آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۶
اقتصادی
۴

رئیس اتاق اصناف: برخی تولیدات داخلی بهتر از مشابه خارجی است

رئیس اتاق اصناف ایران برخی تولیدات داخلی را بهتر از مشابه خارجی دانست.

قاسم نوده فراهانی در یک نشست خبری گفت: یکی از نعمت های تحریم بحث تولید بود، زیرا در شرایط تحریم به فکر تولید افتادیم.

وی با بیان اینکه حدود 600 هزار واحد تولیدی در کشور وجود داشت، گفت: این واحدهای تولیدی به مرور طی سال های اخیر تولید را رها کردند و اقدام به واردات کردند.

نوده فراهانی اظهار داشت: واردات ضربه سنگینی را به کشور زد و باعث از بین رفتن اشتغال شد.

وی بیان داشت: بعد از تحریم اکنون برخی واحدهای تولیدی دوباره مشغول به کار شده اند و حتی تولیدات آنها بهتر از کالای خارجی است.

به گزارش فارس، رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه متاسفانه هنوز نتوانسته ایم مردم را قانع کنیم که تولیدات اخیر نسبت به چند سال قبل دارای کیفیت بسیار بهتری است، گفت: متاسفانه در کنار از بین رفتن تولید واردات کالای قاچاق کمر صنعت را شکسته است.

وی با تاکید بر اینکه مبارزه با قاچاق نیازمند عزم ملی است، بیان داشت: همکاری نزدیک بین اتحادیه ها به ویژه اتحادیه بارفروشان و بانک می تواند بسیاری از مشکلات اصناف را حل کند.

نوده فراهانی با اشاره به سود بالای تسهیلات گفت: با این شرایط تولیدکننده و صادرکننده نمی تواند به فعالیت خود ادامه دهد و در بازارهای جهانی قدرت رقابت را از دست می دهد.

بدون سردخانه تنظیم بازار بی معناست

در ادامه این نشست ، رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: متاسفانه هنوز سردخانه ای در میدان میوه و تره بار شهر تهران برای نگهداری از میوه و سبزی وجود ندارد و به این ترتیب موضوع تنظیم بازار معنایی ندارد.

مصطفی دارایی نژاد بیان داشت: زمانی که در مرکز ورود و خروج میوه و سبزی سردخانه ای وجود نداشته باشد، بنابراین مسائل گرانی به وجود می آید.

وی با بیان اینکه اگرچه الگوی کشت وجود ندارد و بسیاری از مشکلات ناشی از این موضوع است، بیان داشت: اما عدم وجود سردخانه در میدان میوه و تره بار مشکلاتی را برای نگهداری میوه فراهم کرده است.

دارایی نژاد بیان داشت: عدم وجود سیستم نگهداری سردخانه ای باعث می شود که یک سال بر اثر تولید بیش از اندازه پیاز، مازاد تولید را دور انداخته و یک سال هم با نایاب شدن آن قیمت هر کیلوگرم پیاز به 10 هزار تومان می رسد.

رئیس اتحادیه بارفروشان با اشاره به ایجاد یک سردخانه 100 هزار تنی در میدان میوه و تره بار تهران گفت: در صورت ایجاد این سردخانه هزار نفر به صورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد، ضمن اینکه دور ریز 50 تا 60 تن میوه و سبزی به صورت روزانه کاهش خواهد یافت.

وی بیان داشت: با ایجاد چنین سردخانه ای صادرات به صورت مستقیم توسط اتحادیه بارفروشان انجام می شود و براساس استانداردهای مورد نظر دنیا این کار انجام خواهد شد.

دارایی نژاد با بیان اینکه عدم وجود برنامه ریزی برای صادرات باعث می شود کشورهای دیگر به امر صادرات محصولات ما وارد شوند، گفت: به عنوان مثال در روزهای اخیر پاکستانی ها به موضوع صادرات گوجه فرنگی وارد شدند و با ورود به این موضوع حتی گوجه های کال و نارس را خریداری کردند و این امر باعث گرانی و کمبود گوجه فرنگی شد.