آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۶
شهرستان ها
۷

خبر

کمک هزینه بلاعوض ساخت مسکن به 300 خانوار دارای دومعلول قزوین پرداخت شد

  کمک هزینه بلاعوض خرید، ساخت و مسکن مهر  تاکنون به 300 خانوار دارای 2 عضو معلول در استان قزوین به مبلغ 28 میلیارد و 500 میلیون ریال پرداخت شده است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین ، گفت: این کمک هزینه در قالب ماده ششم قانون جامع حمایت از معلولان به 255 خانوار شهری و 50 خانوار روستایی پرداخت شده است.

علیرضا وارثی افزود: در حال حاضر نیز 380 خانوار شهری و 149 خانوار روستایی دومعلولی در استان پشت نوبت دریافت این کمک ها قرار دارند.

وی اضافه کرد: البته کمک هزینه بلاعوض تهیه مسکن به 70 نفر از دیگر گروه های جامعه هدف بهزیستی نیز به مبلغ یک میلیارد و 730 میلیون نفر داده شده است.

وارثی ادامه داد: در قالب همین فصل از قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، بهزیستی قزوین متعهد به ساماندهی مسکن سه هزار و 902 نفر از گروه های هدف است که تاکنون از این تعداد 2 هزار و 321 مسکن به این افراد واگذار شده است.

وی در ادامه با اشاره به یکی دیگر از بندهای این قانون در حمایت از معلولان اضافه کرد: این افراد بر اساس ماده 23 از معاضدت حقوقی و وکیل رایگان بهره مند می شوند که در این راستا سال گذشته برای حدود 300 نفر این خدمات از سوی دادگستری و کانون وکلای دادگستری ارایه شد.

وارثی اظهار داشت: ماده ششم از فصل سوم این قانون، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف شده است پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان را به گونه ای تامین کند که علاوه بر تامین خدمات درمانی مورد نیاز این افراد، خدمات توانبخشی جسمی و روانی افراد دارای معلولیت را پوشش دهد.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین افزود: در این راستا برای 16 هزار مددجوی تحت پوشش این اداره کل دفترچه درمانی صادر شده است. 24 هزار و 700 معلول در استان قزوین شناسایی شده است.

220 مدرسه تخریبی و خطرآفرین در هرمزگان وجود دارد

220 مدرسه تخریبی و خطرآفرین در سطح شهرها و روستاهای استان هرمزگان وجود دارد.

مدیرکل سابق نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس هرمزگان گفت: هم اکنون 670 مدرسه تخریبی و غیراستاندارد در قالب سه هزار کلاس درس در هرمزگان است که حدود 90 هزار دانش آموز در این مدارس مشغول به تحصیل هستند.

نوید احمدی، افزود: با توجه به زلزله خیز بودن هرمزگان و بارندگی سیل آسا، نگران دانش آموزانی هستیم که در مدارس تخریبی و غیراستاندارد مشغول به تحصیل هستند.

وی بیان داشت: از سال 96 که مسائل و مشکلات را شناسایی و دنبال کردیم، مدرسه سازی و طرح های نیمه تمام به ویژه در بخش خیری مهم ترین چالش در هرمزگان بود.

مدیرکل آموزش وپرورش هرمزگان هم گفت: بیش از 200 مدرسه در این استان از نعمت آب وبرق که جزو اولین و ابتدایی ترین نیاز بشری بوده، محروم هستند.

موسی دادی زاده سرخایی، با اشاره به این که تنها در شهرستان بشاگرد 130 مدرسه بدون برق است، بیان داشت: در مدارسی که بدون آب و برق و تجهیزات اولیه هستند؛ چطور باید به دنبال کیفیت آموزشی باشیم. مدیرکل آموزش وپرورش هرمزگان اظهار داشت: سال گذشته حدود 100 مدرسه و امسال نیز 47 مدرسه از محل اعتبارات استانی، برق رسانی شده است. دادی زاده سرخایی ادامه داد: ردیف بودجه جداگانه ای برای تامین آب و برق و تجهیز مدارس پیش بینی نشده است که انتظار می رود برای حل این مشکل نیز چاره اندیشی شود. مدیرکل آموزش وپرورش هرمزگان ادامه داد: در این استان حدود 4 هزار مدرسه وجود دارد که 650 مدرسه در قالب سه هزار کلاس درس، تخریبی و غیراستاندارد است. دادی زاده سرخایی افزود: از این 650 مدرسه، 200 مدرسه صددرصد تخریبی و 450 مدرسه نیز نیاز به مقاوم سازی دارند.

شناسایی 80 کودک کار خیابانی در قزوین

 مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین از شناسایی 80 کودک کار خیابانی در سطح این استان طی سالجاری خبر داد.

مریم بیدخام ، افزود: بر اساس آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی مصوب تیرماه 1384 هیئت وزیران، از نظر قانونی وظایف کلیه دستگاه ها مشخص شده  است.

وی با بیان اینکه طی سال های اخیر 400 کودک خیابانی در سطح استان شناسایی شده اند، اظهار داشت : هم اکنون تعداد زیادی از این کودکان از چرخه خدمات حمایتی خارج شده اند.

بیدخام با بیان اینکه سال گذشته 212 کودک خیابانی تحت حمایت قرار گرفتند،یادآورشد: اکثر این کودکان در سنین زیر 18 سال و دارای خانواده های بد سرپرست بوده و اغلب با آسیب های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و غیره مواجه هستند که والدین این کودکان را به کار مجبور می کنند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: بر اساس آخرین آمارها 95 درصد کودکان کار و خیابان دارای خانواده بوده و شب ها را کنار خانواده هایشان سپری می کنند به همین دلیل نگاه به این کودکان براساس خانواده محوری است.

بیدخام یادآورشد: در حال حاضر کودکان کار و خیابانی در یک مرکز دولتی شبانه روزی و 2 مرکز غیر دولتی مراکز حمایتی- آموزشی کودک و خانواده در شهرستان های قزوین و تاکستان تحت نظارت سازمان بهزیستی و با هدف کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از حضور و کار کودکان در خیابان مراقبت می شوند.

وی تاکید کرد : کودکان خیابانی با حضور در سطح شهر چهره ناخوشایندی را ایجاد کرده اند که این معضل نیاز به مدیریت دارد.

بیدخام با بیان اینکه تاسیس فضایی برای ارائه خدمات به کودکان کار توسط شهرداری در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: اقداماتی در این زمینه انجام شده است و به زودی مرکز حمایت و توانمندسازی کودکان کار راه اندازی خواهد شد.