آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۰
زندگی: سلامت
۱۴

خواب و سلامت استخوانی

صدف دژآلود

 فواید حیاتی خواب بر کسی پوشیده نیست. اگر برای مدت طولانی خواب کافی نداشته باشیم، نه تنها دچار احساس کسالت و خستگی خواهیم شد، بلکه باید خودمان را برای عوارض جدی تری هم آماده کنیم؛ عوارضی چون استرس و افزایش احتمال ابتلا به برخی بیماری های خاص. جالب است بدانید که خواب ناکافی چه بسا در تضعیف سلامت استخوانی زنان هم موثر باشد.

نتایج یک تحقیق جدید روی زنان یائسه نشان داده است احتمال پوکی و کاهش تراکم معدنی استخوان در افرادی که شب ها بیش از پنج ساعت نمی خوابیدند بیشتر بود.

محققان دانشگاه بوفالو در نیویورک درنتیجه بررسی وضعیت بیش از 11 هزار زن یائسه دریافتند خواب ناکافی می تواند سلامت استخوانی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

ازاین رو گویا باید این مورد را هم به فهرست بلندبالای عوارض خواب اضافه کنیم. به گفته محقق ارشد این تحقیق، نتایج حاصله یادآور خوبی است که خواب شبانه را جدی بگیریم و بدانیم خواب کافی از مولفه های اصلی سلامت جسمی و روحی است.

از هر سه زن بالای 50 سال در دنیا یک نفرشان در معرض خطر پوکی استخوان قرار دارد. عارضه ای که به ویژه روی لگن، مچ و ستون فقرات اثر می کند و می تواند به کمردرد، کاهش قد و ناهنجاری های اسکلتی منجر شود.

اگرچه هنوز به انجام تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است، اما شکی نیست که خواب کافی در سالمندی از اهمیت بالایی در تضمین سلامت برخوردار است.