونیستی به عنوان دشمنان مشترک جهان اسلام یاد کرد و بر ضرورت وحدت و هم گرایی هرچه بیشتر امت اسلام برای مقابله با توطئه های شوم دشمنان تاکید کرد. ژنرال قمر باجوا نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در کشورمان، ایران و پاکستان را همسایگانی با وجوه اشتراک فراوان دینی، فرهنگی، تاریخی و دارای مرزهای مشترک دانست و این مهم را زمینه ساز توسعه هرچه بیشتر همکاری های دو کشور توصیف کرد. فرمانده ارتش پاکستان همچنین از ایفای نقش تعیین کننده جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم تکفیری در منطقه، به ویژه در عراق و سوریه قدردانی کرد. گسترش مناسبات نظامی و امنیتی، توسعه تعاملات در برقراری امنیت و مقابله با  اشرار و گروه های تروریستی در مرزهای مشترک، انتقال تجربیات و ارتقای همکاری های آموزشی و پژوهشی از مهم ترین محورهای گفت وگوی ژنرال باجوا و فرمانده کل سپاه بود.

مشکلات قطعی اینترنت برای شرکت های ژاپنی فعال در ایران

ایلنا: قطعی اینترنت برای شرکت های ژاپنی فعال در ایران مشکلات زیادی ایجاد کرده است. به گزارش ایلنا به نقل از ان اچ کی، محدودیت شدید دسترسی ایران به اینترنت برای شرکت های ژاپنی که در ایران فعالیت می کنند، مشکلات زیادی ایجاد کرده است. دسترسی به اینترنت در ایران اکنون محدود به سایت ها و خدمات داخلی است. دسترسی به گوگل، یاهو و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام اکنون در ایران متوقف شده است. شعبه مرکز تجارت ژاپن در تهران دراین باره اعلام کرد: دسترسی به ایمیل و سایت های خبری از شنبه گذشته مسدود شده است. یک کارمند 30 ساله این مرکز نیز گفت: در این شرایط برقراری ارتباط با مشتری و دفتر مرکزی ما در ژاپن تقریبا غیرممکن است. وی افزود: امیدوارم هرچه سریع تر اوضاع به حالت عادی برگردد. دفتر سازمان تجارت خارجی ژاپن در تهران می گوید: درحال حاضر حدود 30 شرکت و سازمان ژاپنی در ایران فعالیت می کنند. در این شرایط بسیاری از آنها با مشکلات مشابه روبه رو هستند.

معاون ظریف در کنفرانس «جهانی شدن در آسیای معاصر»

ایلنا: اولین کنفرانس «جهانی شدن در آسیای معاصر» از سوی مدرسه عالی اقتصادی روسیه برگزار شد. در این کنفرانس استادان و اندیشمندانی از کشورهای مختلف در مورد موضوعاتی از قبیل حل وفصل درگیری ها و بحران ها، چالش ها و راه حل های جنوب آسیا در روند جهانی شدن گفت وگو و تبادل نظر می کنند. محمدکاظم سجادپور، معاون وزیر خارجه و رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه و مهدی سنایی، سفیر ایران در فدراسیون روسیه، در این کنفرانس شرکت کرده و در مورد نقش روسیه در جنبه های سیاسی- نظامی توسعه و ثبات و همچنین امکان ائتلاف ایران و روسیه برای ثبات و توسعه سخنرانی می کنند. بر اساس این گزارش، این کنفرانس دوروزه از دیروز آغاز شده و تا امروز ادامه دارد.