آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۰
رسانه: رادیو و تلویزیون
۶
گزارشک

در نشست ستاد مهارت آموزی مطرح شد؛ مهارت آموزی در دستور کار شبکه های مختلف سیما قرار می گیرد

احمدی افزادی مدیر شبکه هفت سیما، از برنامه های این شبکه برای افزایش مهارت آموزی نوجوانان و جوانان گفت.

به گزارش روابط عمومی شبکه هفت سیما، نشست ستاد مهارت آموزی سیما به ریاست مسعود احمدی افزادی رئیس ستاد مهارت آموزی و نمایندگان این ستاد در شبکه های سیما دوشنبه 11آذر  در سالن جلسات شبکه هفت سیما برگزار شد.

مسعود احمدی افزادی مدیر شبکه هفت سیما، در نشست خبری امروز خود درباره حفظ و ترویج زبان و ادبیات فارسی و ستاد مهارت آموزی گفت: با توجه به کار هایی که شبکه هفت سیما در حوزه زبان فارسی انجام داده است، دبیرخانه ستاد زبان فارسی در این شبکه شکل گرفت.

مدیر شبکه هفت سیما پیرامون ستاد مهارت آموزی عنوان کرد: بحث مهارت آموزی زبان فارسی در انواع مختلف یکی از ماموریت های جدی و محوری شبکه هفت سیماست. مساله اصلی و اساسی امروز در نزد جوانان جامعه ما بحث مهارت است. ما امروز با دانشوران غیرماهر مواجه هستیم؛ با کسانی که دانایی مبتنی بر غیر توانایی را فراگرفته اند.

وی ادامه داد: ستاد مهارت آموزی سیما در شبکه هفت سیما مستقر شده و با شعار مردم، آموزش و مهارت کار خود آغاز کرده است. ما یک اقدام ملی را آغاز کردیم و این اقدام ملی با کمک سازمان های مرتبط مثل شورای عالی مهارت در کشور انجام می شود.

احمدی افزادی گفت: در دنیای امروز مهارت آموزی نقش مهمی داشته و از اهمیت خاصی برخوردار است. اکنون عمده کشورها در بخش مهارت آموزی در حال پیشرفت هستند و روی مساله مهارت آموزی سرمایه گذاری می کنند.

در این وضعیت ما هم تلاش می کنیم در این زمینه اتفاق های خوبی را رقم بزنیم.

وی در ادامه بیان کرد: برای پیشرفت در بخش مهارت آموزی در مسابقات کشورهای مختلف شرکت کردیم و بعد تصمیم گرفتیم که مسابقات مهارت آموزی را در کشور برگزار کنیم که پیش نویس آن از طرف سازمان صداوسیما به اسحاق جهانگیری داده شده است.

مدیر ستاد مهارت آموزی ادامه داد: امروز وقت آن است که در شبکه ها با توجه به پتانسیلی که وجود دارد، در گام اول یک بار دیگر داشته های خود را تقویت کنیم. همچنین در ادامه قرار است مهارت افزایی را تقویت کنیم که برای آن باید کسب مهارت و احساس نیاز به آن مهم شود. همچنین در بخش مهارت باید به گونه ای عمل کنیم که سبب افزایش اعتماد شویم.

وی در ادامه درباره برنامه اقدام این طرح توضیح داد: در این راه با سازمان فنی و حرفه ای تفاهم نامه امضا کردیم و برنامه برای بین المللی کردن بخش مهارت آموزی را دنبال می کنیم. با نگاهی به برگزاری مسابقات مهارت آموزی کشورهای دیگر باید بگویم، متاسفانه ما در کشور از بحث مهارت آموزی خیلی غافل بودیم. رویکرد دنیا تغییر کرده ولی ما همچنان اندر خم یک کوچه ایم.

رئیس ستاد حفظ و ترویج زبان و ادبیات فارسی ادامه داد: با توجه به برنامه های پیش رو، زمان را به سه دوره کوتاه مدت (تا اواخر زمستان 98)، میان مدت (تا تابستان 99) و بلندمدت (از پاییز 99 تا 1400) تقسیم کرده ایم. دوره کوتاه مدت از اکنون شروع شده و باید طی این دوره برخی از مسائل به صورت آنی اصلاح شود؛ جریان های کوچکی را برای ترویج زبان فارسی راه اندازی کرده ایم و مراحل مختلف در حال انجام است.

وی افزود: ما در سازمان فنی و حرفه ای کشور دو هدف را دنبال کردیم؛ اول این که رخدادهای بزرگ جهانی مهارت محور را منعکس می کنیم. بنابراین برای اولین بار مسابقات جهانی مهارت را پوشش گسترده دادیم. المپیک جهانی مهارت شهریورماه در کازان روسیه برگزار شد و با حضور بیش از 50 کشور جهان و 1600 جوان ماهر و با حضور چهار رئیس جمهور بزرگ دنیا ولادیمیر پوتین و رئیس جمهور چین برگزار شد. کشور ما هم در این مراسم شرکت کرد.