آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۷۲۲۰
صفحه آخر
۱۶
حرف روز

حواشی اهدای جایزه نوبل به پیتر هانتکه همچنان ادامه دارد

جدایی تفکر نویسنده از آثار او کار راحتی نیست

علی اصغر حداد

حاشیه های اعطای نوبل ادبی 2019 هنوز گریبان «پیتر هانتکه» اتریشی را رها نکرده است؛ فارغ از گلایه هایی که از زمان اعلام نتیجه این رویداد ادبی، متوجه برگزار کنندگان آن شده روز گذشته «کریستوفر لیندوئر» و «گان بریت سانداستورم»، دو نفر از اعضای کمیته نوبل در نتیجه این حاشیه ها استعفا کردند. دلیل اعتراض به هانتکه برای حمایت او از صرب ها در کشتاری است که در جنگ یوگسلاوی انجام داده اند.

نوبل ادبی سال جاری میلادی حواشی متعددی را برای برگزارکنندگانش رقم زد، بسیاری از منتقدان تاکید داشتند «پیتر هانتکه»، با وجود برخورداری از جایگاهی خوب در ادبیات جهانی مستحق دریافت این جایزه نبوده و نیست. استناد آنان هم به حمایتی است که او در حمایت از کشتار «سربرنیتسا» در جنگ یوگسلاوی داشته، آنچنان که حتی در مراسم خاکسپاری یکی از عاملان آن هم حضور و سخنرانی داشته است.  با این حال گروه دیگری هم هستند که تاکید دارند تفکرات هانتکه را باید از آثاری که خلق کرده جدا کرد. این عقیده طرفداران تفکری است که می گویند: «ادبیات فراتر از سیاست است.» صحبت درباره اینکه کدام یک از این دو گروه درباره هانتکه درست می گویند کار ساده ای نیست. وقتی چنین نظری مطرح می شود باید نگاه کرد و دید که تنها بحث روابط خانوادگی و شخصی فرد مذکور در میان است یا او اظهارنظری کرده که فراتر از زندگی خصوصی اش به شمار می آید. هر چند که جدا کردن تفکرات نویسندگان از آثار آنان کار بسیار سختی است اما شاید بد نباشد ببینیم اظهارنظر یا کاری که موجب گلایه شده تنها یک مرتبه رخ داده یا استمرار داشته.

چراکه وقتی بحث تکرار درمیان باشد احتمال راهیابی تفکرات مذکور به آثار نویسنده بیشتر است. تنها هانتکه نیست که درباره اش با دو جبهه مختلف روبه رو هستیم، درباره «فردینان سلین» هم با وجود آثار خوبی که از او به یادگار مانده چنین گفته هایی مطرح بود؛ او را به طرفداری از تفکرات فاشیستی متهم کرده بودند و می گفتند که ردپای آن در تمام آثارش دیده می شود.

در ادبیات آلمان با شاعر و نویسنده مطرحی با نام «یوهانس بشر» روبه رو هستیم که با وجود خلق آثاری بی نظیر و مملو از احساس از جمله افرادی است که در آلمان شرقی نقش مهمی در سرکوب مردم ایفا کرده؛ به طور قطع وقتی آثار او را بخوانید تصور اینکه او در بیست سالی که عنوان وزارت فرهنگ را در آلمانی شرقی به عهده داشته دست به چه اعمالی زده برای تان غیرقابل باور باشد.  

با این حال کافی است سری به کتاب «ادبیات و انقلاب» که مدت ها قبل ترجمه اش کرده ام بزنید تا نکات بیشتری درباره او بخوانید. این مساله در ابعاد دیگری درباره«برتولت برشت» نمایشنامه نویس و شاعر شاخص آلمانی هم مطرح بوده، البته او متهم به این بوده که چرا در جریان سرکوب مردم در آلمان شرقی واکنش چندانی نشان نداده است.

درباره «ماکسیم گورکی»، نویسنده مشهور روسی هم چنین نقدی مطرح بوده و دیگر اهالی کتاب تاکید داشته اند که چرا واکنشی به سرکوب مردم از سوی حکومت شوروی سابق نشان نداده است؛ مواردی از این دست کم نیستند.

با این حال همان گونه که گفتم صحبت درباره اینکه می توان آثار اهالی ادبیات را از تفکرات آنان جدا کرد کار راحتی نیست. همچنان که درباره هانتکه هم نه تنها در دایره کشورهای آلمانی زبان، بلکه در سراسر جهان ادبیات با دو گروه موافق و مخالف روبه رو هستیم و نمی توان به قطعیت گفت که کدام یک درست می گویند.