آرشیو پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۷
سیاست
۲
روزنه

احکام فعالان محیط زیست صادر شد

4 تا 10 سال حبس

شرق: به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به صدور و ابلاغ رای متهمان جاسوسی از مراکز نظامی در پوشش محیط زیست گفت: پس از برگزاری 36 جلسه از دادگاه متهمان مورد اشاره که با حضور آنها و وکلای مدافعشان در شعبه 15 دادگاه انقلاب برگزار شد، رئیس دادگاه با توجه به استماع دفاعیات متهمان و وکلای مدافع آنها رای خود را صادر و ابلاغ کرد. اسماعیلی ادامه داد مطابق دادنامه صادرشده از سوی رئیس شعبه 15 دادگاه انقلاب، متهمان این پرونده به حبس از چهار تا 10 سال محکوم شدند. سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به اینکه رای دادگاه بدوی و قابل تجدید نظرخواهی است، با استناد به مواد قانونی از بیان جزئیات حکم خودداری کرد. گفتنی است متهمان و وکلای مدافع آنها 20 روز فرصت دارند نسبت به رای صادرشده تجدید نظرخواهی کنند. لازم به ذکر است بی سابقه ترین ارزیابی کارشناسی از سوی نهادهای نظامی و اطلاعاتی کشور درمورد این پرونده صورت گرفته است.

شنیده ها حاکی است این احکام در غیاب وکلای فعلان محیط زیستی با احضار متهمان به دادگاه به آنان ابلاغ شده است.

محمدحسین آقاسی، وکیل دو نفر از متهمان محیط زیستی که به دلیل قرارنداشتن در لیست وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه امکان حضور در دادگاه و دفاع از موکلان خود را نداشت، در گفت و گو با «شرق» ضمن تایید خبر صدور احکام متهمان پرونده محیط زیستی ها گفت: با توجه به اینکه آقای صلواتی وکالت بنده را نپذیرفت، امکان حضور در دادگاه و دفاع از موکلان را نداشتم، اما در جریان امور هستم. 

او در پاسخ به این پرسش که مدت بازداشت فعالان محیط زیستی 600 روز شده آیا آنها در انفرادی هستند گفت: تاجایی که مطلع هستم اکثر بچه ها به بند عمومی منتقل شده اند، البته مدتی در انفرادی بودند اما بعدها هر دو نفر در یک سلول بزرگ تر قرار داشتند و به تازگی هم گویا به بند عمومی منتقل شده اند، درمورد سام مطمئن هستیم، بقیه را نیز شنیده ام که به بند عمومی منتقل شده اند.

آقاسی در پاسخ به این پرسش که آیا همان گونه که رهبر فرمودند هر یک روز حبس انفرادی معادل 10 روز زندان است، اکنون در رویه قضائی این گونه محاسبه می شود یا خیر؟ توضیح داد: خوشبختانه این گونه است که حبس انفرادی معادل سه روز زندان عادی محاسبه می شود، هرچند از 10 روز مورد نظر مقام رهبری دور است اما در رویه قضائی معادل سازی وجود دارد.

آقاسی درباره جزئیات احکام متهمان نیز گفت: البته بنده وکیل همه متهمان نیستم و فقط وکالت طاهر قدیریان و سام رجبی را بر عهده دارم، اما درباره جزئیات حکم هم باید بگویم تا جایی که مطلع هستم نیلوفر بیانی و مراد طاهباز به 10 سال زندان، طاهر قدیریان و هومن جوکار به هشت سال زندان، امیرحسین خالقی و سپیده کاشانی به شش سال زندان محکوم شده اند. حکم سام رجبی و عبدالرضا کوهپایه هنوز ابلاغ نشده است.

براساس گزارش ها اتهام همگی همکاری با «دولت متخاصم آمریکا» اعلام شده است. اتهام کسب مال نامشروع (به خاطر کارکردن در سازمان ملل برای شش سال) از نیلوفر بیانی رفع شده، اما از او خواسته شده همچنان مبلغ حقوقی را که به ازای کار خود گرفته، برگرداند.

سال 1396 نیروهای امنیتی در ایران اقدام به بازداشت نزدیک به 55 نفر از فعالان محیط زیست کردند. یک سال پس از آن و در 21 بهمن 1397 جعفری دولت آبادی، دادستان وقت تهران، اتهام بازداشت شدگان محیط زیست را «جاسوسی» اعلام و غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، اتهام «فساد فی الارض» را هم از جمله اتهامات این بازداشت شدگان خواند؛ اما با تغییر مدیریت در قوه قضائیه و رویکرد جدید دستگاه قضا و صدور دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر رعایت عدالت و انصاف در پرونده هایی که در دادگاه انقلاب رسیدگی می شوند، گره پرونده متهمان محیط زیستی باز شد و اتهام افساد فی الارض از پرونده این افراد برداشته شد. رسیدگی سریع به پرونده متهمان محیط زیستی که قریب 600 روز در زندان هستند در دستور کار قرار گرفت و در نهایت با گذشت زمان منجر به صدور رای شد.

در پایان گفتنی است رویه امید بخش دستگاه قضایی  در پرونده های اخیر، ازجمله پرونده های خبرنگاران و کارگران بازداشت شده امیدواری های بسیاری را ایجاد کرده است که در مرحله تجدید نظرخواهی حکم فعالان محیط زیستی کاهش یابد.