آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۴۹
سیاسی
۲
گفت و گو

ایرج ضاربان، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت و گو با «رسالت»: رفع مشکلات معیشتی، دغدغه مردم است

اتفاقات هفته ای اخیر در کشور موجب شد تا نخبگان جامعه ضمن بررسی حوادث پیش آمده درخصوص بروز آن واکاوی کرده و ضمن بیان مشکلات، راهکارهایی را نیز برای عدم تکرار آن ارائه نمایند.

آنچه مهم است آسیب شناسی اتفاقات پیش آمده و پیشگیری از تکرار آن است که این موضوع برعهده اساتید دانشگاهی و فرهیختگانی است که دغدغه نظام و کشور را داشته و برای برون رفت از حوادث و آسیب هایی که برآن وارد می شود به دنبال راهکار و چاره هستند.

به طور قطع و یقین دشمنان نظام برای خدشه در مسیر و راه انقلاب از هر فرصتی استفاده می کنند و این وظیفه همگانی است تا برای دفع نیات پلید دشمنان چاره اندیشی نمایند.

در این زمینه و برای شناخت مشکلات فعلی کشور و راه های برون رفت از آن «رسالت» گفت و گویی با دکتر ایرج ضاربان، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و هیئت مدیره انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت ایران ترتیب داده که در ادامه می خوانید.

با توجه به مشکلات اخیر درکشور شما به عنوان فعال فرهنگی واجتماعی چه توصیه ای دارید؟

نظر به اینکه آمریکا و بعضی از کشورهای منطقه برای ناامن کردن کشور عزیز ما برنامه دارند و از آنجایی که امنیت مهم ترین نعمت الهی به شمار می رود لازم است همه اقوام و مذاهب ایرانی اتحاد و انسجام خود را به معنی واقعی داشته باشند و اولویت همه ما منافع ملی باشد و برای تامین امنیت تلاش و همکاری کنیم. در این شرایط هرکسی قصد تفرقه اندازی و یا ناامن کردن داشته باشد، در میدان دشمن بازی کرده و آب در آسیاب دشمن می ریزد و دلسوز نظام و کشور نیست.

مهم ترین مشکل شرایط فعلی  جامعه  را در چه می بینید؟

مهمترین مشکل مردم درحال حاضر موضوع اشتغال است، خصوصا برای جوانان، البته نباید از مشکل فرهنگی غافل شد. بنده اعتقاد دارم با آموزش در بلندمدت خیلی از مشکلات حل می شود. متاسفانه مدیران ما از مردم فاصله گرفتند و اگر از شهید رجایی در عمل الگو بگیرند و اعتقاد به خدمت باشد خیلی از این مشکلات حل می شود.  مسئولان در وهله اول باید مشکل معیشت مردم را حل کنند تا بتوان سایر مشکلات را نیز رفع نمود.

آینده کشور را چگونه پیش بینی می کنید؟

همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند به آینده کشور خوشبین هستیم، زیرا کشور ما دارای ظرفیت های زیادی است که در کمتر کشوری پیدا می شود، مشروط بر اینکه آن را به درستی مدیریت کنیم. برای رسیدن به این هدف باید بین قوا همدلی و هماهنگی واقعی وجود داشته باشد. به لطف خدا در کشور سرمایه های زیادی در اختیار مردم است که به خاطر سلب اعتمادی که ایجاد شده ریسک نکرده  و آن را در اقتصاد سرمایه گذاری نمی کنند. اگر اعتمادسازی شود و اعتماد مردم برگردد که البته یک مقدار زمانبر است این سرمایه ها می تواند در قالب تعاونی های کوچک وارد چرخه اقتصادی شود و پس از آن ایمان دارم که مجددا تولید ما رونق می گیرد، اشتغال ایجاد می شود و وضعیت بهتر خواهد شد. مردم همیشه ثابت کرده اندکه همواره در خدمت نظام انقلاب بوده و هستند حیف است که مدیران ما به این مردم نجیب و فهیم کم لطفی کنند.