آرشیو دو‌شنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۰
جامعه
۱۳

دریچه

صادرات 30 میلیون دلاری تجهیزات پزشکی در 97

ایسنا: مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو از تعامل صادراتی ایران با کشور روسیه در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی خبر داد و گفت: از چند سال قبل برای ورود به بازار اوراسیا و روسیه مذاکراتی انجام دادیم. مهندس حسین صفوی از تعامل ایران در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی با کشور روسیه خبر داد و گفت: در تفاهم نامه ای که با کشور روسیه در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی منعقد شده، قرار شد از ضوابط دو طرف در این حوزه ها آگاهی پیدا کنیم و فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان حوزه دارو و تجهیزات پزشکی درباره ثبت و صادرات محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی اقدام کنند. او با بیان اینکه ما توانمندی های خوبی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی داریم، افزود: بر اساس این از چند سال قبل برای ورود به بازار اوراسیا و روسیه مذاکراتی انجام دادیم. مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو ادامه داد: بر اساس این نشستی تخصصی با حضور برخی مسئولان وزارت بهداشت و شرکت های دارویی ایران و روسیه در مسکو با هدف فراهم کردن زمینه صادرات دارو و تجهیزات پزشکی از ایران به روسیه و همکاری مشترک این دو کشور در این حوزه ها برگزار شد. صفوی با اشاره به وضعیت صادرات تجهیزات پزشکی کشور گفت: در حال حاضر 105 محصول از 72 شرکت تولیدکننده تجهیزات و ملزومات پزشکی ایرانی به 55 کشور جهان صادر می شود و از 72 شرکت تعداد 30 شرکت توانسته اند نشان CE اروپا را هم برای محصولات خود اخذ کنند. او تاکید کرد: در سال 1397 حدود 30 میلیون دلار صادرات تجهیزات و ملزومات پزشکی داشته ایم که با وجود تحریم های ظالمانه و مشکلات ارزی، شاهد رشد 10 درصدی در صادرات تجهیزات و ملزومات پزشکی مان در مقایسه با سال 1396 بوده ایم.

فراخوان سازمان انتقال خون برای «اهدای خون»

شرق: سخنگوی سازمان انتقال خون از مردم خواست که به دلیل کاهش سطح ذخایر خون و فراورده های آن، در همه گروه های خونی برای اهدای خون به پایگاه های انتقال خون مراجعه کنند. دکتر بشیر حاجی بیگی، از فراخوان مردم برای مراجعه به منظور اهدای خون خبر داد و گفت: در حال حاضر با فرا رسیدن فصل سرما و افزایش برودت هوا و بارش باران و برف در برخی مناطق و همچنین با توجه به کوتاه بودن طول روز، سازمان انتقال خون کشور با کاهش شدید سطح ذخایر خون و فراورده های آن در همه گروه های خونی مواجه شده است. او افزود: بر اساس این و به ویژه با پیش بینی استمرار تغییرات جوی ناپایدار در هفته های آتی و فصل زمستان، از عموم مردم نیکوکار در همه استان ها و شهرستان های کشور تقاضا می کنیم که در اولین زمان ممکن با مراجعه به نزدیک ترین پایگاه انتقال خون به محل کار یا زندگی خود، برای اهدای خون اقدام کنند. او تاکید کرد: مراکز جامع اهدای خون در تهران هر روز از ساعت هشت صبح تا هشت شب فعال هستند. مراکز استانی نیز از صبح تا بعدازظهر باز بوده و اقدام به خون گیری می کنند؛ بنابراین مردم با این فداکاری و با صرف اندکی از وقت شان، می توانند سلامت و زندگی دوباره را به بیماران نیازمند به خون و فراورده های خونی هدیه دهند. حاجی بیگی ادامه داد: بیشترین مشکل ما در زمینه تهیه پلاکت، به صورت روزانه برای بیماران سرطانی و بیماری های خون ریزی دهنده ارثی است؛ زیرا پلاکت را فقط تا سه روز درون کیسه می توان نگهداری کرد و باید به صورت روزانه تهیه شود. در نتیجه مردم باید به صورت روزانه خون اهدا کنند تا بتوانیم پلاکت آن را بگیریم. سخنگوی سازمان انتقال خون همچنین خطاب به هم وطنان، گفت: باید توجه کرد که از هر واحد اهدای خون کامل سه فراورده پلاکت، پلاسما و گلبول قرمز فشرده شده گرفته می شود؛ بنابراین با اهدای یک واحد خون به نجات سه بیمار کمک کنید. در عین حال هنگام مراجعه به مراکز انتقال خون کارت ملی خود را به همراه داشته باشید. 

اعلام زمان ثبت نام سرویس مدارس برای دریافت سهمیه سوخت

تسنیم: مدیر عامل اتحادیه تاکسی رانی های شهری کشور گفت: رانندگان سرویس برای برخورداری و تخصیص سهمیه سوخت تا 10 آذر اطلاعات خود را در سامانه سپند تکمیل کنند. مرتضی ضامنی درباره سهمیه اختصاص یافته به رانندگان سرویس مدارس اظهار کرد: سرویس های مدارس در قالب سامانه پایش ناوگان دانش آموزی ساماندهی می شوند و از آنجایی که کار آنها جابه جایی دانش آموزان است، سرویس مدارس را به عنوان گروه جدیدی که سهمیه به آنها تعلق می گیرد، معرفی می کنیم.او گفت: بر این اساس، میانگین پیمایش مسافت منزل تا مدرسه دانش آموزان احصا می شود و پس از تایید از سوی شهرداری های مربوطه، سهمیه به خودروها تخصیص داده می شود. ضامنی عنوان کرد: در این باره در کارگروه مربوطه پس از بررسی های لازم، به سرویس مدارس تا سقف 120 لیتر برای خودروهای تک سوز و تا سقف 80 لیتر برای خودروهای دوگانه سوز سهمیه بنزین اختصاص می یابد. وی افزود: رانندگان سرویس مدارس باید اطلاعات خود و خودرو را در سامانه سپند به آدرس www.ritusepand.ir تا تاریخ 10 آذر از طریق دفاتر پیشخوان دولت ثبت کنند.