آرشیو دو‌شنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۰
ورزش
۱۴

پروفسور صبح سرمربی ایران شد، عصر پاپس کشید

برانکو می گوید با ایران 3ساله می بندد

برانکو ایوانکوویچ، سرمربی تیم ملی ایران شد؛ این خبری است که یکی، دو روز گذشته بارها در فضای رسانه ای ایران مطرح شده است؛ بااین حال نه هنوز چیزی به عنوان رسمی تایید شده و نه کاملا تکذیب! اتفاقا این فضا شبیه به بیانیه ای است که فدراسیون فوتبال روز گذشته در پی انتشار همین شایعات منتشر کرد و نوشت که چیزی را نه تایید می کند و نه تکذیب! این«درایت» عجیب فدراسیون در واکنش به آمدن برانکو ایوانکوویچ اما نه تنها کمکی به رفع ابهامات نکرد، بلکه به آن افزود. روز گذشته خبرگزاری رسمی دولت حتی پا را فراتر گذاشت و خبر داد برانکو و مسئولان فدراسیون فوتبال فردا (امروز) در ترکیه مذاکره می کنند. این خبر در حالی دست به دست چرخید که نقل قولی از برانکو منتشر شد که هرگونه مذاکره با فدراسیون فوتبال ایران را تکذیب کرد. درحالی که صبح روز گذشته، حضور برانکو روی نیمکت ایران قوت زیادی گرفته بود، عصر روز گذشته، باشگاه خبرنگاران، نقل قولی از برانکو آورد که «به هیچ عنوان به تیم ملی ایران نمی روم». همین تناقض ها در 24 ساعت گذشته باعث شد تا تحلیل های مختلفی صورت بگیرد؛ از اینکه برانکو چرا باید سرمربی ایران شود و اصلا پول فسخ قرارداد ویلموتس چه می شود؟

منبع آنها، منبع ما!

روز گذشته رسانه های خارجی هم به خبر اخراج احتمالی ویلموتس از ایران و آمدن برانکو به جایش، واکنش نشان داده و مطالب زیادی نوشتند؛ اتفاقا خبرگزاری ها و سایت های داخلی هم همه آنها را ترجمه و دوباره بازنشر کردند. بااین حال موضوعی که در این میان نادیده گرفته شد این است که «منبع» تمامی سایت های خارجی همان خبرگزاری رسمی دولت ایران است! یعنی اینکه هیچ رسانه فرانسوی و آلمانی زبانی در بلژیک، خبری مستقل از داستان برکناری ویلموتس نداشت. ازاین رو، ابهام داستان بیشتر شد و به نظر می رسد یا هنوز مارک ویلموتس نخواسته چنین خبری به بیرون درز کند یا اینکه فدراسیون «بازی جدیدی» را از سر گرفته است.

بازی هوشمندانه فدراسیون؟

مارک ویلموتس با وجود شروع توفانی ای که در تیم ملی ایران داشته، اما در بازی های رسمی نتیجه خوبی نگرفته است؛ او 50 درصد از بازی هایش را واگذار کرده و در شرایطی که به نظر می رسید تیمش باید صدرنشین گروه سوم رقابت های انتخابی جام جهانی در منطقه آسیا باشد، فعلا در رده سوم جدول ایستاده است. با وجود دو شکست برابر بحرین و عراق، اما برای صعود به مرحله بعدی انتخابی جام جهانی، ابتکارعمل دست ایران است؛ به این معنی که اگر ویلموتس یا هر سرمربی دیگری، هر چهار بازی باقی مانده در مرحله گروهی را ببرد، به عنوان صدرنشین صعود می کند.

 فدراسیون فوتبال اما در این برهه تلاش کرده خودش را از زیر فشار انتقادات برهاند؛ مهدی تاج و دوستانش در ساختمان سئول، به سیاست سکوت ارادت ویژه ای دارند و تلاش می کنند همه چیز را در خفا پیش ببرند. آنها مطابق با انتظار، بحث اخراج ویلموتس را نه تایید کرده و نه تکذیب تا به یکی از دو هدفشان برسند. هدف اول دورزدن ویلموتس است؛ شاید فدراسیون خوشحال شود اگر ویلموتس رضایت به فسخ قرارداد بدهد؛ او پیش تر در جریان همکاری اش با ساحل عاج، خودش با فدراسیون فوتبال این کشور مذاکره و به صورت توافقی قراردادش را فسخ کرد. اگر این اتفاق بیفتد، ایران در چند نکته برنده شده؛ اول اینکه هزینه هنگفتی بابت فسخ قرارداد ویلموتس نمی دهد و دوم اینکه فرصت کافی دارد تا تیم ملی را با سرمربی جدید آماده دور برگشت مرحله انتخابی کند. ازاین رو بدش هم نمی آید شایعه حضور سرمربی جدید قوت بیشتری بگیرد. حالا اگر این شایعات، ویلموتس را بر آن کند تا با فدراسیون وارد مذاکره شود، آن وقت مهدی تاج می تواند دوباره برنده مذاکرات شود؛ او این روزها به شدت به خاطر پروازی بودن ویلموتس زیر تیغ انتقاد است و می تواند در صورتی که مورد اول رخ نداد (فسخ قرارداد)، آن وقت به سراغ مورد دوم برود و ویلموتس را برای حضور دائمی نه پروازی، به ایران بکشاند. ازاین رو، شاید فدراسیون فوتبال وارد بازی ای شده که می تواند برایش منفعت داشته باشد.

برانکو واقعا گزینه است؟

پاسخ دادن به این سوال، مثل تمامی شایعات زمان های نقل وانتقالات، پاسخ روشنی ندارد، ولی می توان گفت او کلا برای فوتبال ایران و هر مربی ای که در ایران کار می کند یک آلترناتیو است. سرمربی سابق پرسپولیس که بعد از اخراج از الاهلی عربستان بدون تیم مانده، در ایران طرفداران زیادی دارد. او شناخت کافی از فوتبال ملی و باشگاهی ایران دارد و در دو مقطع در هر دو عرصه هم کار کرده است. شاید حتی اگر این دوره هم برانکو سرمربی ایران نشود، دوباره بحث حضورش در ایران در مقطعی دیگر تکرار شود. بااین حال با توجه به شایعاتی که این روزها خیلی قوی به راه افتاده، بهترین فرد برای پاسخ دادن به این سوال، رضا چلنگر، مترجم و دوست صمیمی اش است؛ چلنگر در گفت وگو با «شرق»، به طور شفاف وضعیت برانکو و تیم ملی ایران را توضیح می دهد و می گوید: «45 دقیقه پیش با برانکو صحبت کردم و شخص ایشان هرگونه مذاکره با فدراسیون فوتبال را تکذیب کرد. اتفاقا دیدم یکی از رسانه های دولتی نسبت به مذاکره برانکو با فدراسیون در استانبول خبر داده بود که من تعجب کردم، چراکه برانکو حداقل به این زودی ها قصد سفر به جایی را ندارد».

 مترجم سابق تیم ملی ایران همچنین در مورد شرط برانکو برای پذیرفتن هدایت تیم ملی ایران در صورت پرداخت طلب باشگاه پرسپولیس نیز گفت: «درخصوص این مسئله نیز با هم صحبت کردیم و برانکو عقیده داشت قرارداد او با باشگاه پرسپولیس به صورت کاملا شفاف بسته شده و نباید چنین موضوعی کش پیدا کند؛ در هر صورت پرسپولیس و برانکو خاطرات خوبی با هم دارند و خود آقای برانکو تمایل ندارد که این خاطرات خدشه دار شود، اما اینکه گفته شده اگر این مطالبات و مالیات پرداخت شود، برانکو هدایت تیم ملی را قبول می کند مورد تایید ایشان نبود، چون اصلا مذاکره ای رخ نداده که تایید شود، ضمن اینکه در مورد دیدار آقای صادق، سفیر ایران در کرواسی هم باید خدمت شما عرض کنم که دیدار آنها نشستی کاملا دوستانه بوده که آقای صادق سرمربی سابق پرسپولیس را به صرف یک قهوه دعوت کرد و یکی، دوساعتی با هم صحبت کردند و اصلا بابت مسائل فوتبالی یا قرارداد جدید با تیمی چنین دیداری از پیش تعیین شده نبود». اما نقطه عطف گفته های چلنگر درخصوص سوال او از برانکو است: «از برانکو سوال کردم اگر فدراسیون فوتبال به شما پیشنهاد هدایت تیم ملی را بدهد قبول می کنید؟ ایشان گفت به این شکل قطعا نه، بلکه با قراردادی سه ساله بدم نمی آید مربیگری تیم ملی را بپذیرم تا برنامه های مدنظرم را تا پایان جام جهانی 2022 بتوانم پیاده کنم».