آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۶
اقتصادی
۴

یک کارشناس: قیمت مسکن حباب دارد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این که در شرایط کنونی پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن برای اقتصاد خطرناک است، گفت: قیمت مسکن در حال حاضر حباب دارد.

افشین پروین پور در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم، پیشنهاد کانون سراسری انبوه سازان به رئیس جمهوری برای افزایش وام خرید به بهانه رونق تولید مسکن را در شرایط کنونی اقتصاد کشور خطرناک ارزیابی کرد و افزود: پیشنهاد کانون سراسری انبوه سازان به رئیس جمهوری با هدف افزایش وام خرید به 300 میلیون تومان بسیار خطرناک است و گره ای از مشکلات مردم در بازار مسکن باز نمی کند.

وی با تاکید بر این که در این وضعیت اقتصادی و رکود بازار مسکن باید طرف عرضه (ساخت و ساز) تقویت شود، افزود: زمانی که تقاضا تحریک شده و کاری در حوزه ساخت و ساز انجام نشود، خیلی واضح است که افزایش وام خرید مسکن منجر به افزایش قیمت ها خواهد شد.

این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن به 300 میلیون تومان، ادامه داد: فارغ از این که آیا بانک ها توان پرداخت چنین وامی را دارند و از همه مهم تر متقاضیان این نوع وام می توانند اقساط آن را پرداخت کنند، باید تاکید کنم که چنانچه با چنین پیشنهادی موافقت شود بخش مسکن با یک فشار تورمی بسیار بالا از رکود خارج خواهد شد.

 پروین پور اضافه کرد: در شرایط اقتصادی کنونی، پیشنهاد انبوه سازان به هیچ وجه به صلاح مسکن و کل اقتصاد کشور نیست.

کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این که در حال حاضر قیمت مسکن حباب دارد که باید از بین برود، افزود: مسئولان ذی ربط باید کار اصلی یعنی از بین بردن حباب قیمت مسکن را در دستور کار قرار دهند نه پیشنهاد خطرناک افزایش وام خرید مسکن.

پروین پور با اشاره به این که حباب قیمت مسکن با کنترل سوداگری از بین خواهد رفت، اظهار کرد: با اجرایی شدن پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن، قطعا وضعیت بازار مسکن بدتر شده و حباب قیمت بزرگ تر خواهد شد.

وی با تاکید بر این که تورم مسکن نیز با تاخیر کل اقتصاد را تحت تاثیر قرار می دهد، گفت: انبوه ساز واقعی باید پیشنهاد افزایش وام ساخت بدهد نه وام خرید. متاسفانه دغدغه اصلی اینها ساخت و ساز نیست و دغدغه آنها فروش واحدهای خود به هر قیمتی است.