آرشیو دو‌شنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۰
جهان
۷

خبر

خلیلزاد و نمایندگان طالبان در قطر دیدار کردند

یک منبع از گروه طالبان به بی بی سی گفته است که تلاش ها برای ادامه مذاکرات آمریکا و گروه طالبان مجددا از سر گرفته شده است. به گفته این منبع که خواسته از او نام برده نشود، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان، با نمایندگان گروه طالبان در کشور قطر دیدار کرده است. پیش تر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در گفت وگوی اختصاصی با شبکه فاکس نیوز آمریکا گفته بود که «روی یک توافق با طالبان کار می کنیم، ببینیم چه می شود». او در این مصاحبه افزوده بود که دفعه قبل آمریکا و طالبان به توافق نزدیک شده بودند، «اما طالبان فکر می کردند که کشتن مردم کار درستی است. آنها گمان می کردند که با این کار می توانند از موضع قدرت مذاکره کنند».

رئیس جمهوری آمریکا بعد از حمله خونین طالبان در کابل که در آن 12 نفر، از جمله یک سرباز نیروهای آمریکایی کشته شد، مذاکره با طالبان را لغو کرد و گفت: این مذاکره «مرده» است. بعد از آن طالبان خواستار از سرگیری دوباره مذاکرات شد، ولی در حدود سه ماه گذشته دیداری در این زمینه میان دو طرف انجام نشد، اما اکنون نشانه های از سرگیری مجدد آن وجود دارد.

منبع طالبان با اشاره به آغاز دیدارها به بی بی سی گفت که مذاکره میان دو طرف از نقطه صفر آغاز نخواهد شد. او معتقد است موارد زیادی که در دورهای قبلی مذاکرات میان آمریکا و طالبان بر سر آن توافق شده بود، پا برجاست و تنها موارد اختلافی جزئی با آغاز رسمی مذاکرات درباره اش بحث خواهد شد.

مشخص نیست که مذاکرات رسمی میان آمریکا و طالبان دقیقا چه زمانی از سر گرفته خواهد شد. جزئیات بیشتر از گفت وگوهای اخیر نماینده ویژه آمریکا و طالبان به بیرون درز نکرده است. در روزهای گذشته محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و ترامپ با هم گفت وگوی تلفنی داشتند و در این گفت وگو، براساس اعلام ارگ ریاست جمهوی، آقای ترامپ «بر حتمی بودن آتش بس» به عنوان پیش شرط برای صلح تاکید کرده است.

تاکنون طالبان حاضر نشده اند که با نمایندگان دولت افغانستان مذاکره کنند اما در بیانیه کاخ ریاست جمهوری آمده بود که رئیس جمهوری آمریکا گفته برای اینکه روند صلح به موفقیت برسد، شامل شدن نمایندگان حکومت افغانستان در آن حتمی است. همچنین در روزهای گذشته دو سناتور ارشد سنای آمریکا طرحی را تهیه کرده اند که تلاش آن برای نظارت سناتوران بر روند صلح افغانستان است. در این طرح مشترک فراحزبی که باب منیندیس، از حزب دموکرات و تاد یانگ، جمهوری خواه پیشنهاد داده اند، روند مذاکرات صلح آمریکا و گروه طالبان تحت نظارت مجلس سنا قرار می گیرد.

اهداف این طرح، پشتیبانی از توافق صلح با طالبان به نحویی است که منجر به پایان منازعات در افغانستان شود. روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و اجرای توافق نامه صلح با طالبان باید بنا به راهنمایی و گزارش های منظم وزارت خارجه و دفاع آمریکا به کنگره باشد.

در این طرح آمده است حداقل در دو ماه بعد از توافق نامه صلح با طالبان ضرورت ارزیابی وجود دارد. وزیر خارجه آمریکا باید تایید کند که به تعهدات خود پایبندی نشان داده اند و طالبان و شبکه حقانی به راستی رابطه با القاعده را قطع کرده باشند. آیا توافق بین الافغانی عملی شده و آتش بس از طرف تمام جناح های درگیر رعایت شده است.

جولیانی در دفاع از رابطه اش با ترامپ: من بیمه هستم!

رودی جولیانی در دفاع از رابطه اش با ترامپ در میانه تحقیقات استیضاح اظهار کرد، حتی اگر ترامپ بخواهد «او را با اتوبوس زیر بگیرد» و به او خیانت کند، «بیمه» است. به گزارش ایسنا، رودی جولیانی، وکیل شخصی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در گفت وگویی مفصل با شبکه فاکس نیوز اظهار کرد که «اغلب با ترامپ صحبت می کند» و «رابطه بسیار بسیار خوبی» با او دارد. به گزارش پایگاه خبری هیل، شهردار سابق نیویورک افزود: برخی می گویند «ترامپ می خواهد من را با اتوبوس زیر بگیرد» (کنایه از خیانت به دوست)؛ وقتی اینها را می گویند، به آنان می گویم او نمی خواهد چنین کاری کند اما (اگر هم کند) من بیمه هستم! این احمقانه است. ما «دوستان بسیار خوبی» هستیم. او می داند کاری که من کردم برای دفاع از او بوده، نه تحقیقات علیه جو بایدن.

جولیانی همچنین در توییتر اظهار کرد، اسنادی از «چهار دهه کسب درآمد خانواده بایدن از مقام او» در دست دارد. او در توییت نوشت: اظهاراتی که چندین بار درباره بیمه بودنم در صورت رویارویی با خیانت بیان کرده ام، طعنه آمیز بوده و مربوط به اسنادی درباره چهار دهه درآمدهای خانواده بایدن از مقام او است که در گاوصندوقم نگهداری می کنم.