آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۷۲۲۰
اجتماعی
۱۴

تفکیک روزانه هزار و 500 تن زباله در مبدا

حمیده امینی فرد

هم اکنون روزانه حدود 5 هزار و 400 تا 5هزارو 600 تن پسماند در سطح شهر تهران جمع آوری می شود که نسبت به چند سال اخیر، حدودا 2 هزار و 500 تن کاهش داشته است. شهرداری تهران در دوره جدید، اما به سراغ طرحی رفته تا پسماند را از مبدا کاهش دهد. طرحی که هم اکنون در اغلب کشورهای بزرگ و پیشرفته دنیا اجرا می شود و یک مدل جهانی است. در این طرح با کاهش پسماند از مبدا، زباله هایی که قابلیت دارند، بازیافت شده و از پسماندهای آلی نیز کمپوست به دست می آید تا زباله ای برای دفن باقی نماند. آن میزان زباله های باقیمانده که برای بازیافت مناسب نیستند هم از طریق زباله سوزها، سوزانده می شوند.در این طرح شهرداری تلاش می کند به جای گسترش فضای دفن و احیانا پیدا کردن محلی جایگزین برای حمل زباله ها، زباله ای را دفن نکند. دفن زباله ها علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع و تولید شیرابه در محل، یک روش کاملا قدیمی و غیربهداشتی محسوب می شود که در اغلب نقاط دنیا منسوخ شده است، در تهران اما مجتمع آرادکوه که تقریبا بیش از 50 سال سن دارد، همچنان میزبان هزاران تن زباله روزانه تهرانی هاست.

آیا طرح کاپ هم اکنون درحال اجراست؟ جواب علیپور به این سوال مثبت است. ساختمان های اداری، تجاری، بلندمرتبه و شهرک های مسکونی درحال حاضر از مخازن ویژه ای استفاده می کنند که حتی در ظاهر، شکل شان با مخازن امروزی متفاوت است. هر سطل زباله دارای دو مخزن ویژه زباله های تر و خشک است که ساکنین با آموزش هایی که دیده اند، زباله ها را در همان مبدا به صورت تفکیک شده، رها می کنند. گام بعدی در اجرای این طرح، ساختمان های مسکونی است و در مرحله سوم بتدریج تمام مخازن آزاد سطح شهر جمع آوری می شود، این اقدام البته دو تا سه سال زمان می برد. مخازن جدید برخلاف مخازن فعلی دارای درهای بسته هستند واین طور نیست که زباله گردها بتوانند از آنها استفاده کنند یا شهروندان در هر نقطه زباله هایشان را رها کنند. به گفته علیپور هم اکنون، حدود 8 هزار مخزن جدید در ساختمان های اداری و تجاری و بلندمرتبه نصب شده است که توانسته در کاهش پسماند نیز تاثیر گذار باشد. البته او معتقد است که درآمد شهرداری از این محل قابل توجه نیست و شاید در این شش ماه اخیر بیشتر از 50-40 میلیارد تومان هم نشده باشد. روزانه در تهران حدودا هزار تا هزار و 500 تن پسماند در مبدا تفکیک می شود که شهرداری با اجرای این طرح می خواهد میزان پسماند روزانه پایتخت را به زیر 5 هزار تن کاهش دهد.

هم اکنون در سطح شهر تهران 53هزار مخزن زباله وجود دارد که ماموران شهرداری نمی توانند همه آنها را کنترل کرده یا درباره پسماندهایی که از سوی زباله گردها جمع آوری می شود، آماری ارائه کنند. برای همین علیپور آماری از میزان درآمدهای غیررسمی و مافیایی که احیانا پشت حمل پسماندها هستند، اطلاعاتی در دست ندارد.

بخشی از کاهش آمار پسماند در تهران به جمع آوری پسماندهای حجیم از مبدا برمی گردد.شیشه های ساختمانی، لاستیک های مستعمل و شاخه درختان از جمله پسماندهایی هستند که در محل جمع آوری می شوند. قرار است 200 ایستگاه مخزن چندگانه هم در نقاط شلوغ شهر برای تفکیک پسماند از همان ابتدا نصب شود.

در طرح کاپ، همچنین ایستگاه های پردازش که در دنیا به «ام آر اف» مشهورند و استانداردهای ویژه ای هم دارند، در شش نقطه از سطح شهر نصب می شوند تا پسماندها با کارگرهای خاص و نه زباله گردها در محل تفکیک و پردازش شوند. به اعتقاد علیپور با اجرای طرح کاپ، قطعا سیستم جمع آوری و انتقال نهایی دچار تغییرات اساسی خواهد شد.

برش
بوی نامطبوع تهران از آراد کوه نبود

پایتخت نشین ها روز دوشنبه در برخی نقاط پایتخت بوی نامطبوعی را تجربه کردند، علی رغم اینکه به گفته محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، هنوز منشا این بو شناسایی نشده است، اما برخی به نقل از انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران منشا بو را به زباله های مجتمع آرادکوه در جنوب تهران نسبت دادند که ظاهرا با باد جنوبی به سمت شمال شهر آورده شده است. نظری که البته در گفت و گوی «ایران» با صدرالدین علیپور، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران کاملا رد می شود. او با بیان اینکه روز دوشنبه در همان زمان در محل مجتمع آرادکوه حضور داشته، می گوید که هیچ بویی از این نقطه بلند نشده و در تماس تلفنی با استاندار هم متوجه شده که ایشان اساسا چنین اظهارنظری نکرده است. «براساس گزارش های ما، بوی نامطبوع بیشتر در مناطق مرکزی و حتی شمالی مثل 2، 6 و 10 احساس شده و اتفاقا ساکنین مناطق نزدیک به آرادکوه مثل 18 و 16 چنین بویی استشمام نکرده اند. در چنین شرایطی معمولا کمیته های مشترکی با حضور نهادهای مرتبط تشکیل می شود تا با ارائه گزارش و مستندات دقیق و دیتاهای هواشناسی در جهت وزش باد، گزارش نهایی تحلیل شود، نه اینکه سریع اظهارنظر کنند، چون منشا کارشناسی ندارد.»

وجود 27 کانون انتشار بو در جنوب تهران

استاندار تهران توضیحاتی در خصوص بوی نامطبوعی که بار دیگر تهران را فرا گرفت، می دهد: در جنوب تهران 27 کانون انتشار بو وجود دارد که برای آنها اقداماتی صورت گرفته است.به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی تاکید می کند: جهت غالب وزش باد از غرب به جنوب شرقی است اما در برخی مواقع سال، باد از جنوب به مرکز می وزد. ما در این حوزه سنجش گازهای موجود در سطح شهر را ارزیابی کردیم اما افزایش غلظتی در گاز خاصی مشاهده نکردیم.