آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۸
نفت و پتروشیمی
۱۱

خبر

تعمیرات اساسی سکوهای گازی پارس جنوبی پایان یافت

شانا : رئیس تعمیرات عملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس از پایان تعمیرات اساسی 22سکوی گازی میدان مشترک پارس جنوبی خبر داد و گفت: تعمیرات اساسی سالانه سکوهای دریایی مستقر در خلیج فارس، عرضه پایدار و کافی گاز در فصول مختلف سال به خصوص فصل زمستان را تضمین می کند.

به گزارش شرکت نفت و گاز پارس، هادی فخرزاده با بیان اینکه گاز طبیعی به عنوان بخش اصلی سبد انرژی کشور نقش مهمی در پاسخگویی به نیاز روزافزون برای داشتن یک منبع انرژی دوستدار محیط زیست ایفا می کند، افزود: تعمیرات اساسی 22 سکوی گازی خلیج فارس در مدت 160 روز و بیش از 8 هزار و 800 دستور کار شامل تعمیرات اضطراری و اقدامات پیشگیرانه و نزدیک به 70 هزار نفر ساعت کار در شرایط ایمن و بدون حادثه انجام شد. وی با اشاره به روند افزایشی تعداد سکوهای تولیدی پارس جنوبی در چند سال گذشته خاطرنشان کرد: مقایسه عملکرد این بخش نشان می دهد تعداد سکوهای تعمیرشده در طول یک دهه گذشته بیش از 140 درصد رشد داشته، به طوری که از تعمیر 9 سکو در سال 88 به 22 سکو در سال 98 رسیده است. رئیس تعمیرات عملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس درباره میانگین بازه زمانی تعمیرات اساسی سکوهای گازی خلیج فارس طی یک دهه اخیر بیان کرد: میانگین زمان اورهال هر سکو از 17 روز در سال 1388 به 7 روز در سال 1398 کاهش یافته است که نتیجه دانش افزایی، به کارگیری تجارب و نکات بازآموزی شده و راهبری هوشمندانه این شرکت در بخش عملیات تولید است. فخرزاده همچنین از برنامه ریزی برای استفاده حداکثری از توان داخلی در ساخت قطعات پرکاربرد در بخش فراساحلی پارس جنوبی خبر داد و گفت: به حداقل رساندن بازه زمانی تعمیرات سکوها و بالا بردن ضریب اطمینان فعالیت های اجرایی از نظر کیفی و کمی از دیگر برنامه های این شرکت به شمار می رود.

تردید اکوادور در خروج از اوپک

شانا : برخی منابع اعلام کردند اکوادور درحال مذاکره برای باقی ماندن در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است. به گزارش پایگاه خبری پلاتس، برخی منابع اعلام کردند اکوادور ممکن است درباره خروج از اوپک تجدیدنظر کند، اما درباره این مساله در نشست این هفته این سازمان تصمیم گیری نخواهد شد. یک منبع گفت: مذاکرات در این زمینه در سطح بسیار بالا در حال انجام است. خوزه اگوستو، وزیر انرژی جدید اکوادور که در ماه نوامبر امسال به این مقام رسید، هنوز درباره حضور در نشست این هفته اوپک تصمیم نگرفته است. یک فرستاده اوپکی اعلام کرد مطلع شده که اکوادور درباره خروج از اوپک دچار تردید شده است، اما انتظار نمی رود فرآیند خروج خود را متوقف کند. با این همه اگر اکوادور خواهان بازگشت به اوپک باشد، از این کشور استقبال خواهد شد.

سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری کویت در آرامکو

ایسنا : دولت کویت در پاسخ مثبت به درخواست عربستان سعودی از متحدان منطقه ای خود برای تقویت فروش سهام شرکت نفتی آرامکوی سعودی، حداکثر یک میلیارد دلار در عرضه اولیه عمومی سهام این شرکت سرمایه گذاری خواهد کرد.

منابع آگاه به بلومبرگ گفتند سازمان سرمایه گذاری کویت تمایلی به سرمایه گذاری قابل توجه در عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو نداشت اما دولت کویت به این سازمان اعلام کرد چنین سرمایه گذاری به نفع منافع کشور است. تصمیم کویت پس از تصمیم ابوظبی برای سرمایه گذاری 5/ 1 میلیارد دلاری در در عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو صورت گرفته است. جذب یک سرمایه گذار دیگر از منطقه خلیج فارس مایه آسودگی خاطر عربستان سعودی است که از تصمیم خود برای عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو بازار بین المللی صرف نظر کرده است. آرامکو امیدوار بود سرمایه گذاران دولتی از جمله چین را برای خرید بزرگ سهام جذب کند اما هنوز هیچ وعده قطعی دریافت نکرده است.عربستان سعودی پس از اینکه مشاهده کرد سرمایه گذاران خارجی شتابی برای خرید سهام غول نفتی آرامکو نشان نمی دهند، روی دوستان نزدیک خود برای برگزاری موفقیت آمیز عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو حساب می کند. براساس گزارش بلومبرگ، عربستان سعودی به دنبال تهیه بیش از 25 میلیارد دلار از فروش 5/ 1 درصد سهام شرکت نفتی آرامکو است. آرامکو سعودی اعلام کرده است قصد دارد 5/ 1 درصد از سهام خود یا حدود سه میلیارد سهم را به قیمت 30 تا 32 ریال (هشت دلار) عرضه کند که ارزش عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو را به 96 میلیارد ریال (60/ 25 میلیارد دلار) می رساند.

رشد تولید نفت آمریکا کند می شود

شانا : رشد تولید نفت آمریکا درحال کند شدن است؛ اما برآوردها درباره ابعاد این روند نزولی تفاوت دارد. به گزارش خبرگزاری رویترز، ممکن است رشد تولید نفت آمریکا در سال آینده میلادی یک میلیون بشکه در روز یا 100 هزار بشکه در روز باشد و این اختلاف پیش بینی ها، ابهام پیش روی مسوولان اوپک را در نشست این هفته شدیدتر می کند. در سه سال گذشته، تولید نفت شیل در آمریکا فراتر از انتظارها بوده و به رقم 13 میلیون بشکه در روز رسیده است. با این همه، دورنمای سال 2020 با بدبینی روز افزون فعالان صنعت نفت آمریکا همراه است و اگر رشد تولید نفت این کشور کندتر شود، این مساله می تواند دوباره قدرت بازار نفت را به دستان اوپک بازگرداند.طبق برآورد آژانس بین المللی انرژی، افزایش تولید نفت آمریکا به میزان یک میلیون بشکه در روز، بیشتر رشد تقاضای نفت جهان در سال آینده میلادی را تامین خواهد کرد. این مساله جلوی رشد قیمت نفت را می گیرد و اوپک را وادار می کند کاهش تولید خود را تمدید کند و تولیدکنندگان نفت شیل را به حال خود رها کنند تا برای دستیابی به سودهای دور از دسترس تلاش کنند.