آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۷۲۲۰
صفحه آخر
۱۶
چهره روز

خواننده پاپ از دیشب روی صحنه تئاتر می رود

اول نمایش را ببینید

محمدرضا عیوضی

نمایش «اتاق پرو» به نویسندگی و کارگردانی نغمه نوذری از دیشب در عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه رفت؛ نمایشی که محمدرضا عیوضی خواننده موج اول موسیقی پاپ بعد از انقلاب در آن بازی می کند. پیش بینی می شود به این بهانه انتقادها از حضور خوانندگان در دنیای بازیگری بازهم مطرح شود.

من سابقه بازیگری داشتم و در سریال «کژدم 33» و چند تله فیلم بازی کرده بودم. تئاتر را هم بسیار دوست دارم و به نظر من شاکله سینما با آن هویت می یابد. به همین دلیل این فضا را هم امتحان کردم و خردادماه امسال در تئاتری به کارگردانی آرش سنجابی به نام «به وقت پازولینی» بازی کردم که با استقبال خوبی هم مواجه شد. «به وقت پازولینی» یک تئاتر جدی بود و «اتاق پرو» یک کمدی کلاسیک است که فضایش با «به وقت پازولینی» کاملا تفاوت دارد. در «اتاق پرو» نقش پروفسوری را دارم که از طریق یک کمد جادویی و با برداشتن کتابی تاریخی به جهانی که در کتاب روایت شده و اتفاقاتی که در آن زمان می افتد می رود. بازی در تئاتر کار سختی است.

بر اساس تجربه ای که جلو دوربین داشتم اگر اشتباهی در فیلم یا سریال داشته باشید چندین برداشت می گیرید اما در تئاتر شما فرصت اشتباه ندارید و اگر کوچک ترین اشتباهی داشته باشید مجبورید به شکلی آن را جمع کنید که مخاطب مواجه نشود.  به همین دلیل بازی در تئاتر سخت است. البته من برای بازی در تئاتر استرس ندارم. چون اجراهای پربیننده ای در موسیقی داشته ام که چند هزار نفر تماشاگر داشته اند. ولی تئاتر به هرحال جایگاه ویژه و خاص خودش را دارد.

البته برای بازی در تئاتر با مساله دیگری مواجه شدم. زمانی که در «به وقت پازولینی» بازی می کردم، می خواندم و می شنیدم که می گفتند محمدرضا عیوضی بازیگر شده و به تئاتر و سینما آمده؛ اما این اتفاق در تمام دنیا می افتد. هنر یک مرز است و وقتی کسی این مرز را رد کند و وارد دنیا و خانه هنر شود اگر توانایی اش را داشته باشد می تواند در هر عرصه ای از هنر نقش آفرینی کند. دیدیم که لیدی گاگا فیلم بازی کرد و نامزد اسکار هم شد. سال ها قبل ویتنی هوستون هم در فیلم «بادیگارد» بازی کرد.

زمان اجرای «به وقت پازولینی» حتی مطالبی علیه من در دایرکت اینستاگرام برایم می فرستادند. آن زمان من فقط از آنها تشکر می کردم و می گفتم تئاتر را ببینید. اگر بد بازی کردم حق دارید انتقاد کنید و اگر خوب بازی کردم عذرخواهی کنید. نمی گویم خیلی خوب بازی می کنم اما از تئاتری ها و کسانی که صراحت کلام دارند بازخورد مثبتی گرفتم و به همین دلیل می گویم در آن نمایش کارم خوب بوده. چون آن زمان بدگویی ها هم دیگر ادامه پیدا نکرد. برای این نمایش هم همین توصیه را به منتقدان دارم.