آرشیو پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۷
جامعه
۱۳

دریچه

تخصیص کارت بلیت 300 هزارتومانی به سربازان

ایسنا: عضو کمیسیون حمل ونقل شورای شهر تهران از تصویب اختصاص دوهزار سهمیه کارت بلیت 300هزار تومانی به سربازان در این کمیسیون در فاز اول خبر داد. افشین حبیب زاده، با بیان اینکه کمیسیون حمل ونقل شورای شهر تهران در جلسه ای موضوع ارائه کارت بلیت تخفیف دار به سربازان را مورد بررسی قرار داد، گفت: در این جلسه کمیسیون حمل ونقل به این جمع بندی رسید که می تواند با کمک ستاد کل نیروهای مسلح کارت بلیت تخفیف دار به سربازان بدهد. او با بیان اینکه با توجه به سهمیه ای که برای کارت بلیت های تخفیف دار در نظر گرفته شده می توان نسبت به صدور اقدام کرد، گفت: بر همین اساس فعلا در فاز اول برای دوهزار نفر سرباز تا سقف هر کارت 300 هزار تومان صادر می شود. رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران با بیان اینکه بر این اساس نیروهای مسلح، سربازان را به شهرداری معرفی می کنند، گفت: کارت بلیت سربازان 300 هزار تومان شارژ می شود که 20 درصد مبلغ را ستاد کل و 80 درصد را نیز شهرداری تهران پرداخت می کند. حبیب زاده افزود: این مهم در کمیسیون حمل ونقل شورای شهر تایید شده و باید در صحن شورا نیز تصویب شود.

رفع مشکل تاییدیه اینترنتی نسخ تامین اجتماعی

ایسنا: پیرو مشکلات ایجادشده در روزهای اخیر در بهره گیری از سامانه های برخط سازمان تامین اجتماعی و ایجاد اختلالاتی برای تایید نسخ دارویی، مدیر کل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی تا زمان رفع اختلال خطوط مخابراتی، آدرسی دیگر را به منظور بهره برداری مراکز درمانی طرف قرارداد و کاهش مشکلات بیماران برای دریافت تاییدیه نسخه های دارویی شان اعلام کرد. دکتر شهرام غفاری در این باره توضیح داد: در پی مشکلات ایجادشده در چند روز گذشته به منظور بهره گیری از سامانه های برخط سازمان تامین اجتماعی از جمله پورتال معاونت درمان (ناشی از اختلال ایجادشده در خطوط مخابراتی) ممکن است در ارائه خدمات درمانی به بیماران از جمله تایید نسخ دارویی، تایید نسخ پاراکلینیک، ثبت جلسات دیالیز، تولید نسخ الکترونیک و اخذ استحقاق درمان در مراکز بستری اشکالاتی به وجود آمده باشد. وی ادامه داد: در این زمینه در هماهنگی های انجام شده با بسیاری از دفاتر رسیدگی به اسناد پزشکی نسبت به ضرورت انجام هماهنگی در واحدهای طرف قرارداد در راستای جلوگیری از توقف ارائه خدمات به بیماران اقدام شد. به گفته مدیر کل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی، برای رفع مشکلات ایجادشده آدرس IT اینترنتی 10.19.171.130 به طور موقت تا اطلاع ثانوی جایگزین آدرس Darman.tamin.ir شده و در اختیار واحدهای درمانی بهره بردار قرار گرفت.

تامین داروها با وجود تحریم های آمریکا

شرق: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه آمریکا ورود دارو به کشور را ممنوع کرده است، گفت: ما به سختی داروها را تامین می کنیم اما از مسیرهای غیررسمی استفاده کرده و اجازه نداده ایم دارو به بیماران نرسد. نمکی در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت تامین داروی بیماران پروانه ای اظهار کرد: آمریکا نه فقط درباره بیماران پروانه ای بلکه علیه همه بیماران ما عمل می کند و دادن دارو به ما را ممنوع کرده است، ما به سختی داروها را تامین می کنیم، اما از مسیرهای غیررسمی اجازه نداده ایم دارو به بیمارانمان نرسد. وی ادامه داد: یکی، دو شرکت پک مورد نیاز بیماران پروانه ای را ندادند، ولی ما از راه دیگری این کار را انجام دادیم تا از طریق یک سامانه با استفاده از یک پیک خاص، دارو به محل زندگی این بیماران رسانده شود. وزیر بهداشت همچنین درباره آمارهای متفاوت درخصوص باروری کل جامعه ایرانی تصریح کرد: پیش از اینکه من به وزارت بهداشت بیایم آماری در این زمینه داده شده بود اما ما تیمی را برای استخراج این آمار تعیین کردیم و آمار ما با آمار قبلی متفاوت بود. شاید اشتباه آماری انجام شده یا سوءنیتی در گذشته بوده است؛ اما مرکز آمار، آماری را که ما تهیه کرده بودیم، تایید کرد. نمکی با اشاره به اینکه نگرانی هایی بابت منفی شدن رشد جمعیت در آینده وجود دارد، تصریح کرد: ما در حال برنامه ریزی برای انجام کارهایی مثل افزایش مراکز درمان ناباروری هستیم و اقداماتی برای تشویق زوج هایی که قدرت باروری دارند ولی اقدام به فرزندآوری نکرده اند و همچنین فرزندآوری بیشتر انجام داده ایم. همچنین باید برای کاهش اضطراب مردم به دلیل مشکلات اقتصادی کارهایی انجام دهیم و در این زمینه در حال برنامه ریزی هستیم.