آرشیو دو‌شنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۰
اقتصاد
۵

نوبخت دلایل گرانی بنزین از سوی دولت را تشریح کرد: ارز 4200 تومانی سال 99 حذف نمی شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه دلایل گران کردن بنزین از سوی دولت را تشریح کرد و گفت: کسانی که یارانه معیشتی نگرفتند ولی درخواست این یارانه را دارند، به وزارت کار اعلام کنند.

به گزارش تسنیم، محمدباقر نوبخت گفت: همان طور که پیش تر هم اعلام کرده بودیم، مبالغ حاصله از فروش و صادرات بنزین در سه مرحله به حساب 60 میلیون نفر تحت 18 میلیون خانوار واریز خواهد شد و شب گذشته مرحله سوم این اتفاق انجام گرفت.

او ادامه داد: طرح واریز یارانه سوخت (بنزین) برای 60 میلیون نفر (18 میلیون خانوار) بود؛ اما با تاکید آقای رئیس جمهور قرار شد هر کسی که از 60 میلیون تا حدود 84 میلیون جمعیت کشور متقاضی دریافت این یارانه بنزین باشد، با توجه به سازوکار تعریف شده از سوی متولی این امر؛ یعنی وزارت کار می تواند به صورت سامانه ای و غیر حضوری درخواست خود را اعلام کند که پس از بررسی ها و کمتر از یک ماه نتیجه به سازمان برنامه و بودجه اعلام می شود و واجدان شرایط مشمول دریافت یارانه خواهند بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: برای آن دسته از افرادی که پس از بررسی مجدد مشمول دریافت یارانه بنزین می شوند، در ماه آینده دو نوبت واریز صورت می گیرد تا با دریافت کنندگان قبلی در یک سطح قرار بگیرند.

نوبخت گفت: در نظر داریم که برای ایجاد نظم در پرداخت های یارانه ای و حقوق به مردم، ماه را به سه بخش تقسیم و در 10 روز اول یارانه های حمایتی معیشتی را پرداخت کنیم، بیستم هر ماه یارانه های هدفمندی را پرداخت کنیم و حقوق ها را هم بیست وهشتم هر ماه بپردازیم؛ البته زمان دقیق پرداخت ها به مردم اعلام خواهد شد.

او با بیان اینکه بحمدالله تورم کاهش یافته است، ادامه داد: این جمله به آن معناست که روند افزایش تورم کند و آهسته شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر درآمد دولت از محل آزادسازی نرخ سوخت بیشتر از 31 هزار میلیارد تومان شد، بدون آنکه ریالی از آن به بودجه وارد شود، مستقیم به حساب مردم واریز خواهد شد.

نوبخت با بیان اینکه مصرف روزانه بنزین در کشور حدود 89 میلیون لیتر است، افزود: حدود 63 میلیون لیتر روزانه به صورت سهمیه ای با نرخ هزار و 500 تومان عرضه می شود و آنچه باقی می ماند، با نرخ سه هزار تومان آزاد عرضه می شود که 25 میلیون لیتر است که با اجرای طرح سوخت یارانه ای می توانیم روزانه شش میلیون لیتر صرفه جویی کنیم.

او تصریح کرد: در حال حاضر مصرف بنزین در کشور به صورت تصاعدی رو به افزایش است. در سال 95 مصرف روزانه بنزین 74 میلیون لیتر بود که در سال 96 به 77 میلیون لیتر افزایش یافت، سال 97 هم به 88 میلیون لیتر و در سال جاری هم به بیش از 90 میلیون لیتر رسیده است که پیش بینی می شود این رقم تا پایان سال به 96 میلیون لیتر هم برسد. رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: مردم باید بدانند که انگیزه دولت از اجرای طرح بنزین یارانه ای، جبران کسری بودجه نبود؛ زیرا آقای روحانی به این شرط طرح را پذیرفت که ریالی از درآمد طرح به بودجه واریز نشود. او ادامه داد: اگر با همین روند افزایش مصرف روزانه بنزین پیش برویم، سال 1400 به واردکننده بنزین تبدیل می شویم تا آن زمان هم که دیگر دولت فعلی به انتهای خود رسیده است؛ اما دولت بعدی هم برادران ما هستند و نباید کار را برایشان دشوار کنیم.

نوبخت ادامه داد: دشمن خبیث ما (آمریکا) بعد از سال 1400 اجازه واردات بنزین به ما نمی دهد. تصور کنید اگر دشمنان ما به همین شدت که گوشت و دارو را تحریم کرده اند، بنزین را هم تحریم می کردند، چه اتفاقی رخ می داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ما اگر بنزین را 50 سنت بفروشیم، درآمد حاصله را به حساب مردم واریز می کنیم؛ ولی دیگر واردکننده نخواهیم بود؛ به این ترتیب کشور را هم از عوارض واردات بنزین نجات داده ایم. او افزود: آنچه در راستای افزایش نرخ سوخت در کشور عملی شد، اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بود؛ در ضمن به قدر کافی هم رسانه ها از جمله رسانه ملی از ضرورت و چگونگی افزایش نرخ بنزین صحبت کردند؛ ضمنا این طرح دوباره در برنامه ششم توسعه تکرار شد و در آن نمایندگان مردم به دولت اجازه دادند قانون هدفمندی را در سال های برنامه ششم توسعه اجرائی کند.

گفتنی است نمایندگان طبق قانون هدفمندی یارانه ها اجازه افزایش دیگر حامل های انرژی مانند برق و آب و... را هم داده اند، ما فعلا این قانون را در قیمت بنزین اعمال کرده ایم.

نوبخت گفت: دولت آقای روحانی در دو نوبت و در سال های 93 و 94 افزایش قیمت ها را انجام داد. دولت قبل نرخ بنزین را از 100 تومان به 400 تومان و دولت ما این رقم را یک بار به 700 و سپس به هزار تومان افزایش داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: وقتی دولت قبلی نرخ بنزین را از 100 به 400 تومان رساند، حدود 30 هزار میلیارد تومان درآمد نصیب دولت کرد که باید در سیستم هدفمندی یارانه ها توزیع می کرد، طبق قانون 50 درصد این رقم باید میان مردم توزیع شود، 30 درصد به کار و اشتغال اختصاص یابد و 20 درصد هم نصیب خزانه دولت شود اما دولت نهم و دهم هرسال 12 هزار میلیارد تومان از خزانه دولت برداشت کرد و به این 30 هزار میلیارد تومان افزود و حدود 42 هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه میان مردم تقسیم کرد؛ به این ترتیب ما هم فکر کردیم باید سالانه 12 هزار میلیارد تومان از خزانه دولت برداریم و به مردم بدهیم.

او افزود: دولت یازدهم و دوازدهم، برای بحث یارانه ها، عمده تمرکز خود را بر خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی قرار داد و حتی سعی کرد یارانه این دهک از جامعه را افزایش دهد.

نوبخت تصریح کرد: پس از دومین مرحله افزایش نرخ بنزین به هزار تومان در سال 95، مجلس در سال 96 اجازه افزایش دوباره را به دولت نداد. سال 97 هم وضع و اوضاع واردات و صادرات و تامین کالا های ضروری با مشکلات و ناهماهنگی هایی همراه بود؛ چنین شد که امسال را برای اصلاح قیمت مناسب دیدیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر در کشورمان به یکدیگر رحم کنیم، دیگر نیازی نیست بالاسر هر فرد یک مامور و بازرس قرار دهیم.

محمدباقر نوبخت  اضافه کرد: در کشورمان به اندازه کافی ظرفیت و توان نظارتی وجود دارد، دولت هم به قدر کافی برای جلوگیری از تورم و افزایش قیمت ها اراده منسجم دارد. او ادامه داد: برخی معتقدند دولت با اجرای فلان کار می خواهد کسری بودجه خود را جبران کند، حقیقت این است که دولت هیچ نیازی به ریالی ندارد و رقمی عاید دولت نمی شود و هرآنچه هست به مردم برمی گرداند؛ حال چه در طرح های عمرانی‏، چه طرح های تولیدی یا حقوق و درآمدهای کارمندی. یکی از عوامل موثر بر افزایش حقوق و دستمزد کارمندان افزایش درآمد دولت از طریق مالیات است. رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون 29 هزار میلیارد تومان از بودجه صرف طرح های عمرانی شده است، افزود: اگر درآمد دولت از مالیات بیشتر می شد، می توانست ارقام بالاتری را به بخش های عمرانی و آبادانی کشور اختصاص دهد تا افراد بیشتری مشغول به کار و اشتغال شوند؛ پس یکی از درآمدهای سالم دولت، مالیات است.

نوبخت با اعلام اینکه «تا پایان سال امسال کسری بودجه نخواهیم داشت»، عنوان کرد: امروز پیش نویس بودجه سال 99 را تقدیم دولت کردیم.

او با اشاره به اوضاع ارز و ثبات بازار گفت: با توجه به همت دوستان ما در بانک مرکزی امید می رود که بازهم بتوان نرخ ارز را کنترل و ثبات بازار ارز را حفظ کرد؛ خوشبختانه از حیث ارزی وضع خوبی داریم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: آنچه گفته شد که قرار است با تک نرخی کردن ارز، رقم ارز چهار هزار و 200 تومانی را بالا ببریم صحت ندارد. آقای رئیس جمهور دستور داد سال آینده هم همه اقلام اساسی کشور با ارز چهار هزار و 200 تومانی وارد شود.