آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۷
سیاست
۳
سوژه روز

صدا و سیما در مستندی به موضوع تیراندازی ها در جریان اعتراضات پرداخت

از برخورد مقتدرانه تا تیراندازی های مشکوک

با پایان اعتراض ها و گذشت یک هفته از آن، کم کم غبار ابهام که در طول 10 روز بر کوچه و خیابان های بسیاری از شهرها نشست، کنار رفته و عمق فاجعه نمایان می شود؛ از آتش سوزی ها گرفته تا بازداشتی ها و از تلاش برای ورود به فرمانداری گرفته تا اقدام متقابل فرماندار و... حالا اما و اگر ها درباره ساکن بندر ماهشهر است که مکررا مورد سوال قرار می گیرد. ستا روز دوشنبه بخش خبری 20:30 در مستندی به موضوع اعتراض های اخیر و کشته شدگان در این روزها پرداخت و از تعبیر «برخورد مقتدرانه» استفاده شد.

در این مستند ضمن تفکیک میان کشته شدگان گفته می شود: «یک دسته از کشته شدگان، اشرار و اغتشاشگرانی هستند که به مراکز حساس یا نظامی، با سلاح گرم یا با قمه حمله کرده یا مردم را در برخی مناطق عملا گروگان گرفته بودند. مثلا در شهر صدرای شیراز، اغتشاشگران که سلاح سرد و گرم همراه داشتند، همه راه ها را روی مردم این منطقه بسته بودند و عملا آنها را به گروگان گرفته بودند. نیرو های حافظ امنیت برای رها کردن مردم از چنگال اغتشاشگران چاره ای جز برخورد مقتدرانه و سخت نداشتند و تعدادی از آشوبگران در این ماجرا کشته شدند. یا در سیرجان، شامگاه جمعه 24 آبان ماه، تعدادی از اشرار و اغتشاشگران که سلاح گرم هم داشتند، به سمت مخازن نفت و بنزین این شهر حمله می کنند و قصد ورود به محوطه و آتش زدن مخازن را داشتند. اگر آنها موفق به انجام نیت شوم خود می شدند قطعا صدها نفر از مردم و زنان و کودکان و افراد بی گناه، در سیرجان جان خود را از دست می دادند. در اینجا هم نیرو های حافظ امنیت وارد عمل شدند و برخی از آشوبگران کشته شدند.»

ماجرای نیزار ماهشهر

پس از وصل شدن اینترنت کم کم اخبار از گوشه و کنار در شبکه های اجتماعی منتشر و به همان اندازه علامت های سوال نیز بیشتر می شد. حال چند روزی است صحبت درباره کشته شدن افرادی است که در نیزار مخفی شده یا پناه گرفته بودند. موضوعی که اتفاقا در مستند 20:30 به آن اشاره می شود و مورد تایید قرار می گیرد که «در ماهشهر هم شرایط متفاوت تر از مناطق دیگر بود. برخی از عوامل گروه های تجزیه طلب با سلاح گرم و حتی سلاح های نیمه سنگین و تیربار راه ارتباطی بندر ماهشهر با دیگر نقاط کشور و مسیر انتقال کالا را بسته بودند و همچنین قصد تصرف پتروشیمی ماهشهر و انفجار در آن را داشتند؛ در ماهشهر عملا برای ساعاتی، اغتشاشگران مسلح، جنگ مسلحانه به راه انداخته بودند. در چنین شرایطی، نیرو های حافظ امنیت برای نجات جان مردم ماهشهر وارد عمل شدند.» ماجرای ملارد، شهر قدس و شهریار نیز در مستند صداوسیما مانند ماجرای ماهشهر توصیف می شود با این توضیح که افرادی تحت عنوان اشرار قصد ورود به مراکز نظامی و پایگاه های بسیج را داشتند که با برخورد قاطع نیروهای حافظ منافع مواجه شدند.

نیزار آتش نگرفت

با پررنگ تر شدن موضوع ماهشهر و حرف و حدیث ها و ماجرای آتش زدن نیزارها فرماندار ماهشهر نیز پس از پخش مستند صداوسیما سکوتش را شکست و روز گذشته مساله آتش سوزی را تکذیب کرد اما بار دیگر آنچه از آنتن های صداوسیما پخش شد را مورد تایید قرار داد. محسن بیرانوند، فرماندار شهرستان بندر ماهشهر با بیان اینکه تمام مواردی که مطرح می شود، تشویش اذهان عمومی است، گفت: «از میان اغتشاشگران افرادی دستگیر شده اند که از سوی گروه های تجزیه طلب و دشمنان خارجی تحریک شده بودند و با سلاح وارد منطقه شدند، زمانی که نیرو های تجزیه طلب با سلاح وارد منطقه شدند، نیرو های نظامی نیز با قدرت جلوی افراد مسلح ایستادند تا درس عبرتی برای آنها باشد.» او با رد شایعه آتش زدن نیزار های اطراف شهرستان گفت: «شایعه آتش زدن نیزار ها به هیچ عنوان صحت ندارد و هیچ گونه آتش سوزی گسترده ای گزارش نشده است. هیچ گونه نشت مواد نفتی یا آسیب رسیدن به خطوط انتقال مواد نفتی مشاهده نشده و منشا این شایعات رسانه های معاند هستند در حالی که هیچ یک از شایعات صحت ندارد.»

پلان آخر

مستند 20:30 بخش سومی هم داشت و آن مربوط به کشته شدگانی بود که معترض نبودند اما توسط اشرار در خیابان آن هم به صورت مشکوک کشته شدند. در این بخش گوینده به موضوع خرمشهر و کشته شدن تعدادی در 24 آبان ماه اشاره می کند و در نهایت با این جمع بندی به پایان می رساند که «واقعیت ماجرا این است که در آشوب های شنبه 25 و یکشنبه 26 آبان ماه، تعدادی جان خود را از دست داده اند که قطعا مسوولان مربوطه باید به وضع افرادی که در تیراندازی های مشکوک جان باخته اند و مسائل مربوط به خانواده های آنان رسیدگی کامل کنند.»