آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۰
زندگی: ایران
۱۶

شهر جهانی «بندرعباس» میزبان رویدادهای بزرگ در حوزه گردشگری می شود

بندرعباس؛ خلاق ترین شهر جنوبی ها

مهین حیدری

اوایل آبان ماه سال جاری بود که بندرعباس به شبکه بین المللی شهرهای خلاق در زمینه صنایع دستی و آیین های سنتی یونسکو پیوست؛ رخدادی که کارآفرینان و تولیدکنندگان صنایع دستی و مدیران متولی این بخش را برای بهره برداری از مزایای آن به تلاشی مضاعف ترغیب می کند تا منجر به رونق بیشتر کارگاه های صنایع دستی و افزایش سهم تولیدکنندگان و کارآفرینان این حوزه در اقتصاد استان هرمزگان شود. اتفاقی که هم می تواند در رونق کسب و کار و معیشت مردم این خطه جنوبی و کمتر برخوردار تاثیرگذار باشد و هم پای انبوه جمعیت گردشگر را از پشت مرزهای کشورمان به این استان باز کند و زمینه اشتغال و ارزآوری بالایی را فراهم کند.

شبکه شهرهای خلاق یونسکو در سال 2004 و با هدف پیوند فرهنگی بین شهرهای عضو راه اندازی شد و اکنون 180 شهر جهان عضو این شبکه هستند. پروژه شهرهای خلاق مربوط به شهرداری هاست و یونسکو براساس درخواست شهرداری ها، شهرهای کشورهای مختلف را در هفت محور ارزیابی می کند که یکی از این محورها هنرهای دستی و آیین های سنتی است. در سال های پیش دو شهر یزد و اصفهان به این شبکه پیوستند و امسال هم شهرهای بندرعباس و سنندج عضو شهرهای خلاق جهان شدند.

امسال شهرداری بندرعباس پرونده صنایع دستی این شهر را به دفتر یونسکو ارسال کرده و توانسته نظر آنها را جلب کند. احمد پایدار، مدیر مرکز خلاقیت و فناوری های نوین شهرداری بندرعباس دراین باره به جام جم می گوید: با بهره گیری از کمک پژوهشگران، طرح جامعی از توانمندی ها و ظرفیت های این شهر در حوزه صنایع دستی و برنامه های آتی برای گسترش این صنعت بومی تدوین و ترجمه و به یونسکو ارسال شد که خوشبختانه پس از دفاعیات انجام شده از طرح، بندرعباس به عنوان شهر خلاق شناخته شد.

برنامه های خوبی داریم

پایدار، تقویت شبکه تولید و توزیع صنایع دستی را در زمینه کمک به تحقق اهداف شبکه شهرهای خلاق مهم ارزیابی کرده و می افزاید: ایجاد اشتغال و فراهم سازی زمینه برای توسعه اقتصادی و معیشتی خانوارهایی که در حوزه صنایع دستی کار می کنند، یکی از اهداف ایجاد شبکه شهرهای خلاق است که در همین راستا، بازار مجازی صنایع دستی با کمک بخش دولتی و خصوصی راه انداری می شود و به همین منظور پنج میلیارد تومان اعتبار در صورت تصویب شورای شهر بندرعباس که مقدمات آن فراهم شده، برای فروش و بازاریابی محصولات صنایع دستی در نظر گرفته شده است. مدیر مرکز خلاقیت و فناوری های نوین شهرداری بندرعباس، راه انداری پارک زندگی محلی را از دیگر برنامه های شهرداری برای کمک به روند ماندگاری در شبکه شهرهای خلاق عنوان کرده و می گوید: تا زمانی که مرکزی با استانداردهای یونسکو به بهره برداری می رسد، از فرهنگ سراهای مختلف شهر بندرعباس برای شناساندن و معرفی این ظرفیت ها بهره خواهیم برد.

پایدار، حمایت از پژوهش های مرتبط با صنایع دستی را از دیگر برنامه های شهرداری بندرعباس پس از ورود آن به جمع شهرهای خلاق اعلام و تصریح می کند: در این راستا قرار است ضمن اعطای بورسیه و کمک تحصیلی، زمینه پذیرش دانشجویان داخلی و خارجی در مقطع دکتری را فراهم و با هماهنگی دانشگاه های استان، رساله های آن ها را به زبان انگلیسی ترجمه و منتشر کنیم.

وی با اشاره به نقش مهم سازمان ها و نهادهای دیگر نظیر میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری، سازمان فنی حرفه ای، صدا و سیما و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در تحقق برنامه های پیش روی شهر خلاق، تاکید می کند که نقش رسانه ها در این میان خیلی حائز اهمیت است و باید به عنوان منتقد منصف در کنار ما باشند.

اتفاقاتی که بندرعباس را به یونسکو رساند

رضا برومند، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان درباره روند ثبت بندرعباس در شبکه بین المللی شهرهای خلاق، به برگزاری جلسه مشترکی در آذرماه 97 با حضور نمایندگان یونسکو، وزارت کشور، مسوولان شهرداری و دستگاه های اجرایی هرمزگان اشاره می کند و به خبرنگار جام جم در بندرعباس می گوید: در این جلسه با توجه به گزارش دستگاه های مختلف، توجه مدیر پروژه و نمایندگان یونسکو برای ثبت بندرعباس به عنوان شهر خلاق جلب شد و پس از این جلسه بود که تمامی ظرفیت های حوزه صنایع دستی از جمله نمایشگاه صنایع دستی در معبد هندوها، مرکز آموزش تولید و عرضه صنایع دستی در ساختمان معاونت صنایع دستی، فعالیت 27 خانه صنایع دستی در روستاها، حضور موثر در نمایشگاه ها، پنجشنبه بازار صنایع دستی که شهرداری متولی آن بود، فروش خیابانی صنایع دستی، و همچنین اتفاقات مثبتی که در شهرهای مختلف در نوروزگاه 98 رخ داده بود را مستندسازی کرده و در اختیار شهرداری بندرعباس گذاشتیم.

برومند می افزاید: علاوه بر این، برای دریافت مهر اصالت که در حقیقت علامت استاندارد صنایع دستی است، 22 اثر را در شهر شیراز به داوری گذاشتیم که از میان آنها، هفت اثر موفق به دریافت مهر اصالت بین المللی شد که با 19 اثری که از قبل مهر اصالت گرفته بودند، مجموع آثار دارای اصالت استان به 26 اثر رسید.

وی، کسب رتبه نخست کشور در زمینه شناسایی و جذب صنعتگران صنایع دستی را اقدامی مهم توصیف کرده و با اشاره به راه اندازی مرکز آزمون صنایع دستی در هرمزگان می گوید: در مجموع و تا پایان نیمه نخست سال جاری، 80 هزار نفر از صنعتگران صنایع دستی، شناسایی شده و کارت صنایع دستی برای آنان صادر شده و طی سال 97 و شش ماهه نخست سال جاری، نزدیک به 12هزار نفر در آزمون ها شرکت کردند و توانستند گواهی دریافت کنند.

بندر لنگه؛ شهر ملی گلابتون دوزی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان ثبت بندرلنگه به عنوان شهر ملی گلابتون دوزی را از دیگر اتفاقات مهم در حوزه صنایع دستی استان برشمرده و می گوید: روستای بهمنی میناب هم به عنوان روستای ملی صنایع دستی به داوری رفت، اما متاسفانه به دلیل عدم آماده بودن زیرساخت ها رای نیاورد و قرار شد در مرحله بعدی پس از رفع نواقص به داوری گذاشته شود.

برومند، ثبت ملی 40 میراث ناملموس استان را در انتخاب بندرعباس به عنوان «شهر خلاق» مهم ارزیابی کرده و تصریح می کند: این اتفاق توانست به روند تحقق ثبت بندرعباس به عنوان شهر خلاق کمک به سزایی کند که در همین راستا، شناسنامه 45عنوان صنایع دستی استان در حال تدوین است و از این میان 20 مورد با استان های مختلف مشترک و 25 مورد به استان هرمزگان اختصاص دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان هم مثل مسوولان شهرداری، تعامل میان دستگاه های اجرایی را به عنوان یکی از ملزومات مهم تحقق برنامه های بخش صنایع دستی و گردشگری مورد تاکید قرار داده و یادآور می شود: در جلسه ای که با شورای شهر بندرعباس داشتیم تصمیمات بسیار خوبی گرفته شد که پس از تصویب نهایی به اطلاع رسانه ها و عموم مردم خواهد رسید.

ایران

بهره برداری از شهر خلاق به نفع رونق گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان همچنین در رابطه با اقدامات مهم این سازمان در زمینه بهره برداری از برند شهر خلاق برای جذب گردشگر در استان، می گوید: رویکرد اصلی در سال گذشته، توزیع مناسب گردشگر در سطح استان بود که بر همین مبنا، کتاب راهنمای گردشگری استان را تدوین کردیم و تمام نقاط گردشگری شاخص استان در آن معرفی شد.

برومند می افزاید: در «جشنواره هرمزگان من» که با مشارکت هنرمندان استان و با هدف معرفی جاذبه های گردشگری، میراث طبیعی، صنایع دستی و معماری استان برگزار شد، 1442 اثر دریافت شد که حتی برخی از این اماکن برای خود ما هم ناشناخته بود و از میان این آثار جاذبه های کمتر شناخته شده استان را تدوین خواهیم کرد و در اختیار راهنمایان گردشگری استان قرار می دهیم.

وی از انجام طرح مطالعاتی در مورد بخش گردشگری و ظرفیت های موجود در استان توسط یک تیم هشت نفره در دانشگاه هرمزگان خبر داده و می گوید: تمام ایده ها و ظرفیت های گردشگری شهرهای مختلف استان در این طرح به روش علمی مدون و نقشه های آن آماده شده که برای عملیاتی کردن آن، منتظر مجوز سازمان مدیریت و برنامه ریزی هستیم و علاوه بر این، پورتال و نرم افزار جامع گردشگری استان نیز رونمایی شده است.

جای جای هرمزگان را نشان تان می دهیم

برومند نخستین قدم مهم در راستای شناساندن ظرفیت های حوزه گردشگری را همایشی چهار روزه با حضور فعالان فضای مجازی و راهنمایان گردشگری سراسر کشور اعلام و تصریح می کند: در 27 آذر سال جاری، از فعالان فضای مجازی و راهنمایان گردشگری کشور به مدت چهار روز در هرمزگان میزبانی خواهیم کرد و جای جای استان را به آنها نشان خواهیم داد که بتوانند هرمزگان را در شبکه های اجتماعی معرفی کنند، بسیاری از این افراد برای نخستین بار وارد هرمزگان می شوند.

استقرار کمپ های گردشگری در بندر چارک و سیریک

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان خاطرنشان می کند: سال گذشته رویکرد ما تغییر هرمزگان از معبر گردشگری به مقصد گردشگری بود و شاخص آن هم میزان ماندگاری گردشگران در استان بود که به رقم قابل قبولی رسید و امیداوریم با معرفی این ظرفیت ها به راهنمایان گردشگری سراسر کشور، بتوانیم هرمزگان را به عنوان یک مقصد گردشگری جذاب برای سفرهای مردم معرفی کنیم. در همین راستا، کمپ های گردشگری را در جای جای استان راه اندازی خواهیم کرد که بندر چارک و سیریک نخستین مقصد اجرای این طرح در استان خواهند بود و در آتیه نزدیک به بهره برداری خواهند رسید. برومند همچنین از برگزاری نمایشگاه ملی صنایع دستی از هشتم تا سیزدهم دی ماه در استان خبر می دهد و می گوید: فضایی را در اختیار شهرداری بندرعباس قرار خواهیم داد که ظرفیت های حوزه صنایع دستی را به نمایش بگذارد و در شهر بندرلنگه و روستای بهمنی میناب نیز چنین ظرفیتی ایجاد خواهد شد که صنعتگران صنایع دستی استان های مختلف با توانمندی های استان ما آشنا شوند.

برگزاری جشنواره غذای دریایی در اسفند

برومند به برگزاری یک رویداد ملی در بندرعباس هم اشاره کرده و می گوید: در اسفند، یکی از هفت رویداد ملی کشور در قالب جشنواره غذای دریایی را در هرمزگان میزبانی می کنیم و همزمان با آن همایش گردشگران دریایی برگزار خواهد شد. راه اندازی یک کسب وکار نوپای بزرگ در حوزه گردشگری با همکاری پارک علم و فناوری هرمزگان، برگزاری جشن اقوام در اواسط آذرماه در شهرستان بستک و برپایی جشن اقوام در بندرعباس که از بیستم اسفند شروع و تا پایان اسفند ادامه خواهد داشت. از دیگر برنامه های مهم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان بود که رضا برومند در این گفت وگو به آنها اشاره می کند.