آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۷
سیاست
۲
تا انتخابات

3 هزار و 80 نفر برای انتخابات دوره یازدهم مجلس نام نویسی کردند

روز احمدی نژادی ها و پایداری ها

سه شنبه، دوازدهم آذر ماه، سومین روز از نام نویسی کاندیداها بود. از ساعت 8 صبح دیروز درهای تالار وزارت کشور گشوده شد تا متقاضیان برای داوطلبی نمایندگی مجلس اعلام آمادگی کنند. با این حال ساعات ابتدایی بازگشایی و شروع به کار وزارت کشور، فرآیند نام نویسی همچون دو روز گذشته چندان رمقی نداشت؛ تا اینکه بالاخره در سومین روز از 6 روز مهلت نام نویسی تک به تک چهره های آشناتری نمایان شد و میزهای کاربران، آرام آرام شلوغ تر شد. با اینکه هنوز چهره های اصلاح طلب راهی وزارت کشور یا فرمانداری دست کم در تهران نشده اند تا برای حضور دریازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نام نویسی کنند اما دیروز، روز احمدی نژادی ها بود و برخی چهره های نزدیک به این مشی و منش سیاسی یا در وزارت کشور یا در فرمانداری استان تهران همان طور که پیش بینی می شد، نام نویسی کردند؛ آن هم همزمان با نشست سخنگوی دستگاه قضا که اذعان کرد عبدالرضا داوری، مشاور محمود احمدی نژاد به اتهام ارتباط با «کانال تلگرامی ضدانقلاب آمدنیوز» بازداشت شده است.

ظهر دیروز محمد سلیمانی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و محمد طریقت منفرد، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت محمود احمدی نژاد با نام نویسی در وزارت کشور رسما اعلام حضور کردند. سلیمانی در حاشیه نام نویسی از هزینه های انتخاباتی سرسام آور گلایه کرد و البته تاکید داشت به هر کجا سفر می کند، مردم از او می خواهند، وارد میدان شود. طریقت منفرد نیز گفت، هزینه های انتخاباتی اش را به مردم اعلام خواهد کرد.

زهره الهیان، نماینده دور هشتم مجلس شورای اسلامی نیز از دیگر چهره هایی بود که با این خط و ربط و از حامیان احمدی نژاد در مجلس هشتم و حجت الله دمیاد، استاندار کرمانشاه در دولت احمدی نژاد اعلام حضور کردند. البته الهیان در گفت وگو با رسانه ها تاکید کرد در صورتی که در فهرست ائتلاف نیروهای انقلاب حضور داشته باشد در رقابت باقی می ماند و بنا ندارد، مستقل حضور داشته باشد.

پیش از او لاله افتخاری، نماینده دور هفتم و هشتم و نهم مجلس و از حامیان پارلمان نشین احمدی نژاد در آن زمان، محمود احمدی بی غش از نمایندگان دور هشتم مجلس شورای اسلامی و استاندار خراسان شمالی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و ارسلان فتحی پور نماینده دوره هفتم، هشتم و نهم مجلس و نزدیک به احمدی نژاد نیز اعلام آمادگی کرده بودند.

رضا تقی پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت نهم که البته از سمت خود برکنار شد و پس از این برکناری در سمت مشاوره تا پایان دولت دهم حضور داشت هم ازجمله چهره های دولت محمود احمدی نژاد بود که دیروز نام نویسی کرد. با این حال او در جمع خبرنگاران گفت که نماینده هیچ جریان اعم از اصلاح طلب و اصولگرایی نیست.

اما در میان همه چهره های حامیان یا کارگزاران دولت محمود احمدی نژاد، مرتضی آقاتهرانی شاید شناخته شده ترین های آنها بود. شاگرد آیت الله محمدتقی مصباح یزدی که در ابتدای دولت نهم با عنوان معلم اخلاق دولت راهی پاستور شد. او اما فرمانداری تهران را به وزارت کشور ترجیح داد و برای نام نویسی به فرمانداری تهران مراجعه کرد. دبیرکل جبهه پایداری و معلوم اخلاق محمود احمدی نژاد و از مریدان آیت الله محمدتقی مصباح یزدی که حزب متبوعش این روزها چندان با آغوش باز اصولگرایان مواجه نیست و به نظر می رسد که ساز ناکوک شان ائتلاف جریان راست را تحت تاثیر قرار دهد. آقاتهرانی در حاشیه نام نویسی هم بزرگ ترین ضعف مجلس دهم را عدم نظارت مطلوب بر دولت دانست و هنوز از آغاز زنگ انتخابات نگذشته، نشان داد که با چه رویکردی راهی مجلس می شود. البته به جز آقاتهرانی، علی خضریان از دیگر اعضای شورای مرکزی حزب پایداری نیز دیروز نام نویسی کرد. او نیز در حاشیه نام نویسی به مجلس دهم انتقاد و نمایندگان آن را وکیل الدوله توصیف کرد. از میان اهالی رسانه به جز مدیرمسوول روزنامه خراسان که روز دوم نام نویسی کرد، پیام برازجانی، مدیر مسوول ماهنامه پیام آینده که سابقه فعالیت در روابط عمومی وزارت صنعت را هم دارد دیروز نام نویسی کرد.از میان نمایندگان کنونی مجلس شورای اسلامی هم سیدقاسم جاسمی، عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز سوم برای نام نویسی آمد و البته علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر که بعد از 24 سال نمایندگی از تهران هنوز از پارلمان خسته نشده برای حضور در مجلس دهم اعلام آمادگی کرد.

عسگر جلالیان، علیرضا دهقان و محمدرضا امیری از نمایندگان ادوار بودند که سومین روز نام نویسی کردند. با این حال طی 3 روز گذشته جای خالی اصلاح طلبان در میان ثبت نام کنندگان پررنگ بود. دیروز علیرضا رحیمی، نماینده عضو فراکسیون امید تهران از معدود چهره های اصلاح طلبی بود که برای مجلس یازدهم هم نام نویسی کرد. او نیز در جمع خبرنگاران، همدلی مجلس و دولت را اولویت مجلس یازدهم خواند. همچنین ابوالقاسم رئوفیان دبیرکل حزب اصولگرای ایران زمین و رحمت الله بیگدلی عضو حزب جمهوریت نیز از چهره های حزبی روز سوم بودند.

رشد میزان داوطلبی نمایندگی از سوی زنان

هر چند در دو روز نخست نام نویسی تعداد داوطلبان زن برای نمایندگی مجلس اندک بود به نظر می رسد با نزدیک شدن به روزهای پایانی این تعداد رو به افزایش است. ظهر روز سه شنبه اسماعیل موسوی، سخنگوی ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که 740 نفر در سراسر کشور نام نویسی کردند که از این میان 270 نفر زن و باقی مرد بوده اند. همچنین بنا بر آمار کلی طی 3 روز ثبت نام 3هزار و 80 نفر کامل شد. از این میان 2 هزار 742 نفر مرد و 338 نفر زن که در واقع 89 درصد ثبت نام کنندگان مرد و 11 درصد زن هستند.بنا به گفته موسوی این عدد نسبت به مدت مشابه 13 درصد رشد داشته است.

جمال عرف، معاون سیاسی وزیر کشور نیز روز سه شنبه در جمع خبرنگاران حاضر شد و به بیان برخی آمار و ارقام طی 3 روز نام نویسی از کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی پرداخت. او ظهر دیروز اعلام کرد که «طی دو روز و نیم گذشته بیش از 2500 نفر در کل کشور ثبت نام کردند که نسبت به همین زمان در دوره قبل بیش از 150 نفر در روز اول و بیش از 100 نفر در روز دوم افزایش میزان ثبت نام کننده داشته ایم». همچنین به گفته رییس ستاد انتخابات کشور در دوره گذشته برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس شورای اسلامی 12 هزار نفر نام نویسی کردند که اگر این روند نام نویسی در روزهای آتی نیز ادامه داشته باشد احتمالا شاهد رکوردی بیشتر از 4 سال گذشته خواهیم بود.

سخنگوی شورای نگهبان: قانون انتخابات متناسب با زمان حال نیست

عباسعلی کدخدایی، قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان در افتتاحیه ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات شورای نگهبان با استناد به اصل 99 قانون اساسی اظهار کرد: «شورای نگهبان تنها ناظر بر انتخابات است. قوانین عادی دیگری که تکالیف نظارتی شورای نگهبان را تعیین کرده است، در همین راستا فعالیت می کند.»

کدخدایی همچنین در هشتمین نشست سراسری مدیران و کارکنان صداوسیما که در مرکز همایش های بین المللی این سازمان برگزار شد، حضور یافت و یکی از اثرات انتخابات در جامعه را ابزاری برای صحت سنجی عملکرد افراد عنوان کرد و گفت: «زمانی که مردم به نماینده یا رییس جمهوری رای می دهند یعنی او را قبول دارند و وقتی که در دور بعد به او رای نمی دهند یعنی از عملکرد او راضی نبودند و این نشان می دهد انتخابات ابرازی برای ارزیابی افراد است.» به گزارش ایسنا، او بر «عدالت محور و اطمینان بخش» بودن انتخابات تاکید کرد و گفت: «بار ها و با صدای بلند اعلام کرده ایم که قانون انتخابات ما متناسب با زمان حال نیست و مربوط به دهه 60 است.» کدخدایی در ادامه با بیان اینکه باید تکلیف خود را با فعالیت های موثر حزبی مشخص کنیم، تاکید کرد که فقدان نظام حزبی صحیح در کشور باعث پاسخگو نبودن افراد بعد از انتخاب شدن می شود.