آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۸
بازار دیجیتال
۱۷

از آن سو

انتقاد زاکربرگ از سانسور سیاست مداران در شبکه های اجتماعی

آی تی ایران : مارک زاکربرگ مدیرعامل و بنیان گذار فیس بوک رسما اعلام کرد هیچ تمایلی برای حذف تبلیغات و مطالب سیاست مداران در این شبکه اجتماعی پرطرفدار ندارد؛ حتی اگر این افراد مطالبی خلاف واقع را منتشر کنند. زاکربرگ که به همراه همسرش پریسیلا چان در یک برنامه تلویزیونی آمریکایی حضور یافت، با اعلام موضع خود در مقابل تبلیغات سیاست مداران در فیس بوک، عنوان کرد: معتقدم که در یک دموکراسی و جامعه مردم سالار، بسیار مهم است که مردم از دیدگاه های سیاست مداران مطلع شوند. آنها از این طریق می توانند قضاوت کنند و تصمیم شخصی خود را بگیرند. شرکت های خصوصی نباید سیاست مداران و اخبار مرتبط با آنان را سانسور کنند.

در همین رابطه، اخیرا شبکه اجتماعی توییتر رسما انتشار تبلیغات سیاسی در این پلت فرم را ممنوع اعلام کرد و عدم پیوستن فیس بوک به توییتر در این اقدام، انتقادهای زیادی را از سوی برخی کارشناسان متوجه زاکربرگ کرد. اما او معتقد است هر گونه سانسور و اعمال محدودیت در این زمینه، به منزله نقض آزادی بیان خواهد بود. این موضع زاکربرگ سبب شد تا تعدادی از کارمندان فیس بوک، در نامه ای اعتراض خود را نسبت به این تصمیم وی ابراز کنند. زاکربرگ گفت: این موضوع، مساله بسیار پیچیده ای است و افراد نسبت به این موضوع، دیدگاه های مختلفی دارند. همچنین در این برنامه از زاکربرگ درخصوص ملاقات اخیرش با دونالد ترامپ در کاخ سفید و احتمال درخواست ترامپ برای عدم سانسور تبلیغات سیاسی سوال شد که وی جواب داد: نه، صحبت های من با ترامپ خصوصی بود و هرگز درخصوص موضوعاتی که فکر می کنید، بحثی نشد. در حال حاضر، وزارت دادگستری آمریکا مشغول بررسی اتهامات مربوط به نقض قوانین کسب وکار توسط فیس بوک و چند شرکت دیگر همانند آمازون، اپل و گوگل است. فیس بوک چندی پیش و به دلیل نقض حریم شخصی کاربران، از طرف کمیسیون تجارت فدرال آمریکا به جریمه 5 میلیارد دلاری محکوم شد.

هشدار اف .بی .آی درباره تلویزیون هوشمند

ایسنا : اف .بی .آی طی بیانیه ای در وب سایت خود، در مورد خطرات احتمالی تلویزیون های هوشمند هشدار داد. «پلیس فدرال آمریکا» (FBI) به کسانی که قصد خرید تلویزیون هوشمند را دارند، هشدار داده و از آنها خواسته تا پیش از خرید این تلویزیون ها، نکاتی را بدانند. تلویزیون های هوشمند، تلویزیون هایی با ظاهر معمولی هستند؛ اما قابلیت اتصال به اینترنت را دارند و به بسیاری از سیستم های کنونی اینترنتی متصل می شوند.

این تلویزیون ها با وجود داشتن کارآیی، مانند هر سیستم قابل اتصال به اینترنتی، قابلیت آسیب پذیری امنیتی را دارند و در معرض خطر حمله هکرها هستند. علاوه بر این، همه تلویزیون های هوشمند، به دوربین و میکروفن متصل می شوند. با وجود همه این نکات، تولیدکنندگان این سیستم ها مانند تولیدکنندگان سایر دستگاه های قابل اتصال به اینترنت، معمولا امنیت را در اولویت قرار نمی دهند. اف .بی .آی در روزهایی که تب خرید این سیستم ها شیوع یافته، هشدارهایی را در وب سایت خود درباره خطرات احتمالی تلویزیون های هوشمند منتشر کرده است. در سایت این سازمان آمده است: در مورد این تلویزیون ها باید گفت علاوه بر اینکه امکان شنیدن و دیدن کاربران توسط سازندگان این سیستم ها وجود دارد، امکان ورود هکرها به خانه کاربران نیز فراهم می شود و آنها می توانند به سیستم های قفل شده کاربران، دسترسی مستقیم داشته باشند. هکرها می توانند کنترل تلویزیون هایی که ایمنی لازم را ندارند، به دست بگیرند و در موارد حادتر، حتی دوربین و میکروفن آنها را کنترل کنند و اطلاعات خصوصی کاربران را ببینند و بشنوند.