آرشیو دو‌شنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۰
ورزش
۱۴

پایان طلسم 1300 روزه با استراماچونی

استقلال از پرسپولیس عبور می کند؟

تیم فوتبال استقلال تهران عصر امروز در دیداری حساس باید در ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر به مصاف نساجی برود. این مسابقه که از هفته یازدهم لیگ برتر برگزار خواهد شد، حساسیت بالایی برای هر دو تیم تهرانی و قائمشهری دارد، چراکه می تواند بسیاری از آمارهای لیگ را جابه جا کند. استقلال با استراماچونی مدت هاست که روی نوار پیروزی قرار دارد و قصد تساوی یا شکست ندارد و می خواهد ششمین پیروزی متوالی خود را جشن بگیرد. در آن سو شاگردان رضا مهاجری شش مسابقه است که با وجود بازی های تماشاگرپسند به پیروزی نرسیده اند. پس عدد «شش» برای هر دو تیم می تواند امروز مهم جلوه کند.

استقلال طلسم هزار و 300 روزه را می شکند؟

پیروزی 4 بر 2 پرسپولیس برانکو مقابل استقلال پرویز مظلومی باعث شد سرخ پوشان 4 سال پیش صدر جدول را از استقلال بگیرند؛ از آن روز به بعد شاید کمتر هوادار استقلال تصور می کرد که تا تاریخ سوم آذر آبی های تهران نتوانند صدرنشینی و سبقت از رقیب دیرینه را تجربه کنند؛ اما امروز دوشنبه می تواند طلسم هزار و 300 روز بالانشینی پرسپولیس بر استقلال با هنرنمایی استراماچونی شکسته شود. استقلال با کسب حتی یک تساوی به دلیل تفاضل گل بهتر می تواند با 19 امتیاز جای پرسپولیس را در جدول رده بندی بگیرد و در صورت پیروزی می تواند 21 امتیازی شده و خودش را نیز به صدر جدول نزدیک تر از قبل کند.

 نساجی با وجود حضور در رتبه یازدهم از جمله تیم هایی است که فقط سه شکست در کارنامه اش ثبت شده و از 11 تیم لیگ برتر بیشتر گل زده حتی بیشتر از تیم شهر خودرو صدرنشین لیگ برتر! بااین حال شکست در چند دیدار اخیر باعث شده نزول عجیبی در جدول را تجربه کنند، اما هواداران این تیم همچنان پشت تیم و رضا مهاجری هستند، چون از سبک تهاجمی تیمشان به شدت راضی اند. گفتنی است محمد قاضی و علیرضا حقیقی، دو بازیکن تازه وارد این تیم می توانند تیمشان را در صورت صلاحدید سرمربی در دیدار امروز همراهی کنند تا بار تجربه این تیم در زمین افزایش پیدا کرده باشد.

گاتزتا و شرح حال جالب از استرا

وضعیت استقلال و سرمربی اش در لیگ برتر ایران در حالی رو به پیشرفت دارد که رسانه های ایتالیایی هنوز می کوشند، نقاط تاریک داستان را برجسته کنند؛ در تازه ترین گزارش، سایت روزنامه گاتزتا دلو اسپرت سعی کرده از منظر شرایط اقتصادی کشور، به دو تیم دولتی استقلال و پرسپولیس نگاه کند. گاتزتا عقیده دارد با توجه به افزایش نرخ بنزین و دولتی بودن سرخابی های پایتخت، با وجود کسب نتایج درخشان استراماچونی با تیمش اما استقلال همچنان با مشکلات شدید مالی دست و پنجه نرم می کند. این موضوعی است که بازهم به تازگی سرمربی ایتالیایی را عصبانی کرده اما چاره ای جز مدارا نیست حداقل فعلا. بااین حال استقلال بعد از شروع ناامیدکننده با استراماچونی و کسب دو شکست و سه تساوی و حضور در جمع سه تیم قعرنشین جدول حالا با پنج پیروزی پیاپی که اوج کار آنها پیروزی 4 بر 2 در تبریز مقابل تیم متمول تراکتور بود، صدر جدول را بیش از سایر روزها برای آنها دست یافتنی تر کرده است. استراماچونی با نتایجی که در کوتاه مدت با تیمش گرفته حالا به بت هواداران تبدیل شده و با سیستم «سه، چهار، سه» هجومی و داشتن مهدی قائدی ریزنقش و شیخ دیاباته تنومند در اندیشه کسب ششمین برد پیاپی در فصل است. در کنار همه این نکاتی که رسانه ایتالیایی مطرح کرده، پایان بندی گزارش نشان می دهد که آنها اشراف کاملی نسبت به شرایط باشگاه استقلال دارند: «علاوه بر مشکلات دستمزد و حقوق که موجب اعتصاب دو روزه بازیکنان استقلال شد، گاهی اوقات کمپ تمرینی برای دوش گرفتن بازیکنان آب ندارد. در مجموع، شرایط همچنان پرتنش است؛ تنشی که به نظر می رسد با هدف اعمال فشار بیشتر روی «امیرحسین فتحی»، رئیس باشگاه، به منظور استعفا و حضور «علی فتح الله زاده» به جای او بالا گرفته است».

قائدی و دیاباته به یاد اکبرپور و عنایتی

از روزی که استقلال به صورت هم زمان دو مهاجم کارکشته و گل زن در ترکیبش داشت، سال ها می گذرد؛ سیاوش اکبرپور و رضا عنایتی دو مهاجم این تیم بودند که با مربیگری قلعه نویی نفس مدافعان حریف در لیگ برتر را گرفته بودند. همان سالی که این دو بازیکن در مجموع بیش از 30 گل برای تیمشان به ثمر رساندند تا در لیگ برتر قهرمانی را تجربه کند.

 اکنون مهدی قائدی و شیخ دیاباته هرکدام چهار گل تا پایان هفته دهم وارد دروازه حریفان کرده اند و این نوید آن را می دهد که استقلال بتواند بهترین خط حمله لیگ را تا پایان حفظ کند. استقلال درحال حاضر با اقتدار زیاد و با زدن 21 گل بهترین خط حمله را در اختیار دارد و نزدیک ترین تعقیب کننده اش در این زمینه پیکان رده نهمی با 16 گل زده است. گفتنی است استقلال در صورت پیروزی در این مسابقه در کنار به دست آوردن ششمین پیروزی فصل با 21 امتیاز به رتبه سوم می رسد و نساجی نیز در صورت شکستن طلسم شش بازی بدون برد، با شکست استقلال می تواند دو پله در جدول صعود داشته باشد و جایگاه نهم را از آن خود کند.