آرشیو دو‌شنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۰
جهان
۷

ترکش های اعلام جرم علیه نتانیاهو ادامه دارد

شورش در حزب لیکود

اعلام جرم علیه بنیامین نتانیاهو نه تنها موقعیت او در جایگاه نخست وزیری را متزلزل کرده، بلکه در درون حزب لیکود نیز جایگاه بی بی با تردید اعضای ارشد روبه رو شده است.

دادستان اسرائیل هفته گذشته نتانیاهو را به فساد مالی، دریافت رشوه و سوء استفاده از اعتماد عمومی متهم کرد و نخست وزیر اسرائیل هم با رد این اتهامات، اقدام دادستانی را «تلاش مخالفان برای کودتای سیاسی» دانست و تاکید کرد حاضر به کناره گیری از سمت خود نیست. در چنین شرایطی تلاش های نتانیاهو و بنی گانتس، رقیب اصلی اش برای تشکیل کابینه جدید هم با شکست مواجه شده تا اسرائیل با بن بست سیاسی بی سابقه ای روبه رو شود و مسئولیت پایان دادن به این بحران سیاسی برای نخستین بار بر عهده رئیس پارلمان (کنست) باشد.

در این میان هم حزبی های نتانیاهو در حزب لیکود با هدف جلوگیری از برگزاری انتخابات سوم در یک سال اخیر و دفاع از اعتبار این حزب راست گرا، می خواهند نتانیاهو را متقاعد کنند تا از رهبری حزب کنار برود تا شانس تشکیل کابینه همچنان برای حزب لیکود وجود داشته باشد.

اختلاف نظرها در حزب لیکود پس از اعلام جرم دادستانی اسرائیل بروز کرد و در روزهای گذشته شدت گرفت. ساعاتی پس از اعلام جرم علیه نتانیاهو، اکثریت نمایندگان عضو حزب لیکود در پارلمان اسرائیل بیانیه ای در حمایت از نخست وزیر اسرائیل امضا کردند اما نام تعدادی از اعضای ارشد حزب لیکود در این بیانیه خالی بود تا شکاف ها در این حزب بر سر حمایت از بی بی نمایان شود. این برای نخستین بار است که در 10 سال نخست وزیری نتانیاهو، حزب لیکود به چالشی بزرگ برای او تبدیل شده است. نخست وزیری که یک بار در سال 2014 اقدام به خانه تکانی در این حزب کرد تا مخالفان و منتقدان خود را از حزب لیکود بیرون براند و جایگاه خود به عنوان رهبر حزب را مستحکم تر کند.

به نظر می رسد دوره حیات سیاسی نتانیاهو در حال پایان یافتن باشد. «نیر برکات»، شهردار سابق قدس (اورشلیم) و «گیدئون سعر»، از اعضای ارشد حزب لیکود، از نتانیاهو خواسته اند با برگزاری انتخابات درون حزبی موافقت کند. در این میان، سعر می تواند رقیبی جدی برای نتانیاهو باشد. او در گفت وگو با تلویزیون اسرائیل با انتقاد از واکنش منفی نتانیاهو به اعلام جرم دادستانی و «نادرست و غیرمسئولانه» دانستن مواضع نخست وزیر اسرائیل و با اعتراف به احتمال بالای شکست حزب لیکود در انتخابات سوم، خواستار آن شد تا در دو هفته انتخابات درون حزبی برگزار شود تا به این ترتیب حزب لیکود بتواند کابینه جدید را تشکیل دهد. بنی گانتس، رهبر حزب آبی و سفید و اصلی ترین رقیب نتانیاهو بارها تاکید کرده است که تنها در صورتی حاضر به ائتلاف با حزب لیکود است که نتانیاهو در جایگاه رهبری حزب نباشد.

به نظر می رسد سعر تنها چهره شاخص حزب لیکود باشد که می تواند جانشین نتانیاهو شود. او در گفت و گوی تلویزیونی خود نیز برای رقابت درون حزبی با نتانیاهو اعلام آمادگی کرد. با وجود نامه سعر به رئیس کمیته سیاسی حزب لیکود برای برگزاری انتخابات درون حزبی، به نظر می رسد نه تنها نتانیاهو بلکه تعدادی دیگر از اعضای ارشد حزب هم مخالف انتخابات درون حزبی باشند. «میری رگو»، وزیر فرهنگ و ورزش و «یاریو لوین»، وزیر گردشگری در کابینه نتانیاهو هم از مخالفان خواسته سعر به شمار می آیند.

در چنین شرایطی نتانیاهو هم بی کار ننشسته و برای ماندن در قدرت فکرهایی در سر دارد. او می خواهد با ارائه طرحی از سوی کاتص، رئیس کمیته سیاسی حزب لیکود، به نیابت از خود انتخابات درون حزبی را به تعویق بیندازد. در این صورت کمیته مرکزی حزب لیکود هفته آینده تشکیل جلسه می دهد و انتخابات درون حزبی را تا یک سال بعد به تعویق خواهد انداخت.  در این میان باید دید نتانیاهو موفق خواهد شد با به تعویق انداختن انتخابات درون حزبی، بحران سیاسی اسرائیل را تداوم ببخشد و کار را به انتخابات سوم بکشاند یا گیدئون سعر با تکیه بر محبوبیت بالای خود قادر خواهد بود نتانیاهو را از کرسی رهبری حزب لیکود پایین بیاورد.

گیدئون سعر کیست

سعر درحال حاضر برای ششمین دوره به عنوان نماینده در پارلمان اسرائیل حضور دارد. سعر فعالیت سیاسی خود را از سال 1995 به عنوان مشاور دادستان کل اسرائیل آغاز کرد و دو سال بعد از این جایگاه کنار رفت. سعر در سال 2003 برای اولین بار وارد پارلمان (کنست) اسرائیل شد. او یکی از مخالفان سرسخت عقب نشینی نظامیان اسرائیلی از نوار غزه بود. سعر در انتخابات درون حزبی لیکود در سال 2009 توانست پس از نتانیاهو بیشترین رای را به دست بیاورد تا در انتخابات پارلمانی به عنوان نماینده حزب لیکود حضور داشته باشد. سعر در سال 2009 به عنوان وزیر آموزش کابینه نتانیاهو منصوب شد و تا سال 2013 در این سمت باقی ماند. او یک سال هم وزیر کشور در کابینه نتانیاهو بود. سعر در سال 2014 برای مدتی کوتاه فعالیت سیاسی را کنار گذاشت و دوباره در سال 2017 با حضور در انتخابات پارلمانی به عنوان نماینده حزب لیکود راهی کنست شد. سعر دیدگاه هایی سیاسی تقریبا مشابه نتانیاهو دارد و از مخالفان جدی تشکیل دولت فلسطینی محسوب می شود.