آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۰
رسانه: دور دنیا
۸
تحلیل

با استعفای وزیر انرژی دولت ترامپ

معمای اوکراین گیت پیچیده تر شد

استعفای اجباری ریک پری، وزیر انرژی ایالات متحده آمریکا منجر به پیچیده تر شدن معمای اوکراین گیت نزد افکار عمومی این کشور شده است. در قالب یک بیانیه رسمی، ریک پری رسما از دولت ترامپ کناره گیری کرد. اگرچه ریک پری در بیانیه ای خدمت در دولت ترامپ را افتخاری برای خود دانسته است، اما بسیاری از تحلیلگران معتقدند وی یکی از اصلی ترین متهمان ماجرای اوکراین گیت محسوب می شود.

حدود دو ماه قبل، ترامپ در جمع تعدادی از جمهوریخواهان تاکید کرده بود ریک پری، عامل اصلی تحریک وی برای گفت وگوی تلفنی جنجالی با زلانسکی، رئیس جمهور اوکراین بوده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی به نقل از مقامات صاحب نفوذ در حوزه نفت و انرژی آمریکا اعلام کرد ریک پری نقش کلیدی در ماجرای اوکراین گیت و شکل گیری روابط سیاسی و اقتصادی نامتعارف با زلانسکی ایفا کرده است. با این حال، ریک پری هرگونه دخالتی را در این ماجرای جنجالی رد کرده است! وزیر انرژی مستعفی آمریکا در این خصوص می گوید: هرگز درباره این موضوع با رئیس جمهور صحبتی نکردم و از او چیزی هم در این رابطه نشنیدم، من یک گفت و گو و تماس تلفنی در این باره با رودی جولیانی داشتم و با سفیر سابق ایالات متحده در اوکراین و همچنین با سفیر کنونی هم صحبت کرده ام. اما در این گفت وگوها نام بایدن، معاون رئیس جمهور سابق و پسرش برده نشد.

همان گونه که مشخص است، ریک پری ادعای ترامپ مبنی بر این که وی عامل اصلی گرفتار شدن ترامپ در ماجرای اوکراین گیت بوده را رد کرده است. درهرحال، بدون شک در آینده ای نزدیک و در جریان پروسه استیضاح ترامپ، نام وزیر انرژی سابق آمریکا را بیشتر خواهیم شنید.

ترامپ قطعا در مواجهه با بسیاری از اتهامات کنگره و حتی نامزدهای حزب دموکرات در مناظره های انتخابات ریاست جمهوری سال 2020، آدرس ریک پری را خواهد داد و این می تواند منجر به واکنش وزیر انرژی سابق آمریکا در برابر رئیس جمهور این کشور شود.

ترامپ هم اکنون نسبت به حضور افرادی مانند ریک پری،سندلند سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا و جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق خود در پرونده اوکراین گیت نگران به نظر می رسد. دون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا اخیرا با حضور در جلسه علنی تحقیقات استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان این کشور گفته است: رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ به دنبال این بوده است که ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین را مجبور به انجام تحقیقات درباره فعالیت های اقتصادی رقبای سیاسی ترامپ در اوکراین کند.

نکته قابل توجه این که هرگونه شهادت ریک پری، بولتون و ساندلند علیه رودی جولیانی در پروسه بررسی پرونده اوکراین گیت، مترادف با تضعیف موقعیت دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده نزد افکار عمومی این کشور خواهد بود.