آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۶
اخبار کشور
۳

3 فروند هواپیمای فوق سبک به ناوگان نداجا پیوست

سه فروند هواپیمای فوق سبک دارای کاربرد اطلاعاتی - آموزشی دیروز با حضور امیردریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به ناوگان نداجا پیوست.

 فرمانده هوادریا نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی دیروز (سه شنبه) درآیین پیوستن این سه فروند هواپیمای فوق سبک به نداجا اظهار داشت: این هواپیماها به دست جوانان متخصص یک شرکت دانش بنیان در داخل کشور ساخته شده است.

امیردریادار دوم خلبان سید منصور روح الامینی افزود: ساخت این هواپیما علاوه بر جلوگیری از خروج ارز، در یک دوره پنج ساله صرفه دو برابری برای کشور دارد.

وی اضافه کرد: این هواپیماها 2 نفره تک موتوره بوده که توانایی چهار ساعت و 30 دقیقه پرواز مداوم را داشته و 280 کیلومتر بر ساعت سرعت دارد.

 قرارداد خرید 6 فروند هواپیمای چکاوک در تاریخ 24 بهمن سال گذشته با شرکت دانش بنیان هوافضا منعقدشد و آموزش عوامل فنی و خلبانان توسط آن شرکت انجام شد.

نخستین فروند دومرداد امسال به بندرعباس منتقل شد و دوره بازآموزی خلبانان توسط تیم فنی شرکت مربوطه دربندرعباس انجام شد.

فرمانده نداجا: ناوشکن های نیروی دریایی به سامانه های جنگ الکترونیک مجهز می شوند

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: در آینده بسیار نزدیک همه ناوشکن های نداجا به سامانه های بومی جنگ الکترونیک مجهز می شوند. امیردریادار حسین خانزادی در آیین پیوستن سه فروند هواپیمای سبک اطلاعاتی - آموزشی چکاوک افزود: تجهیزاتی در بخش جنگ الکترونیک به نیروی دریایی اضافه شده که بخشی متعلق به جنگ الکترونیک در ساحل و بخشی متعلق به جنگ الکترونیک نور دریایی است که بر روی شناورها نصب می شود.

وی ادامه داد: بدین ترتیب توانمندی جنگ الکترونیک از ساحل به دریا منتقل می شود و عرصه های جدیدی را برای مقابله با دشمن و ایجاد بازدارندگی می کند.

خانزادی ابراز داشت: بنابراین ارزش فرماندهی جنگ الکترونیک برای نیروی دریایی راهبردی است و انتظار می رود جهش اساسی در این فضا را شاهد باشیم.

فرمانده نداجا اظهارداشت: جهش بزرگی با استفاده از ظرفیت های الکترومغناطیس در جنگ ها از جنگ های نسل سوم تا پنجم رخ داده است.

خانزادی بیان داشت: اگر کسی در عرصه نبرد بتواند صحنه الکترومغناطیس را زیر کنترل خود بگیرد سکوهای طرف مقابل را خنثی کرده و ظرفیت های آن را به نسل سوم جنگ ها تنزل می دهد.

وی ادامه داد: جنگ شبکه محور در فضای الکترومغناطیس بسیار متاثر می شود، اگر دشمن بر این بخش متمرکز شده توانایی های سکوهایش افزایش می یابد اگر این فضا را از آنها گرفت بسیار آسیب پذیر خواهد شد.