آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۶
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

انتقاد هنرمندان از معافیت مالیاتی چهره هایی که درآمد نجومی دارند

انتقاد از معافیت مالیاتی چهره هایی با درآمدهای نجومی، به جامعه هنری نیز سرایت کرد.

روز گذشته، معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت ارشاد از نگارش نامه سیدعباس صالحی وزیر ارشاد به «دژپسند» وزیر اقتصاد با موضوع معافیت های مالیاتی خبر داد و به فارس گفت: «ما به عنوان دستگاه فرهنگی معتقدیم هنرپیشه، خواننده، موسسه یا هرجایی که درآمد بالایی داشته باشد باید مالیات بدهد، اما باید کارشناسی شود.»

در همین حال، برخی از هنرمندان نیز نظراتی درباره مسئله معافیت مالیاتی این قشر دارند. به طور مثال، منیژه حکمت، از فیلمسازان همراه با جریان اصلاحات نیز در واکنش به اظهارات محمدباقر نوبخت درباره لزوم معافیت مالیاتی چهره ها در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: «بخشودن مالیات هنرمندان اگر باج انتخاباتی به یکی از گروه های مرجع جامعه نباشد مسلما نشانه سردرگمی و عدم شناخت از هدف و کارکرد مالیات است و اعلام آن در این زمان و در این شرایط وخیم اقتصادی نهایت بدسلیقگی است. ظاهرا جناب نوبخت مثل بقیه همفکرانشان در دولت وقت و حوصله فکر کردن به عواقب راه حل های خلق الساعه و نبوغ آمیزشان را ندارند و ساده ترین راه را برگزیده اند، یعنی یک کاسه کردن درآمد های بشدت ناهمگون و حکم واحد بر آنان راندن، در حالی که ناگفته پیداست که این چنین بذل و بخشش در شرایط امروز ما نتیجه ای جز افزایش شکاف طبقاتی و فقیر تر شدن اقشار کم درآمد عرصه هنر ندارد و سود هنگفتش مستقیما به جیب همان صاحبان دستمزدهای میلیاردی و سرمایه های ناسالم موجود در این حوزه خواهد رفت. بعید می دانم درک این موضوع نیاز به هوش زیادی داشته باشد مگر آنکه نیت دیگری پشت ماجرا باشد که قرار است هنرمندان وجه المصالحه آن قرار گیرند. آقای نوبخت همه ما شرایط سختی را می گذرانیم آن را با این تصمیم های ناپخته دشوارتر نکنید مثل همه ممالک دنیا مالیاتتان را درست بگیرید و با تدبیر به کار زنید البته اگرهنوز تدبیری باقی مانده باشد.»

پیام دهکردی، از بازیگران سینما و تلویزیون و تئاتر نیز ضمن تاکید بر لزوم معافیت مالیاتی هنرمندان اظهار کرد: «در این حوزه عده ای فعالیت دارند که اتفاقا هنرمند هم نیستند و در حوزه های دیگر کار می کنند و درآمدهای مبسوط دارند اما برای فرار مالیاتی به حوزه فرهنگ مثل تئاتر و سینما پناه می برند.»

جهانگیر الماسی نیز بیان کرد: «هنرمندی که مصالح، شرف، عزت و سرافرازی مردم را مد نظر دارند و مسئله شان از فعالیت در دنیای هنر، عظمت و پاکدامنی مردم شان است هنرمند واقعی است و بایستی معافیت مالیاتی هم داشته باشد، نه تلاش برای اینکه چیزی در جیب شان بریزند و ببرند و صرفا به دنبال موفقیت فردی باشند.»

«نجمه پلاره» روایتی متفاوت از شهیدی که دنبال زندگی می گشت

کتاب «نجمه پلاره» زندگی داستانی رزمنده شیردل لشکر زینبیون، شهید سیدافتخارحسین توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

حمید خلیلی مدیر انتشارات شهید کاظمی در گفت وگو با کیهان، با بیان اینکه تا کنون در مجموع 36 کتاب درباره مدافعان حرم توسط انتشارات شهید کاظمی چاپ شده است، گفت: لشکر زینبیون پاکستان 180 شهید دارند که مزار بیشتر این شهدا در قم است اما به دلیل اینکه خانواده اغلب آنها در پاکستان زندگی می کنند و محدودیت هایی که برای آنها وجود دارد، از دو سال پیش تا کنون، فقط برای پنج نفر از آنها توانستیم کتاب تدوین کنیم.

خلیلی خاطرنشان کرد: «نجمه پلاره» سومین کتاب از مجموعه فرزندان روح الله (مجموعه کتب شهدای مدافع حرم لشکر زینبیون) است که منتشر شده و دو کتاب دیگر نیز درباره شهدای زینبیون آماده چاپ داریم که بزودی منتشر و روانه بازار خواهند شد.

وی افزود: شهید افتخار حسین از فرماندهان لشکر زینبیون بوده و این کتاب به صورت داستانی از زبان دختر ایشان روایت شده و داستان زندگی پدری است که از پشت کوه های پاراچنار تا کارخانه های تهران برای کودکانش به دنبال زندگی می گردد.

گفتنی است، کتاب «نجمه پلاره» زندگی داستانی شهید سیدافتخارحسین به قلم زهرا آقازاده نژاد در قطع رقعی و 216 صفحه منتشر شده است.

جزئیات «طیب خان»، تازه ترین اثر مسعود ده نمکی

مجموعه دو جلدی «طیب خان» به قلم مسعود ده نمکی با نگاهی متفاوت و دایره ای وسیع به زمانه و زندگی طیب حاج رضایی، توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

محمد خضریان مدیر روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی در گفت وگو با کیهان، پیرامون اهمیت این کتاب اظهار داشت : زندگی و سرنوشت طیب حاج رضایی از موضوعات جذاب تاریخ انقلاب است که به رغم روایت های گوناگون و پراکنده، هنوز ابعاد و زوایای آن در پس پرده ابهام باقی مانده است. مجموعه دو جلدی «طیب خان» با نگاهی متفاوت و دایره ای وسیع، زمانه و زندگی طیب حاج رضایی را واکاوی می کند.

وی افزود: جلد نخست این مجموعه، دوران کودکی طیب را تا سال 1339 روایت می کند تا چهره اولیه او را شفاف تر برای مخاطب ترسیم نماید. و جلد دوم به وقایع و سال های پایانی طیب و فاصله گرفتن او از دربار و شکل گیری شخصیت متفاوت وی می پردازد.

جلد اول «طیب خان» در 980 صفحه و با قیمت 115 هزار تومان و جلد دوم در 915 صفحه و با قیمت 105 هزار تومان روانه بازار نشر شد. علاقمندان می توانند برای تهیه این اثر به صفحه انتشارات پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir مراجعه کنند.