آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۷
دیپلماسی
۴
گزارش روز

رییس جمهور امریکا در لندن متحدان و دشمنانش را یکجا به ناسزا کشید

لفاظی های بی پایان

شهاب شهسواری

دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا ساعاتی پیش از آنکه در جمع سران 28 کشور دیگر عضو ناتو به مراسم استقبال ملکه بریتانیا از سران برود در نشستی خبری دهان گشود تا بخشی از کلیدواژه های دایمی خود را درباره سیاست خارجی تکرار کند و از جمله به ایران، چین و کره شمالی حالا حتی فرانسه حمله کند. رییس جمهور امریکا در اظهاراتی عجیب مدعی شد: «هزاران هزار نفر در ایران درحال کشته شدن هستند.» اما دقایقی بعد وقتی از او سوال شد «آیا از معترضان ایرانی حمایت می کند؟» پاسخ داد: «نمی خواهم در این مورد اظهارنظر کنم، اما جواب نه است، در این مورد اظهارنظر نمی کنم.» بلافاصله بعد از انتشار خبر این اظهارنظر حساب کاربری ترامپ درشبکه اجتماعی توییتر با انتشار پیامی نوشت: «ایالات متحده امریکا از مردم شجاع ایران که برای آزادی شان اعتراض می کنند حمایت می کند. در دولت ترامپ حمایت کرده ایم و همیشه خواهیم کرد.» ترامپ که درون کشورش با بحران استیضاح مواجه است، پیش از قرار گرفتن در مقابل دوربین های تلویزیونی با انتشار پیام هایی در توییتر از نمایندگان پارلمان کشورش انتقاد کرده بود که چرا «در اقدامی غیرمیهن پرستانه» جلسات استماع استیضاح او را همزمان با «حضور او به عنوان نماینده کشور در نشست ناتو» برگزار می کنند و در مورد احتمال مراجعه به دیوان عالی امریکا برای جلوگیری از ادامه استیضاحش خبر داده بود. ترامپ بعد از آنکه در شبکه اجتماعی توییتر از خجالت نمایندگان مردم کشور خودش در پارلمان درآمد در نشست صبحانه کاری با دبیرکل ناتو، سراغ بقیه کشورها و بقیه رهبران جهان رفت تا با الفاظی زشت و اتهاماتی تکراری آنها را خطاب کند. اما به نظر می رسد که به رغم تمام توهین ها و تحقیرهای ترامپ، همپیمانان امریکا در ناتو همچنان علاقه مند هستند تا از مسیر، دل او را به دست بیاورند. به گزارش رویترز از جمله اینکه پیش بینی می شود در نشست سران ناتو، مسائلی مانند اضافه شدن «فضا» به میادین جنگی ناتو علاوه بر زمین، هوا و دریا به عنوان یکی از خواسته های ترامپ برای مشارکت دیگران در «نیروی فضایی» رویایی اش تصویب شود. کانادا، اروپا و ترکیه بسته پیشنهادی 400 میلیارد دلار هزینه دفاعی تا سال 2024 را به ترامپ پیشنهاد می دهند تا او بتواند مطالبه اصلی اش از کشورهای عضو ناتو برای کاهش سهم امریکا در بودجه این سازمان را هم دریافت کند. اضافه کردن چین به تهدیدهای مجموعه ناتو که ابتدا به عنوان سازمانی برای مقابله با شوروی ایجاد شده بود از دیگر وعده هایی است که احتمالا سران 28 کشور دیگر عضو ناتو برای راضی نگه داشتن ترامپ قبول خواهند کرد.

پرخاش به ایران

ترامپ در دیدارش با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اظهارات علیه ایران را در میان بقیه درشت گویی هایش علیه همپیمانان امریکا در ناتو و دیگر کشورهای جهان بیان کرد. اشاره رییس جمهور امریکا که از یک سال و نیم پیش در اقدامی مخالف قوانین بین المللی به صورت یکجانبه از توافق هسته ای با ایران خارج شد و اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد را متوقف کرد. دونالد ترامپ که به نظر می رسید یکی، دو هفته دیرتر به میکروفن و دوربین های بین المللی برای تکرار ادعاهای زننده اش رسیده است با اشاره با ناآرامی ها و اعتراضات دو هفته پیش در ایران گفت:«همین الان که با هم حرف می زنیم، ایران در حال کشتن هزاران و هزاران نفر از مردمش است. برای همین هم اینترنت را قطع کرده اند که کسی نبیند چه اتفاقی می افتد.» او در ادامه با سبک اغراق آمیز خود در مورد احتمال تلفات بر اثر درگیری های دو هفته پیش در ایران ادعا کرد:«نه فقط تعداد کمی از افراد که آن هم بد است، نه تعداد زیادی از افراد که خیلی بد است، بلکه تعداد خیلی زیادی از افراد... خیلی چیز وحشتناکی است که دنیا می بیند.» ترامپ که با احتمال استیضاح مواجه است، فرانسه متحد اروپایی خود را هم از چنین اظهاراتی بی نصیب نگذاشت و در مورد اظهارات اخیر رییس جمهور فرانسه در مورد ناتو گفت: «وقتی کشورت دچار چنین مشکلات عظیم داخلی است، خیلی سخت است که چنین حرف هایی بزنی. سال خیلی خیلی بدی داشتند و وقتی راه می افتی و چنین حرف هایی در مورد ناتو می زنی، نشانه بی احترامی است.» ترامپ اظهارات اخیر امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه در مورد «مرگ مغزی ناتو» را «حرف های خیلی خیلی کثیف» توصیف کرد و در مورد وعده اش برای یک توافق تجاری جدید با چین گفت، بدش نمی آید که این توافق را «به بعد از انتخابات سال آینده» موکول کند. او بر خلاف ادعاهای گذشته اش در مورد قریب الوقوع بودن یک توافق تجاری بسیار بزرگ با چین گفت که هیچ ضرب الاجلی برای رسیدن به توافق ندارد.

تهدید کره شمالی

دونالد ترامپ در مورد وعده توافقش با کره شمالی برای خلع سلاح هسته ای گفت:«رهبر کره شمالی دوست دارد، موشک هوا کند برای همین هم به او می گویم، مرد موشکی.» او که پیش از این چندین بار به رهبر کره شمالی اظهار عشق کرده بود، بار دیگر از ادبیات تهدیدآمیزی که دو سال پیش در مجمع عمومی سازمان ملل استفاده کرده بود، استفاده کرد و پیونگ یانگ را تلویحا به اقدام نظامی تهدید کرد. ترامپ گفت:«ما اکنون قوی ترین ارتش را نسبت به هر زمان دیگر در اختیار داریم، تا حالا با فاصله قوی ترین کشور در جهان بودیم، امیدواریم که مجبور به استفاده از این قدرت نشویم اما اگر بخواهیم، استفاده می کنیم. اگر لازم باشد، این کار را می کنیم.» همزمان با این تهدید، وزیر خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه ای در خبرگزاری رسمی این کشور، امریکا را تهدید کرده است در صورت نرسیدن به یک توافق تا ضرب الاجل تعیین شده از سوی پیونگ یانگ در ابتدای سال آینده میلادی، هدیه ای غیرمنتظره برای امریکا خواهد داشت. در این بیانیه به نقل از ری تائه سونگ، معاون وزیر خارجه کره شمالی در امور امریکا آمده است: «اکنون آنچه باید انجام شود در اختیار امریکاست و کاملا بر عهده امریکاست که انتخاب کند هدیه کریسمس امسالش چیست.»

گسترش دامنه جنگ تجاری به فرانسه

همزمان با سفر دونالد ترامپ به لندن که قرار است در حاشیه آن دیداری با امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه هم برگزار کند، رابرت لایتهایزر، نماینده ویژه تجاری رییس جمهور امریکا در اقدامی تازه اعلام کرده است که بیش از 2 میلیارد و 400 میلیون دلار از صادرات فرانسه به این کشور، تعرفه 100 درصدی وضع می کند. اعمال تعرفه های جدید علیه کالاهای فرانسوی بعد از آن اتفاق می افتد که فرانسه از اجرای قانون 3 درصد مالیات مازاد بر کمپانی های اینترنتی امریکایی که بیش از 50 میلیون یورو در سال از این کشور درآمد دارند، عقب نشینی نکرد. نماینده ویژه تجاری ترامپ، تاریخ اجرای این اقدام جدید را اعلام نکرده اما فرانسه تهدید کرده است که در صورت اجرای چنین تعرفه هایی، اقدامات تلافی جویانه علیه امریکا انجام خواهد داد. تعرفه های 100 درصدی جدید قرار است، بخشی از کالاهای تجملی صادراتی فرانسه را از جمله شامپاین، کیف های دستی و پنیر هدف قرار دهند. این تهدید جدید امریکا احتمالا یکی از اصلی ترین دستورکارهای گفت وگوی فردای امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه و دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا خواهد بود.

جنجال سیاست داخلی در لندن

جشن 70 سالگی ناتو با حضور سران 29 کشور عضو این پیمان در شرایطی در انگلیس برگزار می شود که احزاب بریتانیا در حال آماده سازی خود برای شرکت در انتخابات سراسری هفته آینده این کشور هستند. به همین دلیل هم بود که به نوشته رسانه ها پیش از سفر ترامپ به لندن برای شرکت در نشست سران ناتو، بوریس جانسون، نخست وزیر از او خواسته بود که از موضع گیری در مورد سیاست داخلی بریتانیا خودداری کند. ترامپ هم خواسته نخست وزیر بریتانیا را پذیرفت و در گفت وگویش با خبرنگاران گفت که سعی می کند، موضعی در مورد انتخابات پیش روی بریتانیا نگیرد و تاکید کرد:«بوریس جانسون را فرد توانمندی می دانم که از پس مسائل برمی آید.» اما همزمان با برگزاری نشست سران ناتو، نواری ضبط شده از سخنرانی جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا توسط رسانه های بریتانیایی منتشر می شود که 5 سال پیش در جمع عده ای از تجمع کنندگان از عضویت در ناتو انتقاد می کند. در این تجمع سال 2014 که در مقابل ساختمان بی بی سی انجام شده ا و ویدیویی از آن در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، جرمی کوربین خطاب به هم حزبی هایش می گوید:«می دانید که من هوادار ناتو نیستم اصلا دوست داشتم از اول هیچ ناتویی وجود نداشت، هیچ ائتلاف نظامی غربی وجود نداشت.» این اظهار نظر از سوی رقبای محافظه کار حزب محافظه کار به عنوان بی توجهی او به مسائل امنیتی بریتانیا مورد توجه قرار گرفته است. از جمله بوریس جانسون، نخست وزیر که کوربین را اصلی ترین رقیب خود در انتخابات هفته آینده می بیند، خط تبلیغاتی خود را به سمت حمله به کوربین در حوزه امنیت برده است و می گوید: «کوربین طرف دشمنان مان ایستاده است و می خواهد ما را از متحدان مان دور کند.... خیلی از کشورهای متحد بریتانیا نگران قدرت گرفتن کوربین هستند.»