آرشیو پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۷
سیاست
۶

مقام معظم رهبری با بیان اینکه دشمن را در همه عرصه ها عقب زدیم، تاکید کردند

دشمن را در جنگ اقتصادی هم عقب خواهیم زد

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری: حضرت آیت الله خامنه ای، مقام معظم رهبری، سه شنبه شب در دیدار دو هزار و پانصد نفر از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی، با اشاره به اهمیت ثروت ملی و گسترش رفاه عمومی در نظام اسلامی و ضرورت امیدنبستن به خارج از کشور تاکید کردند: کار و راهبرد اساسی «مصون سازی اقتصاد از آسیب تحریم ها از طریق تقویت و رونق تولید داخلی» است و بنده پشت این قضیه ایستاده ام و از مسیر پیشرفت حقیقی کشور کاملا دفاع می کنم.

حضرت آیت الله خامنه ای هدف اصلی از جلسه با تولید کنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی را تکریم این عناصر اساسی در افکار عمومی خواندند و سخنان تولیدکنندگان در این دیدار را بسیار مهم، سنجیده و قابل توجه دانستند.

مقام معظم رهبری با بیان این نکته که ای کاش تعداد بیشتری از مسئولان بخش های دولتی و نمایندگان مجلس در این جلسه مهم حضور داشتند، گفتند: کسانی که درباره رونق تولید جور دیگری فکر می کنند و برای حل مشکلات چشم به جای دیگری دارند، باید حرف های امشب این تولیدکنندگان را می شنیدند و درک می کردند که تنها دریچه «انتقال حیات، روشنایی و نیرو به داخل کشور» همین دریچه ای است که فعالان بخش تولید روی کشور می گشایند.

حضرت آیت الله خامنه ای نقش اقتصاد را در نظام اسلامی بسیار مهم برشمردند و افزودند: ثروتمندکردن جامعه، افزایش ثروت ملی، گسترش رفاه عمومی و توزیع عادلانه منابع عمومی در اسلام، یک ارزش است که با تحقق این نگاه در عین وجود تفاوت در جامعه، شکاف طبقاتی به وجود نخواهد آمد.

مقام معظم رهبری، تولیدکنندگان را فرماندهان، پیشروان، خط شکنان و صفوف مقدم عرصه حیاتی «تولید داخلی، رونق اقتصادی و گسترش رفاه عمومی» خواندند و خاطرنشان کردند: این میدان خطیر، میدان یک جنگ واقعی است.

ایشان با اشاره به جنگ همیشگی اقتصادی میان کشورها و قدرت ها افزودند: البته در دوره ریاست جمهوری فعلی آمریکا، این جنگ با چین، کره، اروپا و دیگر مناطق، بروز و گسترش یافته و در قبال ایران از طریق اعمال تحریم ها، شکل وحشیانه، کینه ورزانه و جنایت آلود گرفته است.

مقام معظم رهبری تصور پایان تحریم ها در یکی، دو سال آینده را خیال باطل خواندند و افزودند: با شناختی که از مسائل جبهه استکبار داریم، تحریم ها حالا حالاها وجود دارد؛ بنابراین برای نجات اقتصاد کشور نباید منتظر پایان تحریم ها و بودن یا نبودن فلان شخص یا اقدام فلان کشور بود.

ایشان افزودند: البته دور زدن تحریم ها به عنوان یک تاکتیک خیلی خوب است، اما کار و راهبرد اساسی را باید بر مصون سازی کشور از آسیب تحریم ها متمرکز کرد.

ایشان وابستگی به درآمدهای نفتی حتی در بودجه جاری را موجب آسیب پذیری کشور خواندند و افزودند: این اتکا با توجه به تحریم ها اندکی کاهش یافته است، اما از دهه 70 در زمان دولت برادر و رفیق عزیزمان، مرحوم هاشمی رفسنجانی(ره)، تاکید کرده ام باید وابستگی بر نفت را به تدریج کم کنیم.

حضرت آیت الله خامنه ای هدف از تشکیل صندوق توسعه ملی را خارج کردن هر ساله بخشی از درآمد نفتی از اختیار دستگاه های دولتی برشمردند و گفتند: از گذشته تا حال همه دولت ها وقتی دچار مشکل می شوند، با اصرار و التماس از بنده مجوز برداشت از صندوق درخواست می کنند و بر اثر این روند، صندوق توسعه متاسفانه کم اثر شده است.

ایشان مسلح کردن انقلاب به سلاح و اراده تولید داخلی را علاج مشکلات برشمردند و افزودند: تنها راه حل مسائل موجود، این است که مسیر تقویت و رونق تولید داخلی را با جدیت ادامه دهیم و با تصمیمات صحیح و اقدامات لازم، موانع را برطرف کنیم که آثار مثبت حرکت در این مسیر نسبت به قبل مشهود است.

مقام معظم رهبری، توجه به تولید داخل را موجب دور شدن کشور از حالت شرطی شدن دانستند و گفتند: گره زدن روند حل مشکلات به تصمیمات دیگران موجب بروز بدترین مشکلات برای کشور می شود.

حضرت آیت الله خامنه ای با ابراز تاسف از بروز این حالت در چند سال اخیر افزودند: در این سال ها بیان مسائلی از قبیل اینکه «ببینیم شش ماه دیگر چه می شود» و یا «برجام چه می شود» و حالا نیز «به امید ابتکار رئیس جمهور فرانسه ماندن»، هیچ مشکلی را حل نکرده و نخواهد کرد و این نگاه باید کنار گذاشته شود.

ایشان تاکید کردند: البته ایراد ندارد که کاری که عبور از خط قرمز نیست، انجام دهند، اما نباید حل مسائل اقتصادی را به این کارها گره زد و افکار عمومی را شرطی کرد.

مقام معظم رهبری، ظرفیت های داخلی را بی پایان خواندند و یادآوری کردند: وقتی یک فعال اقتصادی، مانند امشب، گله می کند و دغدغه مند است، درواقع این حقیقت را اعلام می کند که ظرفیت پیشرفت در کشور وجود دارد و باید موانع آن را رفع کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه افزودند: ان شاءالله با استفاده از ظرفیت های بی نظیری که تنها بخشی از آنها مورد استفاده قرار گرفته و به برکت فعالیت فعالان اقتصادی، تحریم ها را از تهدید به فرصت تبدیل خواهیم کرد.

مقام معظم رهبری در ادامه این نکته را یادآور شدند که اگر ملت ایران و فعالان اقتصادی و اندیشمندان کشور بتوانند با تکیه بر توان داخلی تحریم ها را بی اثر کنند، عامل تحریم کننده نیز از ادامه تحریم ها دست برخواهد داشت، زیرا متضرر خواهد شد. حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر اینکه اگر طرف مقابل از سیاست تحریم دست برداشت، ما نباید سیاست تکیه بر توان داخلی را تغییر دهیم، افزودند: برخی منتظرند تا اگر راه آن طرف باز شود، جهت گیری اقتصادی کشور را به سمت نگاه به خارج ببرند درحالی که چنین نگاهی، غلط است.

ایشان خاطرنشان کردند: سیاست های تکیه بر توان داخلی باید آن چنان محکم و استوار باشد که اگر تحریم ها هم برداشته شد، به این سیاست ها آسیبی وارد نشود.

مقام معظم رهبری، نیروی جوان یا به تعبیر کارشناسان «پنجره جمعیتی» را یکی از مزیت های مهم کشور برشمردند و گفتند: ما امروز در دل این فرصت قرار داریم، البته فقط تا 20 سال آینده، امکان استفاده از این مزیت مهم وجود دارد و اگر در این 20 سال غفلت شود، کشور وارد عرصه سالمندی خواهد شد و دیگر نمی توان کاری را پیش برد.

حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر لزوم افزایش موالید و همچنین ایجاد ثروت پایدار، افزودند: اینکه بارها بر موضوع فرزندآوری تاکید می شود به همین دلیل است، زیرا در صورت غفلت از این موضوع که متاسفانه در برهه ای طولانی هم به آن بی توجهی شد، کشور بعد از 20 سال وارد مسیری خواهد شد که امکان تغییر آن نیست.

ایشان در ادامه سخنان خود توصیه های مهمی خطاب به فعالان اقتصادی، عموم مردم، نخبگان دانشگاهی، نهادهای عمومی غیردولتی، رسانه ها و دستگاه های دولتی بیان کردند.

مقام معظم رهبری ابتدا به فعالان اقتصادی گفتند: مخاطب سیاست های اصل 44 که چارچوب آن نیز تبیین شده است، شما هستید و این سیاست ها برای شما هم حق ایجاد می کند و هم تکلیف.

مقام معظم رهبری با اشاره به تایید سیاست های اصل 44 از جانب صاحب نظران اقتصادی در زمان ابلاغ آن، افزودند: البته در اجرای این سیاست ها درست عمل نشد، زیرا واگذاری برخی کارخانه ها به افراد سوءاستفاده چی، نه تنها موجب تقویت بخش خصوصی نشد، بلکه عملکرد نادرست این افراد اندک، فضا را برای فعالان پرشمار و سالم بخش خصوصی نامساعد کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: فعالان بخش خصوصی باید با استفاده از ظرفیت های سیاست های اصل 44، با یک برنامه عملیاتی و نقشه راه، زنجیره ای تخصصی از «تولید علم و طراحی و مهندسی» تا «تولید محصول و بازاریابی» را تشکیل دهند.

مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه معنای سیاست های اصل 44 جایگزین شدن بخش خصوصی به جای بخش دولتی نیست، افزودند: این دو بخش باید به هم کمک کنند و مزاحم هم نباشند؛ مثلا اگر بخش خصوصی می تواند کاری را انجام دهد، بخش دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی خود را رقیب بخش خصوصی ندانند و به آن کار ورود نکنند و اگر هم فعالیت دارند کنار بکشند.

ایشان درعین حال افزودند: البته بخش دولتی نباید به کلی از فعالیت های اقتصادی دست بردارد، زیرا کارهایی وجود دارد که جز بخش دولتی یا بخش های عمومی غیردولتی کس دیگری نمی تواند آنها را انجام بدهد.

ایشان در همین چارچوب، بخش تعاونی در اقتصاد کشور را پدیده مطلوبی دانستند و افزودند: در تعاونی ها، با سرمایه های اندک می توان اشتغال فراوانی ایجاد کرد که اگر این اشتغال های ایجادشده به صورت شبکه ای به یکدیگر متصل شوند، برکات زیادی برای اقتصاد کشور به وجود خواهد آمد و وزیر محترم تعاون باید موضوع تعاونی ها را با جدیت دنبال کند.

«استفاده از کالاهای داخلی»، «شرکت در سرمایه گذاری های مولد همچون تعاونی ها و بورس» و «ترویج فرهنگ کار جهادی و تعاون» توصیه های مقام معظم رهبری به عموم مردم بود.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به روحیه تعاون و همکاری در میان مردم به ویژه در حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله، بر لزوم استفاده از این روحیه در همه کارها تاکید کردند و افزودند: مردم باید تولیدات داخلی را تکریم کنند و اگر رفتار غلطی هم در این زمینه وجود دارد آن را زشت بدارند ولی به همه تولیدات داخلی تعمیم ندهند.

ایشان به عنوان نمونه یکی از رفتارهای نادرست در عرصه تولید داخلی را استفاده از نشان خارجی برشمردند و گفتند: این شیوه باید اصلاح شود.

مقام معظم رهبری وظیفه و مسئولیت نخبگان علمی و دانشگاهی را کمک به حل مسائل اقتصادی و همکاری با بخش های تولیدی در جهت تبادل دانش و تجربه دانستند و افزودند: از وظایف مهم نخبگان، تربیت نیروی انسانی خلاق، مبتکر و متناسب با نیازهای روز و همچنین کار علمی برای حل مشکلات موجود در مسائل بانکی و نظام بودجه ریزی کشور است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر اینکه دستگاه های دولتی باید از ظرفیت علمی دانشگاه ها استفاده کنند، گفتند: در ابتدای سال چهار ماه فرصت داده شد تا نظام بودجه ریزی کشور اصلاح شود اما متاسفانه این کار انجام نشد و دلیل آن هم گره های علمی است که این گره ها با کمک دانشگاهیان و نخبگان علمی برطرف خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه توصیه هایی هم خطاب به دستگاه های دولتی بیان کردند و گفتند: دستگاه های حکومتی باید با جدیت به دنبال بهبود محیط کسب وکار و برطرف کردن قوانین مزاحم و اصلاح عملکردهای غلط باشند تا محیط مساعد تولید در کشور به وجود آید.

ایشان تاکید کردند: باید قوانین مربوط به مسائل مالی، پولی، بانکی، گمرکی، بودجه و تامین اجتماعی به نفع تولید تغییر کنند و عرصه برای واردات و سفته بازی بسیار تنگ شود.

مقام معظم رهبری تغییر قوانین و دستورالعمل ها را وظیفه مجلس شورای اسلامی دانستند و گفتند: البته برخی از این قوانین تغییر کرده و در مجلس تصویب شده اما هنوز اجرائی نشده اند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر اینکه عمده مشکلات بخش تولید مربوط به مسائل بانکی و گمرکی است، مجلس و دولت را به اقدامات جدی برای برطرف کردن این مشکلات توصیه کردند.

ایشان به احتمال بروز برخی خطاها از جانب تولیدکنندگان اشاره کردند و گفتند: همه خطاها در یک سطح نیستند و نباید برای هر خطایی دستگاه های نظارتی بر سر تولیدکننده بریزند، البته حساب خیانت از این گونه خطاها، جداست.

مقام معظم رهبری با اشاره به گزارش رئیس قوه قضائیه مبنی بر جلوگیری از تعطیلی تعداد زیادی از واحدهای تولیدی که در آستانه تعطیلی بودند، آن را اقدامی بسیار خوب خواندند.

توصیه دیگر حضرت آیت الله خامنه ای به دستگاه های دولتی، لزوم ثبات سیاست های مالی و پولی بود.

ایشان همچنین با اشاره به تجربه مبادلات تجاری و اقتصادی با کشورهای خارجی گفتند: این تجربه به ما نشان می دهد که کشورهای خارجی هیچ گاه حاضر به انتقال فناوری های اساسی به ویژه در بخش نفت، پتروشیمی و خودرو به ایران نیستند بنابراین دستگاه های دولتی باید به دنبال استفاده از توانایی های داخلی برای رسیدن به این فناوری ها باشند.

مقام معظم رهبری افزودند: همان فکر و اندیشه دقیقی که می تواند بدون هیچ کمکی به فناوری پیچیده و نادر سلول های بنیادی یا فناوری غنی سازی اورانیوم از 3.5 درصد به 20 درصد دست پیدا کند، آیا نمی تواند به فناوری استحصال بهتر و بیشتر از چاه های نفت دست یابد؟ قطعا می تواند؛ بنابراین باید از این ظرفیت بی بدیل داخلی استفاده کرد.

ایشان به خروج سریع شرکت های خارجی نفت و خودرو از ایران بعد از اعلام تحریم ها اشاره کردند و گفتند: در آن زمان برخی از این موضوع غصه خوردند اما باید غصه نخورد و خوشحال بود.

مقام معظم رهبری با اشاره به شرکت های داخلی که در زمینه قطعه سازی برای خودرو، صنایع نفت، لوازم خانگی و ماشین آلات فعالیت می کنند، افزودند: باید از این توانایی استفاده کرد و با تشکیل یک نمایشگاه دائمی میان این شرکت ها هم افزایی به وجود آورد.

ایشان انتقال توانایی های بسیار بالای مهندسی و فناوری دستگاه های نظامی به دستگاه های غیرنظامی را ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: سال ها قبل یک ژنرال اسرائیلی گفته بود از ایرانی ها بدم می آید اما در مقابل پیشرفت نظامی آنها تعظیم می کنم؛ البته ما از آن موقع تاکنون دستاوردهای فراوان مهم تر و جالب تری داریم که موشک بالستیک با برد دو هزار کیلومتر و خطای حداکثر چند متر، تنها یکی از آنهاست.

مقام معظم رهبری افزودند: توان مهندسی و فناوری دستگاه های نظامی که به چنین افتخاراتی منجر می شود، باید در عرصه خودرو، نفت، مسائل فضایی و دیگر بخش ها به کار گرفته شود.

حضرت آیت الله خامنه ای حمایت از صادرات و حضور فعالان اقتصادی در کشورهای دیگر را هم مهم دانستند و افزودند: می توانیم با استفاده از ظرفیت دیپلماسی، با همسایه ها و دیگر کشورها، ارتباطات اقتصادی خوبی برقرار کنیم.

ایشان مسئولان را به استفاده از تولیدات داخلی در مجامع بین المللی توصیه کردند و افزودند: مسئولان باید نشان ها، حرف ها و مفاهیم ایرانی را ترویج کنند اما برخی بر عکس عمل می کنند.

مقام معظم رهبری گفتند: یکی از گله های ما از برخی مسئولان سال های گذشته این بود که چرا وقتی در جمع اروپایی ها صحبت می کنند حرف صد سال پیش یک متفکر اروپایی را بیان می کنند، این حرف که برای اروپایی ها جدید نیست و ارزشی ندارد اما حرف های ما نو و نشنیده است و باید آنها را بیان کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه سخنانشان حضور همه جانبه بخش خصوصی و تعاونی را در بخش نفت و گاز ضروری دانستند و افزودند: برخی قوانین مجلس نظیر قانونی که اخیرا در زمینه صنایع پایین دستی نفت و گاز مصوب شد، معطل آیین نامه ها می ماند، در حالی که این کارها باید سریعا انجام شود تا فعالیت های تولیدی سرعت گیرد.

مقام معظم رهبری در ادامه سخنانشان رسانه ها را به انعکاس وسیع و مناسب موفقیت های تولیدگران فراخواندند و افزودند: رسانه البته از سر دلسوزی برخی اشکالات را منعکس می کند که عیبی هم ندارد تا مسئولان اگر تلویزیون می بینند، بفهمند مشکلات کجاست، اما در کنار آن باید موفقیت های عرصه های مختلف تولیدی را برای مردم به ویژه جوانان بازگو کرد و با معرفی ظرفیت ها به مشتاقان فعالیت تولیدی، مطالبات منطقی فعالان اقتصادی را نیز پیگیری کرد تا مسئولان به آنها توجه کنند.

ایشان همچنین تفاوت تعرفه تبلیغات کالاهای داخلی با خارجی را ضروری خواندند و افزودند: باید در این زمینه به گونه ای عمل کرد که فعالان اقتصادی بتوانند نشان خود را تبلیغ و ترویج کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سخنانشان خطاب به ملت ایران و دوستان و دشمنان انقلاب تاکید کردند: ملت ایران در عرصه جنگ نظامی و سیاسی و امنیتی (مانند کارهایی که در این چند روز بود و کارهای مردمی نبود) دشمن را عقب زده است و به فضل الهی در جنگ اقتصادی هم دشمن را به طور قاطع عقب خواهد زد و با ادامه حرکت کنونی در مسیر رونق تولید و پیشرفت اقتصادی، افق روشن آینده خود را محقق خواهد کرد.

در ابتدای این دیدار که در سال رونق تولید برگزار شد، جمعی از کارآفرینان و فعالان عرصه اقتصاد و تولید ملی به بیان دیدگاه ها و دغدغه های خود پرداختند.

آقایان:

- بهمن عبداللهی،  رئیس اتاق تعاون ایران

- سیروس تالاری،  تولیدکننده تجهیزات صنعت نفت

- سعید زکایی،  تولیدکننده انواع ترکیبات پلیمری

- بابک ثقفی،  تولیدکننده صنعت ماشین های اداری ایران

- محمد عرب،  تولیدکننده کفش و انواع چرم مصنوعی

- حسین یوسفی،  پرورش دهنده ماهی در قفس

- امیر فرشچی،  تولیدکننده داروهای زیستی

- علیرضا حسین احدی،  فعال صنعت طلا و جواهر

- سیدمحمد حسین دانا،  عضو هیئت مدیره اکتشاف و تولید تاسیسات دریایی

- و خانم شهین شهرکی،  تولیدکننده و صادر کننده صنعت سوزن دوزی بلوچ

بر این محورها تاکید کردند:

- ضرورت باور فرهنگ تعاون به عنوان رکنی برای اجرای سیاست های اقتصادی

- ساماندهی شبکه های تعاونی توزیعی برای تامین مایحتاج عمومی

- ضرورت تلاش برای دستیابی به ظرفیت 25درصدی تعاون در اقتصاد ملی

- پیشرفت خیره کننده سازندگان تجهیزات صنعت نفت از وابستگی مطلق در دوران قبل از انقلاب به توانایی ساخت و طراحی بیش از 85 درصد تجهیزات

- ضرورت مشارکت دادن بخش خصوصی در تصمیم سازی های کلان اقتصادی

- لزوم اصلاح قوانین و بخش نامه های متعدد که تولید و صادرات را کند می کند

- ضرورت بازخواست از افرادی که با بی عملی، فعالیت های صادراتی را کم سرعت و متوقف می کنند

- تاکید بر برنامه ریزی و تدوین استراتژی صنعتی کشور و توسعه نشان های ملی در کشورهای هدف صادرات

- ضرورت سرمایه گذاری ویژه در صنعت الکترونیک به عنوان صنعت پایه با هدف جلوگیری از خروج نخبگان

- دورکردن بیشتر کشور از آسیب های تحریم و زمینه سازی برای گسترش صنایع دیگر

- پیشنهاد تامین ارز رقابتی برای تولیدکنندگان لوازم خانگی برای مدت سه سال

- لزوم حمایت سازمان بورس از ورود صنایع لوازم خانگی و تسهیل استفاده از ابزارهای مالی

- ظرفیت صنعت کفش برای تبدیل کردن کشور به سکوی صادرات کفش در غرب آسیا

- نگاه فرصت محور به پنج هزار کیلومتر سواحل کشور برای توسعه و رونق صنعت آبزیان

- لزوم استفاده بیشتر از جایگاه ممتاز ایران در بیوتکنولوژی دارویی

- هدف گذاری صنعت طلا و جواهر برای دستیابی به رتبه دوم صادرات مصنوعات در منطقه

- درخواست حمایت ارکان کشور از پروژه بزرگ شرکت های ایرانی اکتشاف و تولید نفت

- ایجاد اشتغال پایدار از طریق گسترش صنایع دستی در تمام نقاط کشور با به کارگیری نیروهای بومی