آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۶
اخبار کشور
۳

سخنگوی قوه قضائیه: کشته سازی و آمار سازی ضدانقلاب در اغتشاشات اخیر شگردی کهنه و شبیه فتنه 88 است

سخنگوی قوه قضائیه درباره شیوه ضدانقلاب برای افزایش آمار کشته شده ها در اغتشاشات اخیر گفت: این ها اشخاصی را در بیمارستان ها داشتند و اسامی افراد فوت شده در بیمارستان را به عنوان کشته شده های اغتشاش جا می زدند.

به گزارش خبرگزاری میزان، غلامحسین اسماعیلی روز گذشته در نشست خبری با اشاره به برخورد قضایی با عوامل اغتشاشات اخیر اظهار داشت: از منظر دستگاه قضا، صف معترضان به گرانی بنزین از صف اراذل و ا وباش و اغتشاشگران جدا است. به هیچ وجه کسانی که در مقام اعتراض به خیابان آمدند و علی رغم اینکه تجمعات خیابانی آنها فاقد مجوز قانونی بود؛ اراذل و اوباش و اغتشاشگر نمی دانیم.

اسماعیلی افزود: تخریب اموال عمومی، آتش زدن اماکن، غارت فروشگاه ها و مراکز دولتی و شخصی، به شهادت رساندن تعدادی از مدافعان امنیت و کشتن جمعی از شهروندان بی گناه، کار گروهی خاص از اراذل و اوباش بود که وابستگی تعدادی از آنها به گروهک های ضدانقلاب و خارج نشین محرز شد و جمعی از آنها تحت هدایت سرویس ها و رسانه های بیگانه عملیات خرابکارانه ای را در تعدادی از شهر ها رقم زدند.

در تهران 300 نفر از اغتشاشگران بازداشت هستند

وی ادامه داد: تعداد بازداشتی ها در تهران حدود 300 نفر هستند و پرونده کسانی که در زمره اغتشاشگران و خرابکاران هستند، در اسرع وقت به دادگاه ارسال می شود و کسانی که باید با تدابیر قضایی آزاد شوند، آزاد خواهند شد.

تعداد دانشجویان بازداشتی حوادث اخیر کمتر از انگشتان یک دست است

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به دستگیری تعدادی از دانشجویان در آشوب های اخیر گفت: اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان بازداشتی آزاد شدند و بازداشتی های فعلی از دانشجویان ما کمتر از انگشتان یک دست است.

اسماعیلی افزود: قبلا به مناسبت موضوعات کارگری به این نکته اشاره کردم که برخی به ناحق بر سفره کارگران نشستند، اما کارگر نیستند و نان از سفره کارگران می خورند؛ جمعی از سیاسیون جامعه ما نیز دارند از سفره دانشجویان ارتزاق می کنند. این افراد خواستار آن هستند که ما تعدادی دانشجوی بازداشتی داشته باشیم تا آنها بتوانند از نمد برای خود کلاهی ببافند، ما حساب دانشجویان را از جریانات سیاسی که دارند از فضای دانشگاهی سوءاستفاده می کنند، جدا می کنیم و مجزا می دانیم.

وی اظهار داشت: برخی از جریانات سیاسی به محض اینکه بازداشتی انجام شد، آن را در بوق و کرنا کرده و فضاسازی می کنند، اما وقتی که دانشجویان مورد رافت و عنایت نظام قرار می گیرند، سکوت اختیار می کنند. آماری که من گرفتم تعداد دانشجویان بازداشتی ما کمتر از انگشتان یک دست است، اما هیچ کس از آنهایی که سنگ دانشجویان را به سینه می زنند، خبری از آزادی دانشجویان منتشر نکردند.

آمار ضدانقلاب درباره تعداد کشته‎شدگان اغتشاشات اخیر دروغ است

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به ادعای شبکه های معاند درباره کشته شدن 300 تا 400 نفر در اغتشاشات، گفت: صراحتا اعلام می کنم که اعداد و ارقامی که توسط گروه های معاند اعلام می شود کذب محض است و آمار با آنچه که آنها ادعا می کنند تفاوت جدی دارد و بسیار کمتر از ارقام ادعایی خود آنهاست. خود آنها هم یک رقم ادعا و هم یکسری اسامی اعلام می کنند و ملاحظه می کنید بین رقم ادعایی و اسامی اعلامی فاصله زیادی است؛ رقم ادعایی که کذب محض و آمار سازی است و اسامی آنها هم دروغ است.

«نیکتا اسفندانی» بر اثر مسمومیت فوت کرده است

اسماعیلی ادامه داد: در بین اسامی که آنها اعلام کردند ما افراد متعددی را داریم که زنده هستند و با آنها مصاحبه کردیم و مشخصات دقیقشان وجود دارد؛ کشته های بی ربط و درگذشتگان عادی را هم اینجا آوردند که نمونه «نیکتا اسفندانی» است. چقدر سر و صدا کردند که دختر چهارده ساله ای در اغتشاشات به ضرب گلوله کشته شده است، در حالی که وی هیچ ربطی به این موضوعات نداشته و پزشکی قانونی و خانواده تایید کرده اند که در اثر مسمومیت فوت کرده است.

جا زدن فوتی های عادی بیمارستان به جای کشته شده های اغتشاش

وی درباره شیوه ضدانقلاب برای افزایش آمار کشته شده ها اظهار داشت: اینها اشخاصی را در بیمارستان ها داشتند که اگر کسی مرد به ما اسم دهید. به این ها اعلام شده که در بیمارستان دختر خانمی به نام نیکتا اسفندانی فوت شده و آنها نیز اسم وی را به عنوان کشته شدگان اغتشاشات اخیر بردند.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: افراد دیگری از این قبیل زیاد هستند. ما تعداد زیادی از این اسامی را داریم که اسامی غیرواقعی است و تعدادی هم داریم که الان زنده هستند و با آنها مصاحبه کردیم. این شگردی کهنه است و یادتان هم نرفته است که در فتنه 88 همین کار را انجام دادند، هم کشته سازی و هم آمار سازی کردند و اسم سعیده پورآقایی را بردند و گفتند خانواده شهید است و برای وی در تهران مجلس ترحیم گرفتند و به مجلس ترحیم او رفتند و مجلس فاتحه برایش برگزار کردند، سپس این خانم را آوردیم و وی نیز مصاحبه کرد و گفت من زنده ام. کسانی که در مجلس ترحیم به جای خانواده این فرد شرکت کردند خانواده سعیده پورآقایی نبودند. این ها شگردهای کهنه ای است که دشمنان نظام و انقلاب در حال انجام آن هستند.

 بخش قابل توجهی از کشته شدگان توسط اشرار کشته شده اند

اسماعیلی گفت: اعلام می کنیم که در بین کشته شدگان و جان باختگان علاوه بر شهادت ماموران انتظامی و امنیتی، بخش قابل توجهی از آنها توسط همین اشرار کشته شدند. دیدید و شنیدید که اراذل اوباش مسلح بودند، اسلحه داشتند. شما مصاحبه های برخی از تیرخوردگان در بیمارستان را دیدید که این ها تایید می کنند که از ناحیه ماموران تیر نخوردند و در جمعیت و رهگذر بودند و اسلحه ای که هیچ انطباقی هم با اسلحه های سازمانی نیرو های مسلح ندارد شلیک کرده و مجروح شده اند؛ با در گذشتگان نمی شود مصاحبه کرد؛ اما خیلی از همین تیرخورده های در بیمارستان الان هستند و تایید می کنند که از ناحیه همین اراذل اوباش تیر خوردند.

وی افزود: ما امروز به عنوان دستگاه قضا مدعی اراذل اوباش و مدعی ضدانقلاب هستیم که تعدادی از اشخاص توسط آنها کشته شده اند حال می خواهند آن را پای نظام و انقلاب و ماموران نظامی و انتظامی ما بگذارند؛ تاکید من این است که جامعه و مردم هوشمند و جامعه رسانه ای ما فریب این تبلیغات و آمارسازی ها و کشته سازی های بیگانگان را نخورند.

 محکومیت متهمان پرونده «پرهام آزادشهر» به زندان

اسماعیلی درباره آخرین وضعیت پرونده پرهام آزادشهر گفت: این شرکت، یک شرکت خودرویی بود که تحت عنوان پیش فروش خودرو و معاملات خودرویی در استان های مختلف از جمله گلستان، سیستان و بلوچستان و برخی از استان های دیگر، اموال جمع زیادی را به غارت برده بود. در این پرونده، سیداحمد میرمحمدی فرزند حسن محکوم به 20 سال حبس، 74 ضربه شلاق، انفصال ابد از خدمات دولتی، 141 میلیارد و 825 میلیون تومان رد مال در حق مالباختگان و 112 میلیارد و 879 میلیون تومان ضبط ناشی از جرم محکوم شده است.مهدی قوانلو فرزند بهرامعلی به عنوان مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به 20 سال حبس، 74 ضربه شلاق، انفصال ابد از خدمات دولتی و 112 میلیارد و 879 میلیون تومان ضبط اموال ناشی از جرم که این رقم، رقم مشترکی است، چون شریک جرم هستند، محکوم شده است. نادر قوانلو فرزند بهرامعلی علاوه بر رد مال به میزان یک سوم مبلغ مذکور به اتهام اخلال در نظام اقتصادی به 10 سال حبس، 10 ضربه شلاق و انفصال از خدمات دولتی محکوم شده است؛ در این پرونده مجموعا ما دو هزار و 918 شاکی و مالباخته داشته ایم.

«عبدالرضا داوری» اتهامات متعددی دارد

وی درباره اتهامات و علت بازداشت عبدالرضا داوری گفت: این فرد اتهامات متعددی دارد. موضوع ارتباط با کانال آمدنیوز یکی از مواردی است که در مورد وی مطرح است و پرونده هنوز تحقیقات مقدماتی خود را طی می کند.

پولشویی 5 هزار میلیاردی باند 300 نفره در گلستان

سخنگوی قوه قضائیه درباره جزئیات پرونده باند پولشویی در گلستان اظهارداشت: در این پرونده 9 نفر به عنوان اعضای اصلی باند بازداشت هستند که بر اساس بررسی های انجام شده حدود 300 نفر از اعضای این باند هستند و مبلغی که در حوزه پولشویی و سوءاستفاده های مالی مطرح است بیش از پنج هزار میلیارد تومان رقم فعالیت مجرمانه این گروه اعلام شده است.

به گفته اسماعیلی، در ارتباط با این باند 78 نفر ممنوع المعامله شده و 153 نفر ممنوع الخروج هستند. 180 حساب بانکی بسته و تا امروز 30 کیلو شمش طلا توقیف شده است. چهار خودروی گران قیمت با ارزش 15 میلیارد تومان، 10 ملک در منطقه گران قیمت املاک گرگان، یک زمین کشاورزی با عرصه بیش از 200 هکتار، 100 دستگاه خودروی سنگین و نیمه سنگین و بیش از 300 سند رسمی ملکی از اعضای این باند توقیف و همچنین املاک و مستغلات مربوط به این گروه در قبرس و افغانستان شناسایی شده است.

بازگشت بدهی 2500 میلیاردی بدهکار بانکی

وی درباره پرداخت بخشی از بدهی یکی از بدهکاران بزرگ بانکی کشور گفت: یکی از بدهکاران بانک اقتصاد نوین را بازداشت کردیم و در حال حاضر در بازداشت است. رقم بدهی وی به بانک سه هزار و 200 میلیارد تومان بود که در همین ایام بازداشت تا امروز دو هزار و 500 میلیارد تومان را تسویه کرد.

 واردات 54 هزار خودرو شاسی بلند خارجی توسط یک نفر

سخنگوی قوه قضائیه اظهارداشت: پرونده ای داشتیم مربوط به یکی از واردکنندگان خودرو های خارجی که نام آن را نمی برم، اما این پرونده واردکننده خودرو های لوکس خارجی و شاسی بلند بود که پرونده اش با 414 فقره مورد واردات خودرو های شاسی بلند خارجی به دادگاه ارسال شده بود. دادگاه لازم دانست این تحقیقات را تکمیل کند و کار کارشناسی انجام دهد لذا به کارشناسی فرستاد و اسناد گمرک و بخش های مختلف را بررسی کرد به این نتیجه رسید که این واردکننده خودرو 54 هزار خودرو شاسی بلند خارجی را به کشور وارد کرده و در بسیاری از موارد حقوق دولتی را نپرداخته است، نتیجه کار کارشناسی عمیق را شاهد هستید که به 54 هزار خودروی خارجی رسید که اکثرا یا تماما شاسی بلند بود. ما به دنبال کشف واقعیت ها و استیفای حقوق جامعه و مردم هستیم و این پرونده نیز به کارشناسی ارجاع شده تا فارغ از اینکه نتیجه کارشناسی چه خواهد بود، ما فعلا منتظر نتیجه کارشناسی هستیم.

تائید خبر بازداشت پسر مقام سابق دولتی

اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیرا اخباری از دستگیری پسر یکی از مقامات سابق دولتی در رسانه ها منتشر شده آیا این خبر را تایید می کنید در صورت تایید جزئیات اتهامات چیست؟ گفت: اصل خبر را تایید می کنیم که این بازداشت انجام شده و این فرد تنها نیست و چهار نفر دیگر مرتبط با این پرونده الان در بازداشت هستند و کار رسیدگی به این پرونده در دادسرا در حال انجام است. موارد اتهامی به صورت کلی در مورد موضوعات مالی و اقتصادی است و هنوز رسیدگی و اظهارنظری انجام نشده و پرونده در مرحله دادسراست.