آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۸
آینده نگر بازار
۲۰

شروع منفی بورس دوام نیاورد؛ صعود دلار ناکام ماند

آغاز و پایان متفاوت ارز و سهام

یکی از روش های پیش بینی قیمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت ها براساس شواهد موجود پیش بینی شده اند.

بازار سهام : صعود دنباله دار بازار سهام

شاخص کل بورس روز گذشته را با افت موقت تا کانال 319 هزار آغاز کرد؛ اما رفته رفته به مدار صعودی بازگشت. به این ترتیب نماگر اصلی بازار سهام بیش از 600 واحد رشد کرد و برای دومین روز متوالی در کانال 320 هزار واحد قرار گرفت. سه شنبه از میان 323 نماد بورسی معامله شده، قیمت پایانی 193 نماد با رشد مواجه شد. همچنین نقدینگی در 61 نماد بورسی در صف خرید به ارزش 163 میلیارد تومان قرار گرفت. این در حالی است که هیچ نمادی با صف فروش مواجه نشد. نمادهای گروه های کوچک تر بورسی هفته هاست که با تقاضای قابل توجهی مواجهند. این روند دیروز هم ادامه یافت و شاخص کل هموزن پس از رشد 9/ 0 درصدی در سقف تاریخی خود قرار گرفت.

بازار ارز : ناتوانی دلار برای عبور از مرز مقاومتی

دلار ساعت 16 سه شنبه با نرخ 12 هزار و 680 تومان معامله شد. شاخص ارزی کشور در ابتدای معاملات به بالای مقاومت 12 هزار و 700 تومانی صعود کرد؛ اما در ادامه حتی از نرخ دوشنبه هم پایین تر رفت. به نظر می رسد این افت در پی افزایش عرضه ارز توسط بازارساز اتفاق افتاد. با وجود این، گروهی از تحلیلگران چنین افت هایی را اصلاحاتی می دانند که به پایدار بودن روند صعودی بازار کمک می کنند. به عبارت دیگر این عده روند فعلی نرخ ارز را از روند پرهیجان آن در سال 97 (که با صعودهای متوالی بدون اصلاح همراه بود) متفاوت می دانند. این درحالی است که رئیس کل بانک مرکزی در آخرین اظهارات خود، انتظارات شکل گرفته در بازار را غیرواقعی و روند صعودی دلار را ناپایدار خواند.

بازار سکه : سکه در تعقیب بازار جهانی

هر سکه طرح جدید ساعت 16 سه شنبه با رشد 15 هزار تومانی به قیمت 4 میلیون و 415 هزار تومان رسید. این درحالی است که نرخ دلار در بازار تهران دیروز با کاهش روبه رو شد. از این رو می توان افزایش قیمت سکه را به صعود قیمت طلا در بازار جهانی مرتبط دانست. روز گذشته ترامپ عوارض واردات فولاد و آلومینیوم از برزیل و آرژانتین را بازگرداند و بر 4/ 2 میلیارد دلار کالای فرانسوی نیز تعرفه وضع کرد. وی علاوه بر تهدید به افزایش تعرفه کالاهای چینی گفت شاید بهتر باشد مذاکرات تجاری با چین به بعد از انتخابات 2020 آمریکا موکول شود. در پی این اخبار طلای جهانی تا ساعت 16 دیروز رشد 9/ 0درصدی را تجربه کرد و از قیمت سکه حمایت کرد.