آرشیو دو‌شنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۰
جهان
۷

رویداد

ادامه اعتراضات ضددولتی در کلمبیا

صدها هزار نفر از شهروندان کلمبیا روز گذشته نیز در اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت و فشار بر فعالان اجتماعی به خیابان ها رفته اند. خبرگزاری آلمان به نقل از اسکار کامپو، فرماندار منطقه کائوکا گزارش داد که شامگاه جمعه بر اثر انفجار دو بمب سه مامور پلیس کشته و دست کم 10 نفر زخمی شدند.

کلاهبرداری وزیر دفاع عراق در سوئد

نجاح الشمری، وزیر دفاع عراق که هم زمان تابعیت سوئد را دارد، با وجود اینکه سال هاست ساکن بغداد است، اما به صورت غیرقانونی به دریافت مستمری کمک به خانواده ها از دولت سوئد ادامه داده است. الشمری که ژوئن سال جاری پست وزارت دفاع عراق را در دست گرفت، سال 2011 به سوئد رفته و محل زندگی او در استکهلم ثبت شده است.

سفر پوتین به فلسطین

سفیر تشکیلات خودگردان فلسطین در مسکو از برنامه سفر رئیس جمهوری روسیه به فلسطین در اوایل سال 2020 خبر داد. به گزارش ایرنا، عبدالحافظ نوفال، در جمع خبرنگاران گفت: مطابق برنامه اعلام شده ولادیمیر پوتین اوایل سال آینده به فلسطین سفر می کند.

احضار سفیر نروژ در پاکستان

وزارت خارجه پاکستان سفیر نروژ در اسلام آباد را برای ابلاغ مراتب اعتراض دولتش به آتش زدن قرآن در یکی از تجمع های راست های افراطی در جنوب نروژ، احضار کرد.

اعتراض ماس به بازداشت وکیل ترکیه ای

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان به همتای ترک خود درباره بازداشت وکیلی که برای سفارت آلمان در ترکیه کار می کرد، اعتراض کرد. او گفت: برلین بازداشت این وکیل را غیرقابل فهم می داند و آن را درک نمی کند.

ورود اردوغان به دوحه

رجب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه امروز به منظور مشارکت در نشست کمیته مشترک قطر-ترکیه عازم دوحه خواهد شد. به گزارش خبرگزاری آناتولی، این سفر با هدف مشارکت در نشست کمیته عالی استراتژیک مشترک قطر-ترکیه و دیدار و رایزنی با تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر صورت خواهد گرفت.

هدیه نفیس برای بن سلمان

ادی راما، نخست وزیر آلبانی در مسابقات «فرمول ای» در عربستان ولیعهد این کشور را با دادن مجموعه ای از آثار هنری خود غافلگیر کرد. او در توییتی نوشت که در ریاض با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی درباره پیشرفت به دست آمده در برخی سرمایه گذاری های مهم در حوزه های گردشگری، فرهنگ و زیرساخت ها گفت وگو کردیم.

برگزاری انتخابات پارلمانی مصر

علی عبدالعال، رئیس پارلمان مصر در بیانیه ای اعلام کرد: دوره پارلمان فعلی در نهم ژانویه 2021 به پایان می رسد و مدت آن پنج سال از تاریخ اولین جلسه پارلمان است و انتخابات پارلمانی قطعا 60 روز پیش از این موعد یعنی در نوامبر 2020 برگزار خواهد شد.

توهم ترامپ برای سرنگونی

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در واکنش به گزارشی افشاگرانه درخصوص اقدامات دفتر تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی) در گذشته، این نهاد را متهم به جاسوسی علیه خود در زمان کمپین انتخابات 2016 و همچنین تلاش برای سرنگونی ریاست جمهوری خود کرد.

اتهام جدید پسر رئیس جمهوری برزیل

دفتر دادستانی دولتی برزیل اعلام کرد پسر رئیس جمهوری این کشور از سوی دادستان های ایالت ریودوژانیرو و به اتهام استخدام کارمندان صوری در زمانی که قانون گذار ایالتی بوده، تحت بازجویی قرار گرفته است. این دومین باری است که فلاویو بولسونارو، پسر ژایر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل تحت بازجویی قرار می گیرد.

ورود ربات های روس به جنگ

روسیه تا سال 2020 تاکتیک های جدیدی را برای به کارگیری ربات ها در جنگ های شهری طراحی خواهد کرد. تارنمای روسی اسپوتنیک نوشت صنایع دفاعی روسیه در حال توسعه راهبردهای جدیدی برای استفاده از ربات ها در درگیری های احتمالی شهری و همچنین جنگ های ساحلی است.