آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۸
خبر
۸

سایه روشن

منشا بوی بد تهران مشخص نشد

دنیای اقتصاد : به دنبال انتشار بوی بدی که عصر روز دوشنبه در هفت منطقه تهران موجب آزار شهروندان شد، نماینده مردم تهران در مجلس خواستار بررسی علت انتشار بوی بد در سطح پایتخت از سوی کمیته مشترک سازمان محیط زیست، شهرداری و استانداری شد.سیده فاطمه ذوالقدر در گفت وگو با «ایسنا» اظهار کرد: در زمینه انتشار بوی بد در سطح شهر تهران پیگیری هایی داشتیم اما هنوز هیچ مرجعی علت دقیق این موضوع را بیان نکرده و در این باره اظهارنظر قطعی نداشته است.

وی افزود: این همان بویی است که سال گذشته هم در سطح شهر منتشر شده بود، متاسفانه آن زمان هم توجه کافی به این موضوع صورت نگرفت و حالا شاهد تکرار آن هستیم.

وجود 27 کانون بو در جنوب تهران

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران نیز صبح دیروز پیش از آغاز جلسه شورای شهر با حضور در جمع خبرنگاران در مورد انتشار بوی نامطبوع در تهران گفت: دوشنبه شب استاندار خبر آخر را اعلام کردند و گفتند که منشا آن پیدا نشده و شرکت آب و فاضلاب نیز مسوولیت آن را نپذیرفته است.همچنین روزگذشته محسنی بندپی، استاندار تهران در حاشیه بازدید از ستاد انتخاباتی فرمانداری تهران، درباره انتشار بوی نامطبوع عصر روز دوشنبه در تهران با بیان اینکه «این بوی نامطبوع که قسمتی از مناطق تهران را گرفته بود با وزش باد و باران برطرف شده است» اظهار کرد: کارشناسان محیط زیست با استفاده از دستگاه سنجش میزان اکسید کربن و اکسید ازت را بررسی کردند که همه آنها در حد نرمال بوده است. طبق بررسی هایی که صورت گرفته احتمالا منشا بو از جنوب تهران بوده زیرا در آن موقع ما دو ساعت وزش باد از سمت جنوب را داشتیم.وی افزود: 27 کانون بو در جنوب و جنوب غربی یعنی از شهرری تا فرودگاه امام وجود دارد که مهم ترین آنها آرادکوه است که در این منطقه روزانه 7هزار تن پسماند خانگی انباشت می شود. از این پسماندها بوی نامطبوعی به وجود می آید و هنوز ما نتوانسته ایم آنجا را طبق اصول علمی ساماندهی کنیم.بندپی خاطرنشان کرد: شهرداری تهران موظف شده که طرح پسماند را تدوین کند و هم اکنون با کارشناسان خارجی در حال مشورت است. ضمن آنکه قرار است محل آن نیز که اکنون چسبیده به تهران است، به نقطه دیگری انتقال داده شود.به گزارش «ایسنا» دی ماه سال گذشته نیز بوی نامطبوعی بخش هایی از پایتخت را فراگرفت. آن زمان فرضیه های مختلفی از جمله شیرابه های آرادکوه، فاضلاب و ماده شیمیایی مرکاپتان - که به گاز شهری تزریق می شود - به عنوان منشا بوی نامطبوع پایتخت مطرح شد اما هیچ گاه منشا دقیق این بو اعلام نشد و این موضوع مسکوت ماند تا اینکه روز دوشنبه (10 آذرماه) دوباره این بو با منشا نامعلوم بخش هایی از پایتخت را فرا گرفت و باعث شد که پرونده بوی نامطبوع پایتخت مجدد گشوده و گمانه زنی ها درباره منشا آن آغاز شود.

پاسخ فرماندار ماهشهر به برخی شایعات

عصر ایران نوشت : محسن بیرانوند، فرماندار شهرستان بندرماهشهر در گفت وگو با خبرگزاری فارس در بندرماهشهر در پاسخ به برخی شایعات مطرح شده از سوی رسانه های معاند اظهار کرد: شهرستان بندرماهشهر از سوی مردم، بزرگان، معتمدان و نیرو های امنیتی در آرامش کامل قرار دارد و تمام مواردی که مطرح می شود تشویش اذهان عمومی است.

فرماندار بندرماهشهر گفت: از میان اغتشاشگران افرادی دستگیر شده اند که از سوی گروه های تجزیه طلب و دشمنان خارجی تحریک شده بودند و با سلاح وارد منطقه شدند، زمانی که نیرو های تجزیه طلب با سلاح وارد منطقه شدند نیرو های نظامی نیز با قدرت جلوی افراد مسلح ایستادند تا درس عبرتی برای آنها باشد.وی با رد شایعه آتش زدن نیزار های اطراف شهرستان بیان کرد: شایعه آتش زدن نیزار ها به هیچ عنوان صحت ندارد و هیچ گونه آتش سوزی گسترده ای گزارش نشده است.

رئیس شورای تامین شهرستان بندر ماهشهر افزود: هیچ گونه نشت مواد نفتی یا آسیب رسیدن به خطوط انتقال مواد نفتی مشاهده نشده است و منشا این شایعات رسانه های معاند هستند در حالی که هیچ کدام از شایعات صحت ندارد.

نظر سردارجلالی درمورد نرم افزار«ویز»

ایلنا نوشت : سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور درخصوص نقش نرم افزار اسرائیلی ویز در راهبندان های اخیر تهران گفت: این نرم افزار در روز غائله اخیر در تهران، همه جمعیت را به سمت اتوبان ها هدایت می کرد تا راهبندان ایجاد شود؛ در حالی که در حالت طبیعی کاملا برعکس است و باید مردم را از جای پرترافیک به جای خلوت هدایت می کرد.

رئیس جمعیت هلال احمر استعفا کرد

خبرآنلاین نوشت : رئیس روابط عمومی جمعیت هلال احمر از استعفای علی اصغرپیوندی، رئیس این جمعیت خبر داد. اسماعیل رمضانی در توییتی نوشت: «رئیس جمعیت هلال احمر برای حفظ سرمایه اجتماعی این نهاد و ایجاد فضایی مناسب تر برای کار موثر، استعفای خود را به رئیس جمهور تقدیم کرده است. در صورت پذیرش ایشان، ادامه مسیر قانونی از سوی شورای عالی هلال احمر دنبال خواهد شد.»

مطهری لیست اموال خود را اعلام کرد

ایسنا نوشت : علی مطهری نماینده تهران درمجلس، در جمع دانشجویان دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیر در پاسخ به سوالی درباره علنی کردن فهرست اموال خود گفت: من یک خانه 576 متری دارم که یک کوچه پایین تر از حسینیه ارشاد است، همچنین یک پژو پارس دارم و یک واحد آپارتمان هم برای پسرم گذاشتم و سهامی هم در انتشارات صدرا دارم که ناشر آثار استاد مطهری است. البته این اموال را قبل از نمایندگی داشتم و بخشی از آنها را هم پیش از انقلاب داشتم.

توضیح درمورد مرگ یک دانشجوی دانشگاه شهیدچمران

انتخاب نوشت : علیرضا قدردان معاون دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز درخصوص مرگ یکی از دانشجویان این دانشگاه گفت: یکی از دانشجویان پسر این دانشگاه که اهل شهرستان اندیمشک است سه روز پیش، بعد از خروج ازخوابگاه باز نمی گردد و در نتیجه هم اتاقی ها خانواده وی را در جریان می گذارند. وی افزود: جسد این دانشجو یک روز پس از خروجش از خوابگاه دانشگاه در بیرون از خوابگاه درمنطقه بوستان اهواز پیدا شد که توسط خانواده مورد شناسایی قرار گرفت. قدردان ادامه داد: علت مرگ این دانشجو هنوز مشخص نشده و پزشکی قانونی و مراجع ذی صلاح بررسی های خود را در این زمینه آغاز کرده اند.