آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۸
خبر
۸

ارسال مدارک 2345 نفر به شورای نگهبان

دنیای اقتصاد : با پایان سومین روز از ثبت نام نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ستاد انتخابات کشور امروز چهارشنبه، چهارمین روز ثبت نام را آغاز کرد. روز گذشته سیداسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور از ارسال مدارک تمامی افراد ثبت نام کننده به شورای نگهبان خبر داد و به خبرگزاری تسنیم گفت: مدارک 2345 نفر به شورای نگهبان ارسال شد که از این تعداد 2076 نفر مرد و 269 زن هستند. او افزود: مدارک این افراد به ستاد انتخابات کشور، شورای نگهبان، قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و سازمان ثبت احوال ارسال می شود و آن دوستان مراجع چهارگانه در زمان قانونی نتیجه استعلام ها را به وزارت کشور ارسال می کنند.

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور نیز دیروز اعلام کرد که تاکنون بیش از 3080 نفر برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور ثبت نام کردند که نسبت به مدت مشابه دوره قبل شاهد افزایش 13درصدی هستیم.

آغاز به کار ستاد مرکزی نظارت

خبر دیگر آنکه دیروز ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میان دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در محل شورای نگهبان آغاز به کار کرد. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در این مراسم با استناد به اصل 99 قانون اساسی گفت: گاهی اوقات سوالاتی در این مورد که ما تنها ناظر بر انتخابات هستیم یا نه، به وجود می آید. تاکید می کنم که شورای نگهبان تنها ناظر بر انتخابات است. سخنگوی شورای نگهبان افزود: قوه قضائیه وظیفه رسیدگی به تخلفات را بر عهده دارد. وزارت کشور نیز مسوولیت اجرایی دارد. این تفکیک نظارت و اجرا بسیار مهم است. ما باید بتوانیم تکالیف قانونی خود را به درستی انجام دهیم. هیات های نظارت و اعضای این هیات ها که در واقع شاخه های مردمی این نظارت هستند، وظیفه سنگینی بر عهده دارند. نظرات آنها موثر بر بررسی های صلاحیت ها و صحت و عدم صحت انتخابات است. کدخدایی در ادامه سخنان خود با تاکید بر رصد فعالیت های انتخاباتی اظهار کرد: این مهم باید با جدیت تمام دنبال شود. در ابتدا باید کلیه فعالیت های انتخاباتی به دقت مورد رصد قرار بگیرد. در وهله دوم گزارش های مختلف از نهادهای ذی ربط بررسی شود و به هیات های مرکزی ارسال و این هیات ها تصمیم بگیرند و نتایج را منتشر کنند.

چهره ها

از جمله افراد و چهره هایی که روز گذشته با حضور در ستاد انتخابات کشور، نامزدی خود را برای انتخابات مجلس یازدهم اعلام کردند، می توان به نام ارسلان فتحی پور نماینده مردم کلیبر در دوره نهم مجلس، علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس، رضا تقی پور وزیر اسبق ارتباطات و عضو شورای عالی فضای مجازی، حجت الاسلام آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری، مالک شریعتی عضو جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، ابوالقاسم رئوفیان دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین، زهره الهیان نماینده ادوار مجلس، محمد سلیمانی وزیر ارتباطات دولت نهم، طریقت منفرد وزیر بهداشت دولت دهم، علی خضریان عضو جبهه پایداری، علیرضا رحیمی نماینده تهران در مجلس، سید قاسم جاسمی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس و علیرضا دهقان گوینده خبر ورزشی و نماینده دوره هشتم مجلس اشاره کرد.

دعوت معصومه ابتکار از زنان

همچنین دیروز معصومه ابتکار در پیام توییتری از زنان برای ثبت نام در انتخابات مجلس یازدهم دعوت کرد. او در این پیام خود نوشت: از زنان سرافراز و توانمند که دلشان برای ایران می تپد باید تقاضا کرد با نامزدی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به میدان بیایند تا با افزایش تعداد کاندیداهای زن، احزاب و گروه ها بهتر بتوانند درصد قابل توجهی از لیست خود را به زنان شایسته کشور اختصاص دهند.