آرشیو دو‌شنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۰
سیاست
۳

خبر

سخنگوی قوه قضائیه: زمان رسیدگی به پرونده های متهمان اعتراضات اخیر فرا رسیده است

مهر:  سخنگوی قوه قضائیه گفت: خدای متعال بر ما منت نهاد و امنیت و آرامش به جامعه ما کاملا برگشته و با ایجاد امنیت، زمان رسیدگی به پرونده های قضائی متهمان دستگیرشده در اغتشاشات اخیر 

فرا رسیده است. غلامحسین اسماعیلی با حضور در ستاد فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خدای بزرگ را شاکر و سپاسگزاریم که بعد از اغتشاشات و فتنه ای که به وسیله جمعی از عناصر خودفروخته در تعدادی از شهرهای ایران اسلامی به وقوع پیوست، با تدبیر و هدایت مقام معظم رهبری و با احکام نافذ ایشان و با تلاش همه دست اندرکاران و متولیان حوزه امنیت در سراسر ایران اسلامی با تلاش مسئولان امنیتی و انتظامی با محوریت و فرماندهی عزیزان در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، خدای متعال بر ما منت نهاد و امنیت و آرامش به جامعه کاملا برگشته و با ایجاد امنیت، زمان رسیدگی به پرونده های قضائی یکایک متهمان دستگیرشده در اغتشاشات اخیر فرا رسیده است. سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: در بازدیدها تاکید بر این شد امر غربالگری متهمان بازداشت شده با سرعت انجام و چنانچه در بین افراد بازداشت شده اشخاص کم تقصیر یا احیانا بدون تقصیر بازداشت شده باشند، در اسرع وقت آزاد شوند و همچنین پیگیری شد که خانواده همه متهمان بازداشت شده از بازداشت بودن افراد منتسب به خانواده خودشان مطلع و دغدغه دیگری نداشته باشند.

علی رغم جنایت های انجام شده امر دادرسی با رعایت حقوق شهروندی انجام می شود

وی گفت: مقرر شد امر بازجویی و تحقیق قضائی و انتظامی این پرونده ها با نظارت دادیاران و بازرسان منتخب در سراسر کشور و با اشراف مقامات قضائی در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی انجام و مراقبت شود که تمامی حقوقی که قانون گذار برای متهمان در نظر گرفته است، علی رغم همه جنایت هایی که برخی از آنها انجام داده اند، با رعایت حقوق شهروندی امر دادرسی پرونده های آنها انجام شود. اسماعیلی با خسته نباشید و تشکر از زحمات سبزپوشان که برای امنیت شهروندان همه تلاش خود را به کار بسته اند و همچنین عزیزانی که مشغول تحقیق و بازجویی از متهمان هستند، بیان کرد: بار دیگر از مردم عزیزمان که صف خود را از صف اغتشاشگران جدا کرده اند، تشکر و درخواست می کنیم اطلاعات مفید و ذی قیمتی که برای شناسایی عناصر خراب کار دارند، حتما در اختیار مراجع انتظامی و قضائی قرار دهند و کمک کنند با بهره گیری از اطلاعات مردمی، کمافی السابق امنیتی پایدار در کشور جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم و به هیچ عنوان اجازه ندهیم عده ای سودجو و فرصت طلب با هدایت دشمنان خارجی و دشمنان این نظام و انقلاب امنیت مردم و شهروندان را به مخاطره بیندازند و این اطمینان را به مردم می دهیم یکایک افرادی که در این مسیر شناسایی و دستگیر شدند به ویژه افرادی که به عنوان عناصر اصلی و لیدر های این اغتشاشات با کار اطلاعاتی  شناسایی شده اند، در اسرع وقت به پرونده هایشان رسیدگی شود و متناسب با اعمال مجرمانه ای که انجام داده اند، به سزای اعمال مجرمانه خود برسند.

 حجتی کرمانی مطرح کرد: برخی کار دست دولت می دهند

حجت الاسلام محمدجواد حجتی کرمانی، از مبارزان برجسته پیش از انقلاب اسلامی، درباره نحوه مواجهه مسئولان با اعتراضات اخیر گفت: «مسئولان نظام بدانند علاج واقعه را باید قبل از وقوع کنند. اما متاسفانه برخی ها مرتکب هر کار اشتباهی می شوند و تازه بعد از آن به فکر می افتند که چطور می توانند از چاله ای که خود کنده اند، خارج شوند».به گزارش «جماران»،  او تصریح کرد: «متاسفانه برخی ها کار دست دولت می دهند و مردم را دچار گرفتاری می کنند. دست کم در این مقطع، راه چاره ای به نظرم نمی رسد و مسئولان باید به پای تصمیمات اشتباه خود بسوزند و بسازند». حجتی کرمانی ادامه داد: «متاسفانه عقلانیتی در برخی تصمیم گیری ها وجود ندارد و مشکل اصلی در همین است. اگر ما به صورت کامل به دین عمل می کردیم، این چنین نمی شد. وااسفا که نام دین را یدک می کشیم، اما دینی عمل نمی کنیم».او افزود: «اگر حرف های ما تاثیرگذار بود، وضع این گونه نمی شد. 40 سال است می گوییم بزرگان قوم بنشینند و با هم صحبت کنند چراکه بدون شک زمانی که اختلاف از بالا وجود داشته باشد، همین می شود منتها آقایان وقتی اوضاع خراب می شود به فکر اصلاح می افتند و امیدوارم همان طور که اشاره کرده اند، محل هایی برای شنیدن اعتراض مردم پیش بینی کنند».حجتی کرمانی در پایان گفت: «به عنوان راهکار می توانم بگویم  مسئولان باید به اشتباهاتی که مرتکب شده اند، اعتراف کرده و از همه عقلای قوم دعوت کنند تا «آشتی ملی» چنانچه پیش تر نیز گفته ام، اتفاق بیفتد و مانند ابتدای انقلاب که همه گروه ها و جریان ها در آن حضور داشتند، از همه دعوت کنند. بعد بگویند می خواهند همه اقشار مردم را در تصمیم گیری خود شریک بدانند».