آرشیو پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۷
جهان
۷

اولین مناظره تلویزیونی میان رهبر 2 حزب اصلی بریتانیا برگزار شد

بازی در زمین سوخته

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا و بوریس جانسون، رهبر حزب محافظه کار، در نخستین مناظره تلویزیونی انتخابات پارلمانی بریتانیا، بالاخره برای اولین بار رو در روی هم قرار گرفتند. این دو مقام سیاسی بریتانیا که در طول ماه های گذشته بارها سیاست های هم را هدف قرار داده بودند، این بار در زدن ضربه ای سهمگین بر حریف خود بازماندند و مناظره ای را رقم زدند که به گفته بسیاری از ناظران تا حدود زیادی از هیجان تهی و ملال آور بود. دو طرف تمام تلاش خود را بر کشاندن بحث در زمین مدنظر خود متمرکز می کردند: جانسون می خواست بحث و جدل از برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) خارج نشود و نقطه مدنظر کوربین هم بحث درباره نظام سلامت همگانی بریتانیا بود.

برگزیت

با این حال همان طور که انتظار می رفت، بحث برگزیت یکی از مهم ترین محورهای مناظره سه شنبه شب بود؛ مسئله ای که تاکنون به قیمت کناررفتن نخست وزیری دو سیاست مدار محافظه کار بریتانیا تمام شده و سومین نخست وزیر را هم پس از شکست های متعدد در پارلمان به تن دادن به برگزاری انتخابات زودهنگام مجبور کرده است.

جانسون در اولین مناظره تلویزیونی خود با کوربین  با گفتن اینکه حزب کارگر فقط «تفرقه و بن بست» ارائه می دهد، وعده داد که به این «فلاکت ملی» پایان دهد. او بار دیگر بر لزوم نهایی کردن برگزیت تاکید کرد و این مسئله را گام نخست در حل همه مسائل عنوان کرد؛ از تغییرات آب و هوایی گرفته تا نابودی اعتماد به دموکراسی بریتانیا. او خطاب به کوربین گفت: «چه شما به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای داده باشید یا ماندن، مردم می خواهند برگزیت انجام شود و قابلیت های کل کشور آزاد شود. بوریس جانسون مثل همیشه بر روی یکی از نقاط ضعف و آسیب پذیر کوربین دست گذاشت: امتناع او از گفتن اینکه آیا در همه پرسی دوم مدنظر او برای برگزیت، رهبر حزب کارگر موافق ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا خواهد بود یا طرفدار برگزیت. در زمانی که اکثر بریتانیایی دیگر تصمیم خود را درباره برگزیت گرفته اند، سکوت کوربین به دامن زدن بی اعتمادی هواداران ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا، به حزب کارگر کمک کرد؛ هرچند این حزب به وضوح گفته که برنامه اش برگزاری همه پرسی مجدد درباره این مسئله است. کوربین در این مناظره که حدود یک ساعت طول کشید، گفت این مردم هستند که باید حرف نهایی را درباره برگزیت بزنند و حزب کارگر با ارجاع به نظر مردم این مسئله را حل خواهد کرد. به گفته کوربین، حزب تحت رهبری او توافق نامه حزب محافظه کار با اتحادیه اروپا را نمی پذیرد و پس از مذاکره مجدد با رهبران اروپایی، بار دیگر برگزیت را به همه پرسی می گذارد تا مردم درباره خروج یا ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا تصمیم نهایی را بگیرند.

نظام سلامت همگانی

کوربین که تلاش می کرد ائتلافی از هواداران و مخالفان برگزیت را رقم بزند، در این مناظره بیش از هر چیز به کشاندن بحث به سمت نظام سلامت همگانی بریتانیا مشتاق بود. جرمی کوربین، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا را به تلاش برای به حراج گذاشتن نظام سلامت همگانی بریتانیا متهم کرد. رهبر حزب کارگر با اشاره به مذاکرات بریتانیا و ایالات متحده درباره توافق نامه تجارت آزاد بعد از برگزیت، از اسنادی سخن گفت که نشان دهنده دیدارهای مخفی دولت بریتانیا با مذاکره کنندگان تجاری آمریکایی بوده است. او گفت: «چیزی که از طرح دولت می دانیم- از آنچه آقای جانسون انجام داده- جلسات مخفیانه ای است که با آمریکا برگزار کرده. در این جلسات پیشنهاد شده بازار نظام سلامت ما به روی شرکت های آمریکایی باز شود». جانسون با رد این اتهام گفت نظام سلامت همگانی بریتانیا هیچ گاه به معرض فروش گذاشته نشده است.

کوربین با اشاره به کمبود پرستار در مراکز درمانی و ساعت های طولانی انتظار بیماران اورژانسی، گفت: «نظام سلامت همگانی بریتانیا نهاد فوق العاده و درخشانی است؛ ولی تحت باورنکردنی ترین فشارهاست». او همچنین برای ملموس کردن بحث خود داستان یکی از دوستان مبتلا به سرطانش را تعریف کرد که یک روز پیش از مناظره بعد از آنکه هشت ساعت برای کمک در بیمارستان معطل مانده بود، جان خود را از دست داده بود. حزب کارگر در برنامه های انتخاباتی خود وعده داده جلوی خصوصی سازی خدمات بهداشت همگانی بریتانیا را بگیرد و قراردادهای شرکت های خصوصی به ارزش 10 میلیارد پوند را لغو کرده و این مبلغ را مستقیما در این نهاد هزینه کند.آن طور که بی بی سی گزارش داده، به طور متوسط حدود شش میلیون و 700 هزار نفر مناظره تلویزیونی رهبر حزب کارگر و محافظه کار را تماشا کرده و بحث های آنها را درباره نظام سلامت همگانی، برگزیت، آینده اسکاتلند، خانواده سلطنتی و اعتماد و رهبری دنبال کردند.

جنجال توییتری

یکی از مسائل جنجالی مناظره شب گذشته نه در رویارویی مستقیم رهبر دو حزب اصلی بریتانیا؛ بلکه در حواشی آن رقم خورد. تغییری ناگهانی در یکی از حساب های توییتری مرتبط با حزب محافظه کار بریتانیا این حزب را در تیررس انتقادها قرار داد. این اقدام حزب محافظه کار حتی واکنش مدیران شبکه اجتماعی توییتر را به دنبال داشت و آنها بوریس جانسون، رهبر این حزب را به فریب مردم بریتانیا در نخستین مناظره انتخاباتی این کشور متهم کردند. ماجرا از آنجا شروع شد که سه شنبه شب و در حین برگزاری مناظره تلویزیونی، حساب رسمی توییتر حزب محافظه کار بریتانیا که حدود 76 هزار دنبال کننده دارد، نام خود را به «حقیقت یاب» تغییر داد. این حساب با توییت هایی نظیر «صحیح است» برای سخنان جانسون و انتقاد از سخنان کوربین تلاش کرد رهبر حزب محافظه کار را پیروز این مناظره نشان دهد. اگرچه توییتر در بیانیه خود اعلام کرده است که به برگزاری انتخابات سالم متعهد است؛ ولی بسیاری از منتقدان این اقدام می گویند مدیران توییتر باید به سرعت واکنش نشان داده و بار دیگر نام این حساب توییتری را تغییر می دادند.

نظرسنجی ها

بسیاری از تحلیلگران، عملکرد هر دو طرف را در مناظره سه شنبه شب نقد کرده و بر این باورند که کوربین و جانسون قابلیت رهبری بریتانیا را ندارند. از آنجایی که در نظرسنجی های پیش از مناظره، حزب محافظه کار از کارگر پیشی گرفته بود، محافظه کاران از این می ترسیدند که در صورت عملکرد ضعیف جانسون، کوربین بتواند از او پیشی بگیرد. از آن سو اولین مناظره تلویزیونی انتخاباتی فرصتی بود برای جرمی کوربین تا فاصله خود با جانسون را بکاهد. با این حال عملکرد دو طرف خنثی تر از آن بود که تغییری در نتایج نظرسنجی ها ایجاد کند. با این حال نتیجه نظرسنجی «یو گاورمنت» که بلافاصله بعد از نخستین مناظره تلویزیونی منتشر شد، گویای رقابت تنگاتنگ این دو است. آن طور که گاردین گزارش داده، بر اساس این نظرسنجی، 51 درصد از شرکت کنندگان جانسون را به عنوان پیروز مناظره انتخاب کرده اند؛ در حالی که 49 درصد هم گفته اند کوربین پیروز اولین مناظره بوده است. با این حال بر اساس همین نظرسنجی، اکثر مردم عملکرد کوربین را بهتر تشخیص داده اند. مدیریت سیاسی مرکز نظرسنجی یوگاورمنت می گوید نتیجه برای کوربین بهتر است؛ حال آنکه نمی توان انتظار داشت در این مقطع، برآوردهای اولیه تاثیری در تغییر بازی سیاسی داشته باشد. با این حال به گفته تحلیلگران اگر حزب کارگر موفق شود با برنامه های ارائه شده حمایت طبقه متوسط و پایین جامعه را که در سال های سیاست ریاضتی دولت فشار زیادی را متحمل شده اند، به دست بیاورد، آن گاه بوریس جانسون با چالشی اساسی روبه رو خواهد بود. به نظر می رسد آینده بریتانیا  حدود 20 روز دیگر و در انتخابات 12 دسامبر مشخص خواهد شد.