آرشیو پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۷
سیاست
۶
روزنه

مدیرکل اداره پیشگیری های مردمی قوه قضائیه: مصادیق تخلفات و جرائم انتخاباتی اعلام شد

علی اصغر رفاهی، مدیرکل اداره پیشگیری های مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در نشست خبری خود با رسانه ها با اشاره به سامانه جامع اطلاعات مردم (سجام) گفت: به تعبیر دکتر الفت مهم ترین برنامه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه سامانه سجام است. به گزارش «ایسنا» او با بیان اینکه از سال 1383، در زمان ریاست مرحوم آیت الله شاهرودی ستادی به نام پیشگیری و حفاظت اجتماعی تاسیس شد که افراد مردمی به عنوان اعضای ستادها انتخاب شدند، گفت: از سال 1394 با دستور دکتر محمدباقر الفت و نظر ریاست وقت قوه قضائیه ستاد پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه مجددا تاسیس شد. در این ستاد تلاش می شود که از ظرفیت های گوناگون مردمی مثل سازمان های مردم نهاد و هیئت های مذهبی و کانون ها و انجمن های گوناگون و مردمی محلی استفاده شود. رفاهی افزود: از آذر 1396 برنامه ای تحت عنوان سجام طراحی شد و خوشبختانه قریب به دو سال از راه اندازی آن می گذرد. دکتر الفت اعلام می کند از بین بیش از هزارو500 برنامه ستادی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه برنامه سجام مهم ترین برنامه این معاونت است.

رفاهی با بیان اینکه امسال از زمان تشریف فرمایی آیت الله رئیسی چندین موضوع به عنوان موضوعات اصلی در اولویت سامانه مشخص شده که در سال 98 روی آنها کار شود، این موضوعات را اعلام کرد.

رفاهی ادامه داد: تا به امروز 92 هزار نفر به عنوان دیده بان پیشگیری و ناظران مردمی داوطلبانه در سامانه جامع اطلاعات مردم (سجام) ثبت نام و به قوه قضائیه اعتماد کرده اند که این یک ظرفیت مردمی برای کمک به پیشگیری از جرائم در اختیار قوه قضائیه است.

رفاهی با اشاره به پیشگیری از تخلفات در جرائم انتخاباتی در سامانه جامع اطلاعات مردم (سجام) گفت: مهم ترین مصادیق تخلفات و جرائم انتخاباتی مشخص شده و این مصادیق به دادگستری های کل کشور اعلام شده و گفته شده اگر دیده بان ها مصادیق را دیده اند، به سامانه اطلاع دهند.

رفاهی با بیان اینکه تاکنون از طریق سامانه جامع اطلاعات مردم (سجام) در ارتباط با جرائم و تخلفات انتخابات 11 گزارش دریافت شده، گفت: استان گیلان یک مورد تبلیغات زودهنگام، استان خراسان رضوی دو مورد تبلیغات زودهنگام و یک مورد تهدید به اغتشاش، استان آذربایجان غربی دو مورد تبلیغات زودهنگام، یک مورد تهدید به اغتشاش در انتخابات و یک مورد دامن زدن به اختلافات قومی، استان کرمانشاه دو مورد گزارش تبلیغات زودهنگام در فضای مجازی و استان چهارمحال و بختیاری یک مورد تبلیغات زودهنگام در فضای مجازی داشته اند.

او افزود: تا این لحظه از 11 گزارش، دو مورد به دستگاه های ذی ربط ارسال شده که این دو مورد مربوط به استان گیلان و خراسان رضوی است و 9 مورد دیگر نیز در دست بررسی است که تا اوایل هفته آینده تعیین تکلیف می شود.

رفاهی در ارتباط با موضوع انتخابات با بیان اینکه برابر ماده 67 قانون انتخابات مجلس، قوه قضائیه تکالیفی دارد، گفت: از چند سال قبل ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخابات شکل گرفته است و امسال هم رئیس قوه قضائیه بخش نامه آن را اعلام کرده اند که طبق بخش نامه رئیس ستاد دادستان کل کشور و دبیر ستاد معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه هستند. امسال مصوب شده است که سامانه سجام در باب پیشگیری از تخلفات و جرائم انتخاباتی به ستاد کمک کند.

رفاهی با بیان اینکه ما دخالتی در وظایف شورای نگهبان و وزارت کشور نداریم و دیده بان ها فقط گزارش ها را ارسال می کنند و تصمیم گیری درباره گزارش ها با مقام مسئول مربوطه است، خاطرنشان کرد: با استفاده از سامانه جامع اطلاعات مردم (سجام)، می شود ادعا کرد که ما به فریضه امر به معروف و نهی از منکر در این کار تحقق می بخشیم.

او افزود: قطعا گزارش های دیده بان ها علاوه بر ارسال به وزارت کشور و شورای نگهبان به دادستان های سراسر کشور نیز ارسال خواهد شد و توقع ما از همکاران قضائی فقط تعقیب نیست؛ زیرا یکی از وظایف دادستان ها بحث پیشگیری از تخلفات و جرائم است.

علی اصغر رفاهی در ارتباط با طرح سهمیه بندی و اعلام نرخ جدید بنزین نیز گفت: برابر بیانیه رئیس قوه قضائیه دستگاه قضا خود را موظف می داند برای رفع مشکلات احتمالی در فرایند اجرای این طرح به طور قاطع به وظایف قانونی خود عمل کند.

او افزود: همچنین رئیس قوه قضائیه در بیانیه شان فرمودند کمیته ای در این قوه برای پیگیری موارد مرتبط با طرح سهمیه بندی بنزین تشکیل می شود که ما گزارش های ارسال شده به سامانه سجام را در اختیار این کمیته خواهیم گذاشت.