آرشیو پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۷
سیاست
۲

حاشیه های هیئت دولت بعد از گرانی بنزین

غایبان حیاط کوچک دولت

علی ایوبی

 هوای این روزهای پاییز ایران سرد و زمستانی است. تهران هم روزهایی بارانی را سپری می کند. چندروزی از گران شدن بنزین گذشته و اخبار و حاشیه های آن در غیاب اینترنت همچنان نقل محافل است. طبق روال چندین ساله، هیئت دولت در صبح روزهای چهارشنبه جلسه دارد و خبرنگاران این فرصت را دارند تا به صورت مستقیم با وزرا گفت وگو کنند. این هفته با توجه به اینکه در این چند روز بعد از گرانی بنزین اتفاقات خاص مانند اعتراض، اغتشاش و قطع اینترنت به صورت سراسری صورت گرفته است، حواس خیلی ها به این بود که دولتی ها دراین باره چه واکنشی نشان خواهند داد. خبرنگاران حوزه دولت، روز گذشته در سرمای تهران، چندساعتی را در حیاط دولت در پاستور منتظر ماندند تا سوالات خود را از وزرای مربوطه بپرسند. پیش از آمدن دولتی ها و برای فرار از سرما بهترین کار، نوشیدن چای و گپ وگفت 

در مورد اتفاقات روز است. خبرنگاران، عکاسان و فیلم برداران مستقر در حیاط نیز مانند همه جمع های ایرانی با حرف های جدی مانند اینکه گرانی بنزین، آن هم به این قیمت و در این زمان درست بود یا غلط بحث را شروع می کنند و با شوخی و خنده تمام. اینجا و در حیاط سرد دولت فرقی بین خبرنگار این جناح و روزنامه نگار آن جناح نیست؛ گزارشگران «فارس»، «ایسنا»، «تسنیم»، «اعتماد»، «ایران»، «کیهان» و «صداوسیما» برخلاف روال و تصور غالب که گویی با هم مشکل دارند، در کنار هم، بدون نگاه سیاسی و جناحی انتظار می کشند، می لرزند و رفاقت می کنند. تحلیل اکثریت آنها نیز این است که کاش پیش از انجام گرانی بنزین مردم را به درستی اقناع می کردند تا حاشیه های آن کم می شد.

 بالاخره وزرا آمدند اما...

حضور استانداران در پاستور از نکات جالب حاشیه هیئت دولت بود؛ هرچند می شد حدس زد که آنها نیز به دنبال اتفاقات اخیر بعد از گرانی بنزین به تهران فراخوانده شده اند. نزدیک ساعت 12 ظهر، پاهای خبرنگاران سرمازده شده بود که بالاخره یکی از وزرا به میان آنها آمد. رضا اردکانیان، وزیر نیرو، باعجله از پله های ساختمان ریاست جمهوری پایین آمد و گفت آمده ام چهار خبر بدهم و دوباره به جلسه هیئت دولت برگردم. مهم ترین خبر او این بود که قرار است روز پنجشنبه (امروز) به عنوان مسئول کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی با روسیه، به مسکو سفر کند تا دریافت وام پنج میلیارددلاری روسیه به ایران عملیاتی شود.

وزیر نیرو، در حال صحبت با خبرنگاران بود که وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از پله ها پایین آمدند و رفتند. وزیر بهداشت نیز به میان خبرنگاران آمد و به سوالات آنان پاسخ گفت. بعد از آن هم وزیر دادگستری و رئیس سازمان صداوسیما از جلسه خارج شدند و بدون آنکه به میان خبرنگاران بیایند، حیاط دولت را ترک کردند. هرچند عبدالعلی علی عسگری، رئیس صداوسیما، مانند همه این سال ها فقط برای تعدادی از خبرنگاران دست تکان داد و با لبخند رفت. علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ایران نیز درحالی که با هم گفت وگو می کردند از کنار خبرنگاران گذشتند. خبرنگاری از صالحی تقاضای مصاحبه کرد، اما او با تکان دادن دست این درخواست را رد کرد. خبرنگار نیز به شوخی و جدی گفت کاش مصاحبه می کردید تا حداقل صدای شما را برای یادگاری ضبط می کردیم. 

پس از آن، معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری و رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز از جلسه دولت خارج شدند و به حیاط آمدند. خبرنگاران از رحمانی خواستند به میان آنها بیاید که او نیز به شوخی گفت من که همیشه می آیم. وزیر صمت، سپس در محاصره فیلم برداران و عکاسان به سوالات پاسخ داد.

 امروز من را استثنا کنید

با توجه به اتفاقات پیش آمده در روزهای اخیر، اکثر خبرنگاران منتظر وزیر کشور بودند تا درباره مسائل پیش آمده، از جمله تعداد کشته ها و بازداشت شده ها سخن بگوید، اما رحمانی فضلی فقط یک جمله گفت: «امروز من را استثنا کنید، چون کار دارم». همین جمله با گلایه خبرنگاران مواجه شد، اما وزیر حیاط را ترک کرد. محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی که روز سه شنبه استیضاح او در دستور کار مجلس قرار گرفته است نیز چنددقیقه ای با یکی، دو خبرنگار مصاحبه کرد و رفت. شهردار تهران نیز که تا هفته پیش درگیر آلودگی هوای تهران بود و این هفته برف و باران را در شهر تجربه کرده بود، برخلاف دیگر هفته ها به میان خبرنگاران نیامد. پیروز حناچی فقط در پاسخ به خبرنگاری گفت در یکی، دو روز گذشته دو رئیس ناحیه برکنار شدند.

 وزیر اطلاعات: ارادتمندیم

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی نیز چنددقیقه ای به میان خبرنگاران آمد و گفت که بر اساس بررسی های علمی انجام شده افزایش قیمت بنزین در کل حدود چهار درصد در طول یک سال آینده در تورم تاثیر خواهد گذاشت. او همچنین گفت که افزایش قیمت بنزین بر بازار ارز تاثیری نداشته و این بازار را در کنترل کامل داریم.

در همین خلال بود که وزیر اطلاعات نیز از جلسه هیئت دولت بیرون آمد. حجت الاسلام محمود علوی چند دقیقه ای بالای پله ها با چند نفر صحبت کرد و مثل همیشه با لبخند از پله ها پایین آمد. او نیز ترجیح داد میان خبرنگاران نیاید و در جواب درخواست آنها با خنده دست تکان دهد و بگوید: «ارادتمندیم».

وزیر ارشاد که این روزها از فشار توقیف فیلم «خانه پدری» کیانوش عیاری خارج شده نیز دستی تکان می دهد و می رود.

 آذری جهرمی؛ فقط لبخند

وزیر جوان کابینه از وزرایی بود که هم خبرنگاران و هم اکثریت مردم منتظر این بودند تا درباره زمان وصل شدن دوباره اینترنت خبری دهد؛ اما محمدجواد آذری جهرمی برخلاف مواقعی که در جمع خبرنگاران حاضر بود و به سوالات آنان پاسخ می داد، این بار با لبخندی از کنار آنها گذشت. البته او روز سه شنبه درباره رفع فیلتر اینترنت بین المللی گفته بود این موضوع مربوط به شورای امنیت کشور (شاک) است و این مرجع باید در این باره تصمیم گیری کند و این در حیطه وظایف وزارت ارتباطات نیست.

 واعظی: آرامش همین گونه باشد، اینترنت وصل می شود

در میانه حضور خبرنگاران در حیاط دولت و در آن سرما، گاهی هوا آفتابی هم می شد. محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری، از جلسه هیئت دولت که بیرون آمد، چند کلامی با معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفترش صحبت کرد و سپس به سمت خبرنگاران آمد. او هنگام پایین آمدن از پله ها، به شوخی گفت: «می خواستم مصاحبه نکنم، اما گفتند مصاحبه کن، اما پشت نوار قرمز می روم تا راحت بتوانم دربروم». واعظی مثل همیشه میان خبرنگاران آمد و به سوالات پاسخ داد.

او درباره اینکه قطع دسترسی به اینترنت به تشخیص کدام نهاد بوده است، گفت: «در شورای امنیت کشور تصمیمات مشخصی برای امنیت کشور اتخاذ شده و در جایی هم مجبور شدند تصمیم قطع دسترسی به اینترنت را بگیرند. ان شاءالله اگر آرامش همین گونه باشد، در آینده خیلی نزدیک اینترنت وصل می شود».

واعظی همچنین درباره نظر دولت در خصوص برخورد مناسب با دستگیرشدگان در جریان اعتراض های اخیر گفت: «در این موضوع دستگاه های امنیتی و قوه قضائیه رسیدگی خواهند کرد، اما بر مبنای آنچه قوه قضائیه گفته است، کسی که گول خورده باید مجازات کمتری داشته باشد و کسی که سازمان یافته وارد شده و خساراتی به کشور وارد کرده و باعث شده آتش سوزی ایجاد شود، حتما نمی توان به راحتی از او گذشت».

 ربیعی: برخی رسانه های خارجی کد آتش زدن در کشور دادند

سخنان واعظی که به پایان رسید، سخنگوی دولت میان خبرنگاران آمد و درباره اتفاق های پیش آمده بعد از گرانی بنزین گفت: «برای ما گزارش آمد که آنها مسیر ورودی عسلویه را بسته و مانع تعویض شیفت شده بودند. آنها به لوله ها دینامیت بسته بودند و قصد انفجار در عسلویه داشتند. کشورهایی با پترودلارهای خود رسانه ایجاد کرده اند و از این اتفاق ها سود می برند. وزیر ارتباطات اعلام کرد در زمان مشخصی به مرکز مخابرات در اصفهان و شیراز حمله کرده بودند. مسیر انتقال کالا از بندر امام خمینی مسدود شده بود تا کالا در کشور توزیع نشود. وقتی این شواهد را کنار هم می گذاریم، مشخص می شود جریانی قصد داشته بر موج نارضایتی ها در کشور سوار شود. برخی رسانه های خارجی نیز بی شرمانه کد آتش زدن در کشور دادند و آدم هایی را در رسانه ها آوردند و قصد داشتند آنها را به عنوان رهبر ناآرامی ها معرفی کنند.

 وزرایی که نبودند، وزرایی که سکوت کردند

با بالارفتن قیمت بنزین، خیلی از خبرنگاران خود را آماده کرده بودند که از دو وزیر کلیدی دولت حسن روحانی، یعنی بیژن زنگنه، وزیر نفت و فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد سوالاتی بپرسند که هیچ کدام در جلسه این هفته دولت حضور نداشتند. زنگنه تا پیش از گرانی بنزین، تصمیم گیری درخصوص سهمیه بندی و گرانی آن را تکذیب کرده بود و از دژپسند انتظار می رفت در جمع خبرنگاران ابعاد اقتصادی آن را تشریح کند. برخی نفرات اقتصادی دولت هم که در جلسه هیئت دولت بودند، حاضر به پاسخ گویی نبودند. محمد نهاوندیان، مشاور اقتصادی رئیس جمهوری و محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز به درخواست خبرنگاران برای پاسخ گویی فقط لبخندی زدند و رفتند.