آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۶
اخبار کشور
۳

روحانی در دیدار وزیر خارجه عمان: اروپا و آمریکا علاقه ای به برقراری صلح در یمن ندارند

رئیس جمهور در دیدار وزیر خارجه عمان گفت: متاسفانه اروپا و آمریکا علی رغم اظهارنظرهای ظاهری خود، علاقه ای به برقراری صلح در یمن ندارند چرا که به این واسطه توانسته اند، سلاح بسیار زیادی را به فروش برسانند.

حجت الاسلام حسن روحانی، روز سه شنبه در دیدار «یوسف بن علوی» وزیر امور خارجه عمان، با بیان اینکه دیدار با مسئولان عمان همواره فرصتی مغتنم برای گسترش روابط دوستانه فی مابین است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات و همکاری ها با همسایگان خود به ویژه عمان اهمیت ویژه ای قائل است.

روحانی با اشاره به روابط دوستانه و برادرانه ایران و عمان، بر تلاش مسئولان دو کشور در راستای تقویت بیش از پیش مناسبات تجاری و اقتصادی تهران- مسقط و توسعه همکاری های فی مابین در مسیر تامین امنیت و ثبات منطقه ای تاکید کرد.

وی توسعه روابط و همکاری های تجاری، افزایش ارتباط میان بازرگانان دو کشور، تلاش در راستای تسریع در اجرای توافقات فی مابین و تسهیل در روابط بانکی دو کشور را حائز اهمیت دانست و خاطر نشان کرد: عمان می تواند به عنوان مرکزی برای تجارت ایران در منطقه باشد.

رئیس جمهور، بحران یمن را یکی از مسائل و معضلات مهم منطقه، عنوان کرد و افزود: جنگ یمن جز ویرانی، کشتار مردم، ایجاد عداوت و کینه میان مردم دو کشور و تهدید تمامیت ارضی یمن هیچ دستاورد دیگری نداشته است. روحانی ادامه داد: متاسفانه اروپا و آمریکا علی رغم اظهارنظرهای ظاهری خود، علاقه ای به برقراری صلح در یمن ندارند چرا که به این واسطه توانسته اند، سلاح بسیار زیادی را به فروش برسانند.

وی با تاکید بر اینکه راهی جز برادری و دوستی میان کشورها و ملت های منطقه وجود ندارد، گفت: همه باید تلاش کنیم تا جنگ در یمن هرچه سریع تر به پایان رسیده و ثبات و امنیت در این کشور در سایه مذاکرات صلح یمنی- یمنی ایجاد شود.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به ضرورت تلاش در راستای ارسال کمک های انسان دوستانه به مردم یمن اظهار امیدواری کرد، تلاش های صلح طلبانه ایران و عمان منجر به برقراری صلح، ثبات و امنیت در منطقه و گسترش دوستی، برادری و اخوت میان ملت ها شود.

روحانی با بیان اینکه معتقدیم باید گذشته را پشت سر گذاشته و به آینده بنگریم و با همکاری مشکلات منطقه را حل و فصل کنیم، گفت: سیاست های دولت عربستان سعودی در سوریه، عراق و لبنان هیچ دستاوردی برایشان نداشته و امیدواریم مسئولان این کشور مسیر سیاست خود را تغییر دهند.

وی با اشاره به اینکه از منظر جمهوری اسلامی ایران هیچ مشکلی برای توسعه روابط با همسایگان و تجدید روابط با عربستان سعودی وجود ندارد، افزود: معتقدیم در راستای تامین امنیت و ثبات در منطقه باید همه کشورها در کنار یکدیگر قرار داشته باشند.

به گزارش فارس، یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رئیس جمهور کشورمان و ابلاغ سلام سلطان قابوس پادشاه عمان به وی، توسعه روابط و همکاری های ایران و عمان را در راستای منافع همه کشورهای منطقه دانست و افزود: عمان نسبت به توسعه روابط و همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران اهتمام ویژه ای دارد.

وی با اشاره به برگزاری هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری های ایران و عمان با حضور فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش خصوصی دو کشور، گفت: تقویت روزافزون مناسبات و همکاری های فی مابین موجب خرسندی دو ملت خواهد بود.