آرشیو پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۷
هنر
۱۰

زیر درختان زیتون

پایان فیلم برداری «خون شد»

گروه هنر: فیلم برداری فیلم سینمایی «خون شد»، به نویسندگی و کارگردانی مسعود کیمیایی، شامگاه 28 آبان ماه در سوادکوه به پایان رسید. قائمشهر و مناطق مختلفی از تهران دیگر لوکیشن های تازه ترین فیلم کیمیایی بودند. هایده صفی یاری با همراهی سارا آهنی هم اکنون مشغول تدوین این فیلم است تا آن را برای حضور در جشنواره فیلم فجر آماده کند. جواد نوروزبیگی، تهیه کننده و محمدصادق رنجکشان، جانشین تهیه کننده و سرمایه گذار این فیلم است. سعید آقاخانی، سیامک انصاری، لیلا زارع، نسرین مقانلو، هومن برق نورد، سیامک صفری، اکبر معززی و... بازیگران «خون شد» هستند. 

احتمال اخراج «پولانسکی» از انجمن کارگردانان فرانسه

گروه هنر: انجمن کارگردانان فرانسه به دنبال تصویب قانونی است که در نتیجه آن «رومن پولانسکی» را از عضویت در این نهاد سینمایی تعلیق کند. به گزارش هالیوودریپورتر، بر اساس قانون جدیدی که اعضای انجمن کارگردانان فرانسه پیشنهاد تصویب آن را داده اند، عضویت هر سینماگری که با اتهامات حقوقی روبه رو باشد به حالت تعلیق درخواهد آمد و افرادی که به ویژه به واسطه جرائم اخلاقی محکوم شده باشند نیز اخراج می شوند. 

این قانون قرار است در میان 200 عضو در مجمع عمومی این نهاد سینمایی به رای گذاشته شود. مجمع عمومی انجمن کارگردانان فرانسه معمولا در فصل بهار تشکیل جلسه می دهد، اما قرار است در یک جلسه ویژه به موضوع تصویب این قانون بپردازد.

«رومن پولانسکی»، کارگردان لهستانی- فرانسوی که از چند دهه پیش همواره با اتهامات اخلاقی و تجاوز روبه رو بوده، مطمئنا تحت تاثیر این قانون جدید قرار خواهد گرفت و احتمال تعلیق و اخراج وی از این نهاد سینمایی وجود دارد. «پیر ژولیوه»، رئیس انجمن کارگردانان فرانسه دراین باره گفت: «40 سال از زمان مطرح شدن اولین پرونده علیه رومن پولانسکی تاکنون گذشته و در این مدت جهان تغییرات زیادی داشته است. 

جرائم همچنان یکسان باقی مانده اند، اما نحوه برخورد و پذیرش آنها تغییرات عمده ای داشته است. می توانید سرتان را در یک حفره فرو ببرید و به خودتان بگویید جهان تغییر نکرده، اما تغییر کرده و نتیجه آن هم تصمیم جدید ما برای تصویب این قانون جدید است». «پولانسکی» در سال 1997 در ماجرای تجاوز به یک دختر 13 ساله در آمریکا گناهکار شناخته شد، اما پیش از آغاز دوران محکومیت به فرانسه گریخت و از آن زمان تاکنون دولت در تلاش برای استرداد این کارگردان مشهور سینماست.

 اخیرا زنی به نام «والنتینه مونیه» که در دهه 1980 میلادی در چند فیلم بازی کرده بود نیز در مصاحبه ای با روزنامه فرانسوی پاریزین مدعی شد که «رومن پولانسکی» در سال 1975 و زمانی که 18 ساله بود، به او در یک پیست اسکی تجاوز کرده است. 

این کارگردان لهستانی- فرانسوی در سال 2010 نیز در مظان اتهام یک زن انگلیسی به نام «شالوت لوئیس» قرار گرفت که مدعی بود در سال 1983 مورد تجاوز قرار گرفته است و در سال 2017 نیز فرد دیگری به نام «روبین» وی را به تجاوز در سال 1972 متهم کرد، باوجوداین وکیل «پولانسکی» همه این اتهامات را بی اساس خوانده است. 

اما حواشی پیرامون «پولانسکی» و درخواست برای بایکوت فیلم «یک افسر و یک جاسوس»، ساخته جدید این کارگردان کهنه کار، نتوانست جلوی موفقیت این فیلم را بگیرد و «یک افسر و یک جاسوس» در صدر گیشه فروش سینماهای فرانسه قرار گرفته است. 

این فیلم روایتگر داستان واقعی زندگی «آلفرد دریفوس»، افسر ارتش فرانسه است که به اشتباه و به جرم جاسوسی برای آلمان ها در دهه 1890 میلادی محکوم شد و پس از گذشت چندسال، بی گناهی او به اثبات رسید. «ژان دوژاردن» در این فیلم در نقش افسر ضدجاسوسی بازی می کند که بی گناهی «دریفوس» را ثابت می کند و نقش خود «آلفرد دریفوس» را «لوئیس گارل» بازی کرده است.