آرشیو پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۷
جهان
۷

بنی گانتس هم نتوانست کابینه تشکیل دهد

اسرائیل در مسیر انتخابات سوم

پا پایان یافتن مهلت 28روزه  بنی گانتس، رهبر حزب آبی و سفید اسرائیل برای تشکیل کابینه، یک بار دیگر روزنه امید برای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم، به وجود آمد تا شاید بتواند همچنان خود را در حلقه قدرت نگه دارد.

بامداد روز گذشته نتانیاهو و بنی گانتس در نشستی مشترک سعی کردند به بن بست سیاسی کنونی در اسرائیل پایان دهند اما این نشست نیز بدون نتیجه پایان یافت. این نشست تنها ساعاتی پیش از پایان مهلت 28روزه رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، به گانتس برای تشکیل کابینه صورت گرفته بود. رهبر حزب آبی وسفید، 23 اکتبر پس از شکست دوباره نتانیاهو در تشکیل کابینه، از سوی ریولین، مامور تشکیل کابینه شده بود. طبق گزارش های منتشرشده پس از برگزاری جلسه ای 90دقیقه ای با نتانیاهو به عنوان رهبر حزب لیکود، هیچ یک از روسای احزاب لیکود و آبی و سفید نتوانستند بیانیه مشترکی در اختیار رسانه ها قرار دهند.

به گزارش رسانه های اسرائیلی، «یائیر لاپید»، رهبر حزب «یش آتید»، «موشه یعلون»، رئیس حزب «تلم» و «گابی اشکنازی»، رئیس ستاد مشترک اسبق اسرائیل که با گانتس ائتلاف احزاب «آبی و سفید» را تشکیل داده اند، حاضر به پیوستن به کابینه ائتلافی به ریاست نتانیاهو نشدند.

نتانیاهو در پایان دیدار با گانتس گفت: این آخرین فرصت برای اتخاذ تصمیم تاریخی بود، تصمیمی که پیامدهای آن امنیت اسرائیل و آینده آن را تحت الشعاع قرار می داد، اما متاسفانه دریافتم که در جلسه با گانتس، او پیشنهاد ریولین را رد می کند و به طور عمد خواسته اسرائیلی ها برای تشکیل کابینه فراگیر را نمی پذیرد. نتانیاهو ادامه داد: گانتس به دنبال آن است که کابینه اقلیت با حمایت فهرست مشترک احزاب عرب را تشکیل دهد که در دیدار با آویگدور لیبرمن، رئیس حزب اسرائیل خانه ما، تلاش خواهم کرد از انتخابات غیرضروری یا کابینه ای شوم که اسرائیل را تهدید می کند، جلوگیری کنم.

به باور تحلیلگران اسرائیلی، نتانیاهو تلاش زیادی خواهد کرد تا با لیبرمن برای تشکیل کابینه فراگیر با هدف ممانعت از برگزاری انتخابات غیرضروری یا تشکیل کابینه اقلیت به توافق برسد؛ اما لیبرمن بارها گفته است که از هیچ کدام از احزاب لیکود و آبی و سفید حمایت نخواهد کرد. او پس از پایان مهلت گانتس نیز تاکید کرد، نتانیاهو و گانتس هر دو مقصر به شکست کشاندن این مذاکرات هستند و تنها چیزی که مانع از تشکیل چنین ائتلافی شد، خصومت های شخصی بود نه مسائل جدی سیاسی. او گفت: گانتس نمی خواهد قدرت را سهیم شود و نتانیاهو، برده حریدی ها (مذهبی های افراطی) است؛ بنابراین اسرائیل باید برای برگزاری انتخابات سوم آماده شود.

گانتس نیز در نخستین اظهارنظر پس از پایان دیدار با نتانیاهو گفت: در جلسه امروز، اظهاراتم را بار دیگر تکرار کردم، سخنانی که از همان آغاز ورود به صحنه سیاسی، آنها را مطرح کرده ام و آن این است که اسرائیل نیازمند کابینه ای لیبرال است که از دو حزب کنست تشکیل شود که بیشترین کرسی را به دست آورده اند. رهبر حزب آبی و سفید روز سه شنبه علاوه بر نتانیاهو با وزیر آموزش اسرائیل و رهبر حزب خانه یهودی و همچنین رهبر حزب میرتس دیدارهایی انجام داد که به گفته منابع اسرائیلی این دیدارها موفقیت آمیز نبوده است.

به این ترتیب آخرین مهلت گانتس برای همراه کردن دیگر احزاب کنست برای تشکیل کابینه به پایان رسید و بار دیگر ماموریت تشکیل کابینه به رئیس جمهوری اسرائیل ارجاع داده شد. طبق قانون اسرائیل از امروز مرحله سوم تشکیل کابینه به مدت 21 روز دیگر ادامه خواهد یافت و در صورت تشکیل نشدن کابینه، بار دیگر انتخابات برگزار خواهد شد. در این مرحله ماموریت تشکیل کابینه به هریک از اعضای 120نفره کنست (پارلمان) اسرائیل اعطا می شود و هر نماینده ای که موفق شود رای 61 نفر از اعضای کنست را با خود همراه کند، کابینه ائتلافی را تشکیل خواهد داد. درصورتی که در بازه زمانی 21روزه، هیچ یک از احزاب موفق به تشکیل کابینه نشوند، کنست منحل و سومین انتخابات زودهنگام در سال جاری میلادی برگزار می شود. با آماده شدن اسرائیل برای انتخابات پارلمانی، نتانیاهو بار دیگر می تواند به عرصه سیاسی باز گردد و این در حالی است که تصمیم روز سه شنبه ایالات متحده مبنی بر به رسمیت شناختن شهرک های اسرائیلی در سرزمین های فلسطینی می تواند کورسویی برای نخست وزیر اسرائیل باشد؛ چراکه نتانیاهو مدت هاست روی حمایت احزاب راست گرا حساب می کند و به احتمال زیاد دوباره وعده الحاق کرانه باختری از جمله دره اردن را در راس شعارهای انتخاباتی خود قرار می دهد. او همچنین با استناد به تغییر موضع 40ساله واشنگتن در قبال شهرک سازی ها، برای جذب آرای بیشتر می تواند روابط نزدیکش با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده را بیش از گذشته برجسته کند؛ هرچند این حربه ها، در دو انتخابات گذشته نتوانست از او پیروز نهایی بسازد.