آرشیو دو‌شنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۰
اقتصاد
۵
گزارش روز

رئیس مرکز ملی فرش ایران وعده داد: حل مشکل فرش های مرجوعی

فرش کالایی که به گفته «فرشته دست پاک»، رئیس مرکز ملی فرش ایران، بلافاصله بعد از نفت مشمول تحریم های آمریکا شد، چندی است با مشکلات متعدد در بخش صادرات روبه رو شده است. صادرکنندگان فرش ایرانی می گویند پس از تعیین یک مهلت شش ماهه برای صادرکنندگان فرش ایرانی از سوی آمریکا، بسیاری از آنها به دلیل قوانین گمرکی دست و پاگیر نتوانسته اند محموله های فرش خود را به کشور بازگردانند و سرمایه هایشان در انبارهای آمریکا خاک می خورد. رئیس مرکز ملی فرش ایران وعده داده است که به زودی مشکل فرش های مرجوعی که به دلیل فروش نرفتن یا برای تعمیر به مرجوع شدن نیاز دارند، حل خواهد شد. پیش از فرشته دست پاک، حمید کارگر، رئیس سابق مرکز ملی فرش ایران نیز چنین وعده ای به تولیدکنندگان فرش دستباف داده بود.فرشته دست پاک، رئیس مرکز ملی فرش ایران، در نشستی خبری که روز گذشته در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، با اعلام اینکه فرش بعد از نفت دومین کالایی بود که از سوی ترامپ مشمول قوانین تحریمی آمریکا شد، از حل مشکل فرش های مرجوعی به ایران خبر داد.او افزود: بخشی از فرش های ایران که در خارج از کشور هستند، برای تعمیر یا اقداماتی از این دست به ترکیه فرستاده می شدند که تلاش می کنیم با حل مشکل فرش های مرجوعی، این فرش ها را به کشور بازگردانیم تا تولیدکنندگان ایرانی دیگر نیاز به خدمات کشور ترکیه نداشته باشند.

نیاز به 2 تبصره برای حل مشکل فرش مرجوعی

به جز فرش هایی که به تعمیر نیاز دارند، بخشی از فرش های ایرانی نیز به دلیل فروش نرفتن باید به کشور بازگردانده شوند که قوانین مرجوعی در این حوزه بسیار دشوار است. در همین راستا محمدمهدی فرشچی، معاون بازاریابی مرکز ملی فرش ایران، در پاسخ به خبرنگار «شرق» درباره نحوه حل مشکل فرش های مرجوعی عنوان کرد: بخشی از فرش هایی که به کشورهای مختلف ارسال شده است، به دلیل فروش نرفتن باید عودت داده شوند. برای حل مشکل این بخش، ماده 121 آیین نامه قوانین گمرکی باید اصلاح شود. دراین باره  از سال 91 جلسات متعددی برگزار شده است که این ماده اصلاح شود.او ادامه داد: خوشبختانه فعالیت هایی شکل گرفت و جلساتی با گمرک داشتیم. پیشنهادهای لازم ارائه شد. نظرات وزارت صمت به آنها اعلام شده است. پیش نویس اصلاحیه آماده شده و به زودی به هیئت دولت ارسال خواهد شد. به گفته فرشچی اصلاح این آیین نامه باید در هیئت دولت انجام شود.معاون بازاریابی مرکز ملی فرش گفت: ماده 65 قانون گمرک نیز به اصلاحیه نیاز دارد و باید حذف و اضافه شود. اصلاح این قانون به مصوبه مجلس نیاز دارد؛ پس از تصویب اصلاحات در دولت، باید این اصلاحیه به مجلس ارسال شود.او اضافه کرد: به این ترتیب باید یک تبصره به ماده 65 قانون گمرک و یک تبصره هم به ماده 121 آیین نامه گمرک اضافه شود. این اتفاقات به زودی رخ خواهد داد و فکر می کنم تا ماه آینده شاهد این مسئله باشیم.

افزایش مهلت بازگشت ارز صادراتی فرش

در ادامه این نشست رئیس مرکز ملی فرش ایران نیز از افزایش مهلت بازگشت ارز فرش های صادراتی از هفت ماه به 12 ماه خبر داد.

او فرش را کالایی مهم دانست که در اقتصاد ایران نقش مهمی داشته است. به گفته دست پاک آمار گمرک نشان می دهد 80 درصد تولیدات فرش دستباف صادر و 20 درصد تولیدات، صرف بازار داخلی می شود. او افزود: ازآنجاکه سال گذشته صادرات فرش با مشکل مواجه بود، زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات را به هفت ماه افزایش دادیم و به تازگی نیز با دستور وزیر صنعت، این بازه زمانی به یک سال افزایش یافته است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران نمایشگاه ها را محل مناسبی برای تبلیغ فرش ایرانی اعلام کرد. او همچنین از مشکل دولت برای تامین اعتبار بیمه بافندگان فرش خبر داد و گفت: این مشکل با ورود بیمه سلامت به منظور حل مشکل بیمه ای فرش بافان حل خواهد شد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران همچنین از تشکیل میز چین برای افزایش صادرات فرش به کشور چین خبر داد.