آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۶
اقتصادی
۴

کنایه سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به ادعاهای عیسی کلانتری: برخی نظریه پردازان مدعی می گویند واردات بهتر از تولید است!

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی بدون ذکر نام عیسی کلانتری به طعنه گفت: برخی نظریه پردازان علم خود را به رخ ما می کشند و می گویند واردات بهتر از تولید است!

عباس کشاورز در مراسم روز جهانی خاک در بخشی از صحبت های خودگریزی به نظرات برخی به اصطلاح نظریه پردازان زد و گفت: این گونه نظریه پردازان علم خود را به رخ ما می کشند و می گویند واردات بهتر از تولید است.

به گزارش فارس، به نظر می رسد صحبت های سرپرست وزارت کشاورزی معطوف به صحبت های عیسی کلانتری رئیس اسبق وزارت جهاد کشاورزی است که بارها مدعی شده خودکفایی در کشور منجر به از دست رفتن منابع می شود و نباید روی خودکفایی محصولات کشاورزی اصرار کنیم!

همزمان بعضی منابع خبری می گویند کلانتری که 12 سال بر کرسی وزارت کشاورزی کشور تکیه زده بود با استعفای اخیر حجتی به دنبال چیدمان گزینه های خود در وزارت کشاورزی است و می خواهد با نشاندن نیروهای نزدیک به خود در بدنه این وزارتخانه سیاست های خود درباره واردات غذا را عملی سازد.

کشاورز در بخش دیگری از صحبت های خود در توضیح پایدار نبودن کشاورزی کشور گفت: نباید کشاورزی ما در مقابل هر اتفاقات این قدر شکننده باشد و باید پایداری خود را حفظ کند مثلا نباید در محصولات دیم نگاه مان فقط به آسمان باشد و باید برنامه ریزی منسجم حتی برای کشاورزی دیم داشته باشیم.

سرپرست جدید وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تمام مسائل و مشکلات مربوط به کشاورزی و آب با تغییر نگاه و نگرش به خاک قابل جبران است، گفت: نباید به دنبال جنگ با طبیعت باشیم و در این طبیعت هر بخشی سهم خودش را دارد و حتی خاک هم باید از این طبیعت سهم خود را ببرد. ما نباید همه محصولات کشاورزی را برداشت کنیم و باید بخشی از آن را به خاک برگردانیم. هر طور با طبیعت برخورد کنیم او نیز با ما چنین برخوردی خواهد کرد.

منظور کشاورز از برگرداندن بخشی از محصولات، بقایای محصولات کشاورزی مانند کاه و کلش است که می تواند باعث افزایش مواد آلی و نفوذپذیری خاک شود.

وی ادامه داد: مشکل ما این است که خاک را بخشی می بینیم در حالی که نباید هیچ تصمیمی در بخش کشاورزی بدون در نظر گرفتن اثرات آن بر خاک انجام شود. همه ارکان وزارت جهاد کشاورزی نسبت به خاک مسئول هستند و باید تلاش کنند تا اهمیت خاک را در امنیت غذایی و بخش کشاورزی عمومی سازند.

سرپرست جدید وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: از نظر من کشاورزان ما جزو پیشرفت ها هستند اما مشکل ما این است که بینش بخشی داریم و باید بینش کلی نگری برای خاک داشته باشیم و هیچ گونه تصمیمی اگر برای خاک مشکل ساز باشد گرفته نشود.

کشاورز ادامه داد: تقلیل وظیفه مندی در قبال خاک به یک یا چند معاونت و دفتر و سازمان محدود نمی شود و همه ما مسئولیم.

وی افزود: کلید حفاظت آب همان طور که مقام معظم رهبری هم فرمودند حفاظت از خاک است.