آرشیو دو‌شنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۰
روزنامه
۱۲

گالری جهان

گاردین: علت عمده کاهش جمعیت حشرات مشخص شد

مطالعات اخیر پژوهشگران نشان می دهد یکی از عواملی که نقش چشمگیری در کاهش جمعیت حشرات دارد، آلودگی نوری است. روزنامه گاردین انگلیس در گزارش نخست خود به این موضوع اشاره کرده است. گاردین می نویسد آلودگی نوری حاصل از افزایش تعداد چراغ ها و روشنایی ها به هنگام شب در سطح شهرها دلیل اصلی کاهش جمعیت حشرات معرفی شده است. در کنار آلودگی نوری مصنوعی، تغییرات آب وهوایی و آلودگی شیمیایی هم نقش مهمی در تولیدمثل حشرات دارند. روزنامه گاردین عکس یک خود را به زنی جوان به نام گریس میلان اختصاص داده است. او چندی پیش جان خود را از دست داد. پرونده ای درباره علت مرگ او تشکیل شد که حاوی نکات قابل توجهی بود؛ خشونت در روابط زناشویی به عنوان عامل اصلی مرگ گریس میلان در پرونده ثبت شده بود. گاردین می نویسد وکیل همسر میلان سعی کرده در دادگاه آنچه میان موکلش و همسرش گذشته را طبیعی جلوه دهد، اما در نهایت دادگاه خشونت و رفتار دور از قاعده را علت اصلی مرگ میلان و در نتیجه همسر او را قاتل تشخیص داده است. گاردین با اشاره به این موضوع در تیتر یک خبر می دهد فراخوانی برای تغییر قانون در روابط زناشویی اعلام شده است. این فراخوان به منظور کاهش خشونت در روابط زناشویی است. مورد گریس میلان باعث شده پرونده های مشابه آن مطالعه شود. مهم ترین نکته این پرونده ها آسیب شدید یا مرگ زنان در روابط زناشویی بوده است. کارشناسان و وکلا برای جلوگیری از تکرار این اتفاقات خواستار تغییر قانون شده اند.

نکته: سوژه گزارش های صفحه یک گاردین قابل توجه است.

 
نشنال:  افزایش 4 درصدی گردشگران دوبی

روزنامه اماراتی نشنال در تیتر یک به اظهارات دکتر قرقاش، در نشست سالانه منامه موسوم به گفت وگوهای منامه پرداخته است. او به عنوان وزیر امور داخلی امارات در این نشست که در منامه، پایتخت بحرین برگزار شده، شرکت کرده و در بخش عمده سخنرانی اش به وقایع اخیر خاورمیانه پرداخته است. دکتر قرقاش به آنچه در خیابان های شهرهای مختلف عراق و لبنان و... رخ داده اشاره کرده و گفته با توسعه دیدگاه مثبت در دولت ها می توان باعث ثبات بیشتر در کشورها و در نهایت در منطقه [خاورمیانه] شد. او گفته راه حل دوری از بی ثباتی و ناآرامی این است که دولت ها آینده روشنی برای شهروندان خود ایجاد کنند. تغییر در برخی سیاست ها و همچنین دوری از فساد اقتصادی به دولت ها کمک می کند به ثبات دلخواه برسند. برگزاری نمایشگاه هنر ابوظبی 2019 سوژه عکس یک روزنامه نشنال است. برخی از مقامات اماراتی از جمله شیخ خالد بن محمد به عنوان عضو شورای اجرائی ابوظبی به این نمایشگاه آمده اند تا با هنرمندان اماراتی دیدار کنند و آثار آنها را از نزدیک ببینند. گزارش نخست روزنامه نشنال درباره افزایش گردشگر در دوبی است. نشنال می نویسد تعداد گردشگران خارجی که به دوبی سفر می کنند، سال به سال در حال افزایش است. مطالعات نشان می دهد این افزایش بیشتر از چهار درصد است. نکته قابل توجه اینکه از تعداد گردشگران هندی دوبی کاسته شده و به گردشگران سعودی، عمانی و چینی افزوده شده است. 

نکته: خبرهای داخلی امارات در صفحه یک نشنال پررنگ تر از همیشه است.

 
ایندیپندنت: قدرت نمایی زنان عراقی در اعتراضات

عکس یک روزنامه ایندیپندنت بیش از هر موضوع دیگری در صفحه یک این روزنامه نگاه ها را به خود جلب می کند؛ تصویر مشهوری روی دیواری در بغداد نقش بسته و کنارش نوشته شده «زنان ما هم همین طور». دختر جوان عراقی هم با همان فیگور گرافیتی مقابلش ایستاده است. گرافیتی زنی موبور، «رزی د ریوتر» را نشان می دهد که فیگور جلوبازو گرفته است. البته روی گونه های رزی پرچم عراق نقش بسته است. این گرافیتی برگرفته از پوستر مشهور هاوارد میلر در سال 1943 است. اثر میلر را در جهان با نام «بله ما می توانیم» می شناسند؛ نشانه ای بر قدرتمندی زنان در بحبوحه جنگ جهانی. این پوستر حالا و در هیاهوی اتفاقات عراق، شده نماد قدرتمندی زنان عراقی و نقش پررنگ آنها در اعتراضات اخیر این کشور. ایندیپندنت می نویسد علی رغم افزایش خشونت و سرکوب در خیابان های بغداد، حضور زنان بیش از پیش به چشم می آید. آنها در کنار مردان در اعتراضات شرکت می کنند و واهمه ای ندارند. روزنامه ایندیپندنت در تیتر یک به اظهارات اخیر جو سوئینسون، رهبر حزب لیبرال دموکرات انگلیس درباره انتخابات اشاره می کند. او گفته برخی جانوران در تیر رس نگاه ما هستند! منظور از جانور، دومنیک راب و برخی دیگر از اعضای کابینه جانسون هستند. خانم سوئینسون گفته در انتخابات زودهنگام سعی می کنیم کرسی های بیشتری را در اختیار بگیریم تا جانورانی نظیر راب که این روزها به عنوان وزیر اول و وزیر خارجه انگلیس فعالیت می کنند، جایی در کابینه نداشته باشند. 

نکته: مدتی است خبری از برگزیت در صفحه یک روزنامه ایندیپندنت نیست.

 
الشرق الاوسط: فشار بر حریری برای قبول مسئولیت

اوضاع لبنان چنان پیچیده شده که گروه های سیاسی تلاش می کنند حریری مستعفی را به دولت بازگردانند و وظیفه نخست وزیری را بار دیگر بر گردنش بگذارند. روزنامه الشرق الاوسط در یکی از مطالب صفحه یک این خبر را منتشر کرده و نوشته گروه های سیاسی ترجیح می دهند سعد حریری مسئولیت نخست وزیری را بپذیرد و البته کابینه ای مختلط تشکیل دهند. پیش از حریری، محمد الصفدی برای احراز پست نخست وزیری نامزد شده بود که البته انصراف داد. لبنان از حدود یک ماه پیش درگیر اعتراضات مردمی شد. نخست وزیر وقت؛ یعنی سعد حریری در واکنش به اعتراضات استعفا داد. از آن روز تا به حال تکلیف سیاسی لبنان روشن نشد ه است، گروه های سیاسی به نتیجه مشخصی نمی رسند و البته اعتراضات هم ادامه دارد. الشرق الاوسط در عکس یک به دیدار مایک پنس، معاون اول رئیس جمهور آمریکا، با سربازان آمریکایی در پایگاه اسد در حومه استان انبار عراق اشاره می کند. او همراه همسرش راهی عراق شده، اما به بغداد سفر نکرده است. او به صورت تلفنی با نخست وزیر عراق صحبت کرده و از او خواسته از ایران فاصله بگیرد. پنس بعد از حضور در پایگاه نظامی آمریکا در انبار راهی اقلیم کردستان شده و با مقامات این منطقه دیدار کرده است. سفر پنس به عراق سرزده بوده است. تیتر یک الشرق الاوسط هم درباره نگرانی های بین المللی از اتفاقاتی است که در چند روز گذشته در ایران رخ داده است. 

نکته: صفحه یک الشرق الاوسط بازتاب خاورمیانه ملتهب و پرسروصداست